×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۹ تیر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Thursday, 9 July , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش احرارگیل، سید عبدالله متولیان/ یکی از الزامات و باید‌ها در نظام‌های سیاسی جهان که مقید به اصول مردم‌سالاری هستند، «احترام به سلایق سیاسی مردم در چارچوب قانون» و «مهندسی و ایجاد ظرف مناسب و قانونی برای مدیریت و استفاده بهینه از سلایق و تفکرات سیاسی در راستای تقویت نظام سیاسی» است. این نیز از مسلمات دنیای سیاست است که اگر نظام سیاسی، برای سلایق مردم احترام قائل نشده و ظرف مناسب ایجاد نکند، بی‌شک دشمنان آن نظام به‌عنوان یک فرصت طلایی به مهندسی و ایجاد ظرف و مدیریت سلایق، در راستای براندازی و یا امتیازگیری کلان از آن نظام خواهند پرداخت.

تفکر اصلاح‌طلبی به‌عنوان یک سلیقه سیاسی در کشور ما نیز تابعی از این قاعده و الزام بوده و در بستر زمان خواسته یا ناخواسته، دانسته یا نادانسته، در موج‌ها و گرداب حوادث سیاسی استقلال خود را از کف داده و غیرمستقیم و در برخی موارد مستقیماً در راستای اهداف سرویس‌های جاسوسی دشمن هدایت و مدیریت شده است. بررسی کارنامه ۴۰ ساله این تفکر (از بدو شکل‌گیری تحت عنوان مجمع روحانیون مبارز تا اجتماع آنان زیر بیرق دوم خرداد و تا تشکیل اردوگاه اصلاح‌طلبان) پرده از حقایق بسیار تلخ و گزنده سران این تفکر سیاسی برمی‌دارد.
تقریباً تاریخ جمهوری اسلامی به‌ویژه پس از دوران جنگ تحمیلی به یاد ندارد که انتخاباتی در کشور برگزار شده باشد و شاهد مواضع اپوزیسیونی تندرو‌های اصلاحات علیه ارکان نظام و تلاش برای تغییر و تفسیر قوانین به نفع آنان نبوده باشد. تلاش آنان در همه انتخابات‌ها در باره حذف نظارت استصوابی یکی از همین نمونه‌ها است. حرکات زیگزاگی، مواضع ملون، تلاطم و اعوجاج رفتاری در اردوگاه اصلاح‌طلبی در ایران، نتیجه و ثمره مشکلات، ضعف‌ها و نقایص این اردوگاه است که طی سالیان متمادی نه‌تن‌ها برطرف نشده بلکه رفته رفته بر حجم و کیفیت آن افزوده شده است که به برخی از آن‌ها به صورت فهرست اشاره می‌شود:
۱ – به رغم گذشت ۴۰ سال هنوز اصلاح‌طلبان تعریف روشن و قابل قبولی از اصلاحات که منطبق با چارچوب‌های نظام باشد ارائه نداده‌اند.
۲ – هیچ‌گاه با دشمن مرزبندی مشخص و روشنی نداشته‌اند.
۳ – همواره در جایگاه طلبکار از نظام نشسته‌اند.
۴ – هیچگاه نسبت به عملکرد خود پاسخگو نبوده و دائماً فرافکنی کرده و با دادن آدرس عوضی از پاسخگویی طفره رفته‌اند.
۵ – در موارد متعدد دست نیاز به سوی بیگانگان دراز کرده و از هم‌آغوشی با سرویس‌های جاسوسی دشمن نیز ابایی نداشته‌اند.
۶ – بسیار متفرق و غیرهمگون هستند و از همسویی کامل با نظام تا مخالفان و معاندان نظام در این اردوگاه گرد هم جمع شده‌اند.
۷ – با مردم هیچگاه صادق نبوده و همواره مردم را در راه رسیدن به اهداف خود ذبح کرده‌اند و در حالی که بیشترین آسیب را به اعتماد مردم زده اند، همواره نظام را به‌عنوان مقصر اصلی بر سر راه مقاصد و منافع خود ذبح کرده‌اند.
۸ – فاقد استراتژی منسجم و پذیرفته شده هستند.
۹ – از نظر شکلی در نظامند، اما از نظر عملی بر نظامند.
۱۰ – اصالت ذاتی نداشته و ماهیت خود را از رهبران اصلاحات استقراض کرده و حتی در صورت خیانت رهبران خود حاضر به اعلام برائت و بیزاری از آنان نبوده و بر دفاع جاهلانه از خیانتکاران این اردوگاه اصرار ورزیده‌اند.
۱۱ – رسماً و علناً وفاداری به نظام را دلیل خیانت به اصلاحات می‌دانند تا جایی که در این مصاف حتی به برخی رهبران خود هم رحم نکرده و به‌عنوان نمونه آقای عارف را به دلیل وفاداری نظام، اصلاحاتی نمی‌دانند.
۱۲ – بسیار متشتت و دارای مواضع ضد و نقیض و فاقد انسجام رهبری هستند.
۱۳ – دائما در حال حاشیه سازی بوده و عرصه رسانه‌های خود را جولانگاه ده‌ها و صد‌ها موضوع غیراصلی کرده و از این طریق همواره برای نظام هزینه تولید کرده‌اند.
۱۴ – اگر چه به ظاهر از وحدت دم می‌زنند، اما به صورت پیوسته در مسیر وحدت شکنی و تفرقه گام بر می‌دارند.
۱۵ – در قول و فعل مسیر سکولاریزه کردن جامعه و نظام را در پیش گرفته‌اند.
۱۶ – همواره برای نظام اسلامی هزینه‌ساز (مادی و معنوی، سیاسی و اقتصادی) بوده‌اند.
۱۷ – با بند‌های قانون اساسی به صورت گزینشی برخورد می‌کنند؛ مثلاً اگر نظارت استصوابی به نفع آنان باشد خوب است و در غیراین‌صورت بد.
۱۸ – همواره در جهت تضعیف و حتی حذف نهاد‌های قانونی مثل سپاه گام برداشته‌اند.
۱۹ – در هم‌آغوشی با ضدانقلاب و منافقین، آنان را فعال مدنی می‌نامند و از مواضع ننگین منافقین دفاع کرده‌اند.
۲۰ – مسئولیت پذیر نیستند و مسئولیت اشتباهات خود را به گردن دیگران می‌اندازند.
۲۱ – نگاه‌شان در حوزه فرهنگ، همواره ترویج سبک زندگی غربی و هضم در فرهنگ بیگانه بوده است.
۲۲ – با وجودی که همواره بر سر سفره نظام سیاسی متنعم بوده و در تمام سال‌های پس از جنگ انباز و شریک در حاکمیت بوده‌اند، اما دائماً علیه نظام سیاسی موضع‌گیری کرده‌اند.
۲۳ – ائتلاف‌های نامیمون با هر گروهی برای باقی ماندن در سپهر سیاست دارند.
۲۴ – اولویت‌های این اردوگاه هیچ‌گاه منطبق با اولویت‌های نظام و مردم نبوده است و همواره مسائل فرعی را بر حل مشکلات واقعی مردم نظیر تلاش برای رفع فقر، فساد، بیکاری، تورم، معیشت مردم، تبعیض، رانت‌خواری و… ترجیح داده‌اند.
۲۵ – قدرت کنترل تندرو‌های اردوگاه را نداشته و نه‌تن‌ها آنان را طرد نمی‌کنند بلکه در بسیاری از موارد یا مواضع غلط آنان را توجیه می‌کنند و یا با طرح مسائل حاشیه‌ای از موضع‌گیری علیه آنان شانه خالی می‌کنند.
در یک جمع‌بندی کلی در باره این اردوگاه می‌توان گفت:
۱ – اصلاح‌طلبان در تمام ادوار تاریخی همواره نان نظام را خورده، اما شمشیرشان به نفع بیگانگان و دشمنان، بر گرده نظام بوده و اصطلاحاً زیر علم بیگانه سینه زده اند
۲ – در تمامی براندازی‌ها و فتنه‌های گذشته نقش کلیدی ایفا کرده‌اند.
۳ – همواره از اعتماد و رأفت نظام علیه نظام استفاده کرده‌اند.
۴ – اگر چه همواره در نظام بوده‌اند، اما بر نظام عمل کرده‌اند.
به نظر می‌رسد وقت آن است تفکر اصلاح‌طلبی آثار عقلانیت و بلوغ ۴۰ سالگی خود را در گام دوم انقلاب اسلامی به نمایش بگذارد. بی‌شک تحقق گام دوم انقلاب اقتضا دارد که اصلاح‌طلبان نیز با جدیت تمام در باره نقص‌ها و مشکلات درون تشکیلاتی و رفتار‌های بیرونی خود تجدید نظر کرده و ساختارها، ارتباطات، مواضع و… خود را منطبق با قانون اساسی و نیاز‌های مردم و در چارچوب دکترین، سیاست‌های کلی، اهداف و آرمان‌های نظام اسلامی بازطراحی نمایند و به این ترتیب ضمن تعریف قابل قبول از اصلاحات سبب انسجام تفکر اصلاح‌طلبی و طرد عناصر تندرو (اصلاح طلب بد) شده و دشمنان انقلاب اسلامی را مأیوس سازند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.