جمعه های«شهدایی»احرار/ برگی از زندگی حماسی دانشجوی شهید قاسم شیرعلی نیا از صومعه سرا - پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ آبان - ۱۳۹۸  
true
true
جمعه های«شهدایی»احرار/ برگی از زندگی حماسی دانشجوی شهید قاسم شیرعلی نیا از صومعه سرا

گروه ایثارو مقاومت پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل: هرجمعه باشما باشهدائیم؛ جمعه های«شهدایی»احرار/برگی از زندگی حماسی دانشجوی شهید قاسم شیرعلی نیا ازشهرستان صومعه سرا

شهید قاسم شیرعلی نیا سوم فروردین ۱۳۴۰ در خانواده مذهبی و مؤمن در صومعه سرا گیلان دیده به جهان گشود. عشق و علاقه به علم و دانش از کودکی در او موج می زد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان را با موفقیت پشت سر گذاشت و توانست دیپلم را با موفقیت کامل به اتمام رساند. بسیار مقید به واجبات بود و رعایت حقوق خانواده و دیگران را در سرلوحه برنامه خودش قرار می‌داد. حتی در جامعه در مقابل کسانی که دست به کارهای ضد ارزش می‌زدند می‌ایستاد و ارشاد و هدایت می‌نمود او در سال۵۷ همانند دیگر مردم در جمع تظاهرکنندگان شرکت نموده و در براندازی حکومت ستم شاهی نقش مؤثری را ایفا نمود.
قاسم، سال ۵۸ در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران به‌عنوان دانشجوی بهداشت محیط پذیرفته شد و با شروع جنگ تحمیلی به‌عنوان داوطلب در سپاه پاسداران ثبت‌نام کرد. وی پس از تحقیقات بسیار پیچیده از طرف سپاه به‌راحتی پذیرفته شد و دوران آموزشی بسیار سختی را با آموزش‌های سنگین گذراند.
در زمان بنی‌صدر مخلوع تقاضای آموزش پرواز با بالگرد را از طرف گروهشان مطرح کردند که با مخالفت شدید او مواجه شدند. شهید شیرعلی نیا در جنگ تحمیلی داوطلبانه به جبهه‌های سر پل ذهاب اعزام‌شده بود و دوستان او از جسارت و ازخودگذشتگی ایشان صحبت می‌کردند.
به نقل از یکی از هم‌رزمانش وقتی شب همه در خواب بودند در حالی‌ که آستین‌ها را بالا می‌زد تا بتواند به‌راحتی سیم‌های خاردار را تشخیص داده و از آن‌ها بگذر به خط دشمن می‌زد تا جنازه‌های شهدا را که بر جامانده به این‌سو حمل کرده و می‌گفت می‌خواهم مادران را از چشم‌انتظاری نجات دهم. پس از باز شدن دانشگاه‌ها مدت کوتاهی به دانشگاه بازگشت و در این مدت نیز آرام و قرار نداشت با اینکه در این فاصله ازدواج‌کرده بود صاحب فرزندی ۹ ماهه بود.
در دهم اسفند ۱۳۶۲ به‌صورت انفرادی و ناشناخته عازم جبهه جنوب شد و در عملیات خیبر در ۱۹ اسفند به اسارت بعثی‌ها درآمد و بعدازآن خانواده‌ای را در انتظار برگشت خود چشم‌به‌راه کرد.
قسمتی از وصیت نامه شهید؛
خداوندا عملمان را از ریا و دورویی پاکساز، تا تنها برای تو زندگی کنیم، برای تو هجرت کنیم و برای تو بمیریم. زیرا که غایت همه تویی و تویی مظهر هستی و قدر و کرم. خداوندا جرأت نمی‌کنم خود را پاسدار اسلام بنامم زیرا که بار گناه بر دوشم سنگینی می‌کند. اما تویی که راه توبه را باز گذاشته‌ای و به آنان که مهاجرت می کنند و با دشمنان تو جهاد می‌کنند مژده بهشت داده‌ای. خداوندا تو نیک می‌دانی که من در بهترین لحظات عمرم همیشه آرزوی شهادت کرده‌ام و از تو درخواست نموده‌ام که مرگم را شهادت در راه خودت قرار دهی. زیرا هیچ وسیله‌ای بهتر از این برای لقای رویت پیدا نکرده‌ام و از آخرت و عواقب اعمالم سخت بیمناکم.
اول توصیه ام به شما مومنان و همرزمان اینست که افراد را از روی حق بشناسید نه حق را از روی افراد و برای بهتر شناختن حق برای خود اسوه و الگو انتخاب کنید. براستی چه اسوه‌ای از امام کبیر، خمینی بت‌شکن که وارث پیغمبر و ائمه اطهار است در این زمان والاتر است؟
باید گوش به فرمان امام عصر بود و علیه طاغوت و کشورهای مزدور به پا خاست زیرا آنها نیتی به جز از میان بردن اسلام و رهبران دینی ما ندارند پس باید هوشیار و آگاه بود و در کنار قرآن و استعانت از پروردگار پیرو خط امام باشیم و نگذاریم دشمنان به ناموس و کشور عزیزمان دست‌درازی کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true