فردا روز مهمی است، علی لاریجانی و ۲۵ رأی تعیین‌کننده پایداری ها - پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۴ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
فردا روز مهمی است، علی لاریجانی و ۲۵ رأی تعیین‌کننده پایداری ها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،یکشنبه روز مهمی برای علی لاریجانی است. اگرچه او در قامت یک سیاستمدار محافظه کار همیشه دیسیپلین یک فرد آرام را داشته است. فردا روز مهمی است چون آنگونه که از اخبار بر می‌آید محمدرضا عارف هم خود را برای رقابت با او آمده کرده است. ۲۵رأی تعیین‌کننده می‌تواند تمام آرایش سیاسی مجلس را بر هم ریزد و در آخرین رقابت پارلمان این‌بار یک اصلاح‌طلب را بر کرسی ریاست بنشانند. حاجی‌بابایی امسال نامزد ریاست مجلس نمی‌شود؛ این‌خبر خوبی برای علی لاریجانی است.

معنای دقیق آن این است که آنچه احتمالا فردا رخ خواهد داد، رخ‌به‌رخ شدن تمام اصولگرایان مقابل تمام اصلاح‌طلبان است، یک وزن‌کشی تمام‌عیار در صحن علنی پارلمان،

یک رقابت سیاسی سنگین آن هم در آستانه کلید خوردن رقابت‌های سیاسی معطوف به انتخابات ریاست‌جمهوری. اما همه ماجرا این نیست. اگر بنا را بر آنالیز جزئی‌تر رقابت مهم فردا بگذاریم، یک‌نکته هویدا می‌شود؛ «پایداری‌ها».

25 رأی تعیین‌کننده؛ پایداری در دوگانه عارف-لاریجانی

واقعیت این است که روی کاعذ پایداری‌ها ۲۵کرسی در اختیار دارند و محمدرضا عراف در انتخحابات قبلی فقط ۲۳رأی کم داشت تا به آرزوی دیرینه خود یعنی ریاست مجلس برسد. حالا سوال این است که آیا ممکن است پایداری‌ها تصمیم غیرمنتظره‌ای بگیرند؟ این سوال را می توان با بررسی هر دو وجه رای مثبت و منفی بررسی کرد. اول به این بپردازیم که چرا ممکن است پایداری‌ها به محمدرضا عارف رأی بدهند؟ در زاویه‌ای که پایداری‌ها با علی لاریجانی دارند هیچ‌شک و شبهه‌ای وجود ندارد آنها رقیب سنتی و البته سفت‌وسخت لاریجانی هستند. بی‌تردید رأی منفی به علی لاریجانی ضربه سنگینی به جایگاه سیاسی او وارد می‌کند و موقعیتش را در مجلس تنزل می‌دهد که این امر در آینده سیاسی علی لاریجانی و در انتخابات آتی مجلس تأثیراتی خواهد داشت و او را دقیقا به همان جلایگاهی می‌برد که اکنون محمدرضا عارف در آن حضور دارد.

اما حالا به این بپردازیم که چرا پایداری‌ها احتمالا به علی لاریجانی رای مثبت خواهند داد؟ پاسخ این است که اگرچه پایداری‌ها فاصله عقیدتی فراوانی با علی لاریجانی دارند اما هرگز اجازه نخواهند داد که یک اصلاح‌طلب سکان هدات مجلس را در اختیار بگیرد؛ آن هم در شرایطی که به این باور رسیده‌اند که با شرایط موجود کشور، عملکرد دولت روحانی و نقاط ضعف اصلاح‌طلبان اکنون سرمایه اجتماعی طیف اصلاح‌طلب سردرگم شده است. پس حالا باز به آنها فرصتی برای بسیج این سرمایه اجتماعی داده نخواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true