اینکه چه هدفی پشت این اظهارات رئیس جمهوری در این برهه از زمان بوده مشخص نیست، اما نکته اینجاست که بعد از اقدامات بی‌شمار آمریکایی‌ها و صدالبته شخص باراک اوباما علیه ایران، روحانی چه امیدی به برقراری رابطه با رئیس‌جمهوری قبلی آمریکا داشته که بعد از سال‌ها این موضوع را امروز بیان می‌کند؟ مگر آقای روحانی تحریم‌ها در زمان ریاست جمهوری اوباما را یادش نیست که حالا می‌گوید اختیار نداشته با وی ارتباط بگیرد؟! پشت نگاه روحانی به اوباما چیست و چرا وی می‌خواهد اوباما را متفاوت معرفی کند.

آقای روحانی شاید یادشان نیست هنگامی که دولت، ابوطالبی را به عنوان نماینده کشورمان در سازمان ملل معرفی کرد، دولت اوباما با وقاحت تمام، نماینده ایران را «تروریست» خواند و برای وی ویزا صادر نکرد.

همین آقای اوباما بود که ۲میلیارد دلار از اموال مردم ایران را غارت کرد، قانون تحریمی آیسا را دوباره اعمال و وضعیت اضطراری علیه مردم ایران را تمدید کرد.

رئیس دولت از اوبامایی صحبت می‌کند که اولین دور بازگشت تحریم‌ها پس از اجرای برجام در دولت ایشان بوده و وزارت خزانه‌داری آمریکا نام چندین شرکت‌ و فرد جدید را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرد و بعد از آن هم این ماجرا ادامه و تکرار شد؛ همین اوباما بود که قانون ممنوعیت ویزایی برای شهروندان برخی کشورهای دنیا در صورت سفر به ایران را به اجرا گذاشت.

کل افتخار دولت یازدهم و دوازدهم برجام بود که جناب عراقچی امضای کری را تضمین دانست و گفت: «برجام امضای وزیر خارجه آمریکا را دارد و او اجرای موفق را تضمین کرده است!» اما همین دولت اوباما بود که برجام را نقض کرد و زیر تمام تعهداتش زد، چطور آقای روحانی سیاسی بازی می‌کند و این رفتار را نمی‌بیند! ایشان یادش نیست که در سال ۹۵ جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در دولت اوباما به ایران تاخته و اظهار می‌کند که: «ما برای آینده برجام در دولت بعدی تضمین نداده‌ایم. اوباما بارها گفته که این دولت درخصوص آنچه دولت بعد می‌کند، هیچ تضمینی نداده است.»

سوال از آقای روحانی این است که چه کسی سنگ بنای تحریم‌های فلج کننده علیه جمهوری اسلامی را گذاشت؟‌ غیر از همین آقای اوباما بود؟!

دستور ترور دانشمندان هسته‌ای و اقدامات علیه کشورمان در چه دوره‌ای صادر شد و امضای چه کسی پای خون فرزندان این مرز و بوم نوشته شد؟ جواب همه این‌ها غیر از باراک اوباما است؟ که صدالبته اوباما فقط یک شخص است که سیاست‌ها را اجرا می‌کند و همه دولتمردان آمریکا در همه دوران در حال توطئه علیه ایران بوده‌اند.

ای کاش آقای روحانی به یاد داشته باشند شخص اوباما بود که گفت: «به ایران اعتماد نداریم» و با خوشحالی اعلام کرد: «تحریم‌ها اثرات عظیمی بر ایران داشته‌اند.»

آنچه که واضح و روشن می‌باشد این است که فرقی بین کارتر، ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر، اوباما و ترامپ و بعدی‌ها نبوده و نخواهد بود، زیرا آن‌ها نیت و رفتارشان یکی و مشخص بوده. سردمدار آمریکا چه اوباما یا ترامپ باشد، سیاست‌ها یکی است و هدف پایان نظام جمهوری اسلامی. منتهی دولت اوباما پنجه آهنین آمریکا در دستکش مخملین بود و می‌خواست ایران را فلج کند، اما نتوانست؛ پس واضح است که مشکل از نگاه آقایان بوده که همه این اقدامات ضدایرانی و علیه مردم را نمی‌بینند و از او یک چهره خوب و مودب را به جامعه نشان می‌دهند. حتی بعد از برجامی که نتیجه‌اش این شده و چرخ زندگی مردم نمی‌چرخد؛ بازهم دم از آمریکا زده و قبول ندارند اعتماد به آمریکا و بستن با کدخدا یعنی مرگ!

متاسفانه آقای روحانی و برخی مدیران و حامیان سیاسی دولت به جای قبول اشتباهات خود به دنبال مسائل حاشیه‌ای بوده و به جای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی ملت به دنبال بازی‌های سیاسی خود بوده. کاش دولتی‌ها از حرف بیرون آمده و فکری برای بازار اقتصاد و وضعیت خودرو و گرانی‌ها کنند. آیا امروز دغدغه مردم تماس‌های اوباما است؟!

البته باید گفت که کلید حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم در داخل است و نقش تحریم‌ها در آن کم است؛ این سخن نگارنده نیست بلکه همه کارشناسان بر این موضوع تاکید دارند. اینکه نقدینگی در دولت ایشان چهار برابر شده، اینکه بازارها رها شده و هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم، اینکه به گفته ایشان دولت موافق افزایش نرخ ارز بوده که قیمت دلار در ابتدای دولت ایشان در حدود ۳۳۰۰ تومان بود و امروز در کانال ۱۵۰۰۰ تومانی است و قطعا سیاست‌های اقتصاد دولت در این افزایش نقش داشته است.

ذات آمریکایی‌ها مشخص است و همانطور که اشاره شده فرقی نمی‌کند چه کسی در کاخ سفید سکاندار باشد. همه می‌دانند آقای روحانی در زمان انتخابات ۹۲ و ۹۶ وعده‌های رنگارنگی دادند و امروز به جای پاسخگویی، با فرافکنی آدرسی دیگر را دلیل مشکلات عنوان می‌کنند. ناگفته نماند که همین امروز برخی وزرای سابق که در دولت ایشان حضور داشتند نیز منتقد دولت شده‌اند.