فرصت تاریخی برای اعتلای انقلابیِ شورای نگهبان - پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ آبان - ۱۳۹۸  
true
true
فرصت تاریخی برای اعتلای انقلابیِ شورای نگهبان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،۲۶ تیر ماه ۹۸ دوره ۶ ساله سه حقوق‌دان و سه فقیه شورای نگهبان پایان می‌یابد. اهمیت این مسأله در اینست که برای اولین بار در دوره جدید قوه قضائیه، بناست که آیت‌الله #رئیسی حقوقدانانی برای عضویت در شورای نگهبان به مجلس معرفی نماید و جریان انقلابی انتظار دارد تحولات مد نظر و وعده‌های انقلابی آیت‌الله رئیسی در این بخش از اختیارات مهم رئیس قوه قضا هم دیده شود‌.

🔸هرچند #شورای_نگهبان با هشیاری امامین انقلاب همیشه از انقلابی‌ترین نهادهای نظام بوده و در آزمون‌های سخت نیز نتیجه قبولی گرفته است؛ اما خصوصا درباره ۶ حقوقدان همچنان جای زیادی برای انقلابی‌تر شدن وجود دارد بدین معنا که در شرایطی که برخی با نفاق و ظاهرالصلاحی دنبال کسب کرسی‌ها هستند؛ راه ایستادن مقابل #جریان_غیرانقلابی_درون_نظام که خواست حضرت آقا است از انقلابی‌تر شدن حقوقدانان شورای نگهبان می‌گذرد. رهبر معظم انقلاب با وجود آنکه در جایگاه‌های عالی نظیر مجمع تشخیص یا شورای عالی انقلاب فرهنگی از افراد شاخص یا وابسته به جریانات مختلف استفاده می‌کنند لیکن در تمامی دوره‌ها، انقلابی‌ترین و موجه‌ترین و سرسخت‌ترین چهره‌های انقلابی را به‌عنوان فقهای شورای نگهبان منصوب کرده‌اند و نظرات ایشان درباره شورای نگهبان نشان می‌دهد که به‌هیچ‌وجه اندک تسامحی را در این باب جایز نمی‌دانسته‌اند؛ اما وضعیت برخی حقوقدانان شورا ابدا در این سطح نیست ولو حداقل‌هایی را داشته باشند. برای مثال وضعیت سه حقوق‌دان شورای نگهبان که ۲۶ تیر ماه دوره‌شان به اتمام می‌رسد این گونه است:

۱⃣ ۱- #محسن_اسماعیلی: وی سال ۹۳ در مصاحبه‌ای گفت که برخی اعضای شورای نگهبان در سال ۸۸ از احمدی‌نژاد حمایت می‌کردند و کاش نمی‌کردند! این اظهارات که تلویحا طعنه به آیات مومن و یزدی بود و پس از جان گرفتن جریان فتنه در سال ۹۲ صورت می‌گرفت؛ گزکی به دست ضدانقلاب و جریان فتنه برای حمله به شورای نگهبان در برهه‌ای حساس داد؛ این در حالیست که رهبر انقلاب بارها از عملکرد شورای نگهبان در سال ۸۸ تقدیر کرده بودند و پس از سال ۸۸ از مقام آیات مومن و یزدی تعریف کرده و ایشان را در شورای نگهبان ابقاء کرده بودند. همچنین آقای اسماعیلی در انتخابات خبرگان سال ۹۴ در لیست خبرگان مورد تأیید هاشمی رفسنجانی قرار گرفت و حتی پس از آنکه رهبری صراحتاً گفتند “رسانه انگلیسی می‌گوید در انتخابات خبرگان مردم ایران به چه کسانی رأی بدهند و به چه کسانی ندهند” و این دخالت اجنبی در فضای انقلابی به #لیست_انگلیسی مشهور شد؛ باز آقای اسماعیلی به‌جای آنکه جلوی نقشه “مثلث جیم” که توسط ضدانقلاب برای حذف آیات مصباح، جنتی و یزدی طرحی شده بود بایستد و با درک نقشه شوم دشمن از لیست امید خبرگان که برای حذف این سه عالم انقلابی آماده شده بود؛ کناره‌گیری کند اما هم‌چنان سکوت اختیار کرد و نهایتا با رأی لیست امید با خبرگان رفت. بعدا حضرت آقا فرمودند که نبود آیات مصباح و یزدی برای خبرگان خسارت است. و بنظر می‌رسد بخشی از بار این خسارت برعهده کسانی است که متوجه نقشه دشمن نشدند و ابزار تکمیل لیست انگلیسی‌ها شدند. پس از روی کار آمدن دولت روحانی، برادر آقای اسماعیلی به عنوان معاون دفتر روحانی منصوب شد و خود آقای اسماعیلی نیز از سوی لاریجانی به سمت رئیس هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین منصوب شد؛ درحالیکه پیش از دولت روحانی سخت‌گیری زیادی نسبت به مصوبات دولت در این هیأت وجود داشت اما همراهی این هیأت با دولت روحانی آنقدر زیاد بود که روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلب از آن با عنوان “مسیر هموار مصوبات دولت در مجلس” یاد می‌کردند. درنهایت برای شناخت ارتباطات و روابط سیاسی آقای اسماعیلی باید نگاهی انداخت به شخصیت‌های حاضر در مراسم رونمایی از کتاب او که کسانی نظیر علی لاریجانی، آقای محقق داماد، ناطق نوری، حسن قاضی‌زاده، نهاوندیان، سید محمود دعایی، محسن مهرعلیزاده و ابراهیم اصغرزاده بودند!

۲⃣ ۲- #نجات‌الله_ابراهیمیان: سخنگوی سابق شورای نگهبان که با استعفای ناگهانی پیش از انتخابات مجلس دهم مشهور شد؛ او در موقعیت حساس پیش از انتخابات که با تخریب همیشگی شورای نگهبان توسط دشمنان بیرونی و درونی همراه است؛ با مطرح کردن بحث اختیارات زیاد دبیر شورای نگهبان و حمله به دبیر شورای نگهبان و معاونت اجرایی آن با اسم رمز پرونده‌سازی! و اعلام اختلافات جدی با آیت‌الله جنتی، آب زیادی به آسیاب دشمنان ریخت. او درحالیکه این اظهارات را مرتباً در مصاحبه با رسانه‌های مختلف بیان می‌کرد؛ از جایگاه حقوقی خود در شورای نگهبان استفاده کرده به حمایت از هاشمی رفسنجانی که بیشترین حملات را در انتخابات ۹۲ و ۹۴ به شورای نگهبان روا داشته بود؛ می‌پرداخت.

۳⃣ ۳- #سام_سوادکوهی‌فرد: فردی کمترشناخته شده که با وجود چندین سمتی که در قوه قضائیه داشته تقریبا هیچ موضع‌گیری، سخنرانی یا حضور رسانه‌ای نداشته است. خود این مسأله مورد نقد است چراکه رهبری معظم از قو‌ی‌ترین و قدیمی‌تری و با تجربه‌ترین گزینه‌ها برای جایگاه فقها استفاده می‌کنند و فقهای معزز نیز افرادی هستند که در برابر فتنه‌های حادث‌شده حضور فیزیکی و رسانه‌ای داشته و در برابر آماج حملات به ولایت و نظارت استصوابی از این اصول دفاع می‌کنند. اعضای شورای نگهبان باید انقلابی باشند و از لوازم انقلابی‌گری، حضور در صحنه و آمادگی برای سینه سپر کردن برای ولی درمقابل هجمه‌های دشمن است و این امر تقیه بردار نیست!

🔹فلذا با توجه به سوابق و عملکرد سه حقوق‌دانی که ۲۶ تیرماه جاری به پایان دوره خود می‌رسند؛ این مطالبه از آیت‌الله رئیسی بجاست که با توجه به سرمایه‌گذاری جریان نفاق در انتخابات‌ها و تلاش افراد زیاد بدون صلاحیتی برای تصاحب کرسی‌های مجلس و ریاست جمهوری از طریق ظاهرالصلاح نشان دادن خود، لازم است ایشان افرادی شناخته‌شده، تماماً انقلابی و با سبقه روشن و مخدوش نشده که در عمل توان ایستادگی مقابل جریان غیرانقلابی درون نظام داشته باشند؛ را برای ۳ کرسی #حقوقدانان_شورای_نگهبان معرفی نماید. اما اهمیت این انتخاب در چیست و چرا نباید از آن عقب‌نشینی کرد؟

۱⃣ اولا دو انتخابات مهم مجلس۹۸ و ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ در پیش رو است که نظارت  بر آنها و بررسی صلاحیت نامزدین آنها توسط شورای نگهبانی که ۲۶ تیر امسال کامل می‌شود؛ صورت خواهد پذیرفت. یعنی تغییر بعدی شورای نگهبان در سال ۱۴۰۱ و پس از این دو انتخابات مهم صورت می‌گیرد. از آنجا که در وضع فعلی کشور، رئیس‌جمهور تعیین‌کنندگی زیادی در سیاستها دارد و سال ۱۴۰۰ رئیس‌جمهور جدیدی انتخاب می‌شود می‌توان حدس زد احتمالا سیاستهای اجرایی کشور در دهه بعدی بیش از هرکس منوط به #رئیس‌جمهور_آتی_نظام است فلذا شاید انتخاب نامزدین حقوقدان در تیرماه جاری یکی از موثرترین اثرگذاری‌های آیت‌الله رئیسی در وضع آتی سیاسی در کشور باشد چراکه مردم فساد اقتصادی و فرهنگی، اشرافی‌گری، فتنه‌گری و وادادگی برخی افراد منتخب و وابستگان آنها در مجلس و دولت را می‌بینند و آنرا به حساب نظام می‌گذارند چراکه صلاحیت آن افراد توسط شورای نگهبان تأیید شده نتیجتاً از آنجا که مطابق اخبار غیررسمی عمده احراز یا عدم احراز صلاحیت‌ها در بازه بین ۶ تا ۹ رای در شورای نگهبان صورت می‌گرفته؛ فلذا تغییر در سه حقوقدان شورای نگهبان قطعا تاثیر شگرفی بر این روند خواهد داشت و احتمال اینکه افرادی که از منظر ایدئولوژی انقلاب اسلامی بدلیل سوابق سیاسی، فرهنگی یا اقتصادی‌شان بدون صلاحیت هستند، بتوانند تاییدیه شورای نگهبان را بگیرند کاهش می‌یابد‌. کاهش چهره‌های #ظاهرالصلاح و باطن‌خراب در انتخابات‌ها به رقابت سالم افراد صالح واقعی و کمک به انتخاب اصلح و نامزد طراز انقلاب منجر می‌‌گردد و پاک شدن وجهه نظام از مسوولین مشکل‌دار یقینا به اعتماد عمومی و محکم‌تر شدن پایه‌های نظام اسلامی می‌انجامد اما اگر افراد ناصالح بتوانند وارد گردونه رقابتها شوند و با فریب و دروغ رأی جمع کنند بعدا هم عواقب فساد آنها و هم ناکارآمدی آنان به پای حکومت اسلامی نوشته خواهد شد بنابراین این موضوعی نیست که بتوان بر سر آن مسامحه نمود.

۲⃣ ثانیا این مطالبه از آیت‌الله رئیسی، به‌معنای شکست یک عرف هم نیست؛ چراکه سابقا آیت‌الله آملی در اوایل دوره ریاست خود در سال ۸۹ در معرفی نامزدهای حقوقدان شورای نگهبان، دو فرد از سه فردی که آن زمان عضو حقوقدان شورا بودند (آقایان الهام و کعبی) را برای دور بعد به مجلس معرفی ننمود. فلذا این درخواست یک تابوشکنی نیست بلکه یک عزم انقلابی برای #اعتلای_انقلابی‌گری در یکی از مهمترین نهادهای انقلابی نظام می‌طلبد. وقتی رهبری انقلابی‌ترین فقها را در شورای نگهبان منصوب می‌کنند؛ معرفی حقوقدانان بی‌بخار، بی‌موضع و همیشه ساکت در شورای نگهبان وجهی ندارد و البته مهمتر از اینها شناسایی و جلوگیری از ورود افرادی است که بعضا مدعی انقلابی بودن هستند اما در لحظات حساس در پازل دیگری بازی کرده‌اند که مثال چنین افرادی هم ذکر شد. متاسفانه وقتی دیده می‌شود افرادی نظیر #حسینعلی_امیری، معاون پارلمانی حسن روحانی و دارای مواضع شاذ متعدد که قطعا با اصول انقلابی سازگار نیست؛ دارای سابقه عضویت بعنوان حقوقدان شورای نگهبان هستند؛ باید مراقبت و مطالبه جدی کرد که در دوره فعلی قوه قضائیه، دیگر افرادی که در سطح کافی انقلابی نیستند از طرف آیت‌الله رئیسی به مجلس معرفی نشوند چراکه در یک کلام شورای نگهبان انقلابی‌تر یعنی مجلس و دولت سازگارتر با اصول انقلاب و این هم یعنی آینده روشن‌تر برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی در نظام جمهوری اسلامی.

/
✍️ امید نیکو

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true