شهید علیرضا فتحی دوخت در سوم تیرماه سال ۱۳۴۳ در خانواده‌ای مؤمن و مذهبی در روستای لفمجان از توابع لاهیجان دیده به جهان گشود.

وی دوران تحصیلات ابتدائی و راهنمایی را در روستای خود به پایان رساند و برای ادامه تحصیل وارد هنرستان صنعتی لاهیجان شد.

او از آغاز کودکی علاقه زیادی به دین مبین اسلام داشت و در سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی برای تعلیم به کلاس قرآن می‌رفت و علاقه زیاد او به فراگیری قرائت به‌قدری بود که در مسابقه قرائت قرآن در روستای لفمجان مقام اول را کسب کرد.

علیرضا بعد از مدتی به جوانان محل درس قرآن می‌داد و آنان را ارشاد می‌کرد، وی مبارزات را از سال ۵۶ آغاز کرد و در کلاس ایدئولوژی که توسط برادران دینی قانع و مرتضوی تشکیل‌شده بود شرکت فعالانه داشت.

وی از سال ۱۳۵۷ مبارزات خود را آشکارا شروع کرد و در راهپیمایی‌ها و مساجد جهت فراگیری احکام اسلام حضور فعال داشت، در سال ۱۳۵۸ در انجمن اسلامی محل حضور پیدا کرد و سعی داشت که در تقسیم نفت و ارزاق عمومی حق روستائیان ضایع نشود.

علیرضا در سال ۱۳۶۰ با کمک برادران دیگر در روستا هسته مقاومت تشکیل داده و به عضویت آن درآمد و در سال ۱۳۵۹ به علت شوق فراوان که برای دیدار امام داشت با کاروانی از لاهیجان به دیدار امام رفت.

علیرضا بارها در روستا با گروه منافقین درگیری پیدا کرد و بارها او را تهدید کردند که دست از انجمن اسلامی بردارد اما او همچون کوه استوار بر عقیده‌اش بود.

 وی خیلی باایمان و قوی بود و بااینکه امکان حمله منافقین به او وجود داشت شب‌ها که نگهبان بود تنها می‌رفت و برمی‌گشت و می‌گفت سلاح وسیله است و ما چیزی بزرگ‌تر از سلاح داریم و آن ایمان است و از شهادت نمی‌ترسید.

شهید علیرضا فتحی دوخت سرانجام در سحرگاه ۲۹ رمضان المبارک که با روز قدس مورخه ۹ مرداد سال ۱۳۶۰ مقارن بود، درحالی‌که جهت نصب پرده شعار و پوستر با چهار تن از دوستانش در پایگاه مقاومت لفمجان لاهیجان به نام‌های محمد شاداب و اسماعیل صادقی و محمد بختیاری و عزیز غلامی همکاری می‌کردند به دست منافقین کوردل با مظلومیت و به‌اتفاق هم به شهادت می‌رسند و این جوانان مؤمن و پاک میهن اسلامی، سندی دیگر بر جنایات منافقین کوردل و ایادی استکبار جهانی می‌گردد.