×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۴ اسفند , ۱۳۹۸  .::.   برابر با : Sunday, 23 February , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
جمعه های«شهدایی»احرار/ با اولین های گیلان در جنگ بیشتر آشناشویم/ سردار شهیدمحمد رضا تقی پور واجارگاه

گروه ایثارو مقاومت پایگاه خبری تحلیلی احرارگیلهرجمعه باشما باشهدائیم؛جمعه های«شهدایی»احرار/ با اولین های گیلان در جنگ بیشتر آشناشویم/ سردار شهیدمحمد رضا تقی پور واجارگاه- رودسر

هفته دفاع مقدس فرصتی شد تا به شهدا و رزمندگان دوران طلایی دفاع مقدس بویژه آنانی که در روز های آغازین مقاومت و ایستادگی کردند بیشتر آشنا شویم سردارشهید محمدرضا تقی پور واجارگاه فرمانده اولین گروه ازنیروهای گیلانی درجبهه سرپل ذهاب بی شک یکی از آن فرزانگان است که در شب ۱۳مهر۱۳۵۹ درغرب کشور جبهه سرپل ذهاب به دشمن زد و روزسیزده مهر۵۹  آسمانی شد؛ بشنوید:

شهید محمد رضا تقی پور، در سال ۱۳۳۸ در بخش واجار گاه رودسر به دنیا آمد .از آن جایی که بعد از ۸ فرزندی به دنیا آمده بود که هیچ کدام برای خانواده زنده نمانده بودند و خود او هم با دعا و توسل و راز و نیاز نصیب خانواده شده بود توجه ویژه ای به او می شد.اما این توجه ویژه مانع از این نشد که او برای کمک به خانواده که در شرایط اقتصادی بدی به سر می برد از کارکردن در باغات چای و مرکبات و مزارع خودداری کند .همین مشکلات اقتصادی باعث شد تا او علی رغم علاقه به ادامه تحصیل بعد از گذراندن مقطع سوم راهنمایی وارد ارتش شود.

شرایط ویژه جسمی او باعث شد تا بعد از طی آموزشهای مختلف او را در نیروهای گارد رژیم سابق بکارگیری نمایند اما یک اتفاق ساده مسیر زندگی او را تغیر داد در یکی از شبهایی که او همراه با سایر دوستان گاردی خود در کاخ نیاوران مستقر بودند یکی از فرماندهان آن ها از سِر مستی به نیروهای گارد مستقل در محل حمله ور می شود اما به محض این که نوبت به تقی پور می رسد او با ضرباتی به عنوان دفاع از خود مانع کارهای فرمانده مذکور می شود در این بین فرمانده مذکور آسیب شدیدی دیده راهی بیمارستان می شود و شهید تقی پور هم با حکم دادگاه نظامی راهی زندان می گردد.

آقای حبیب خیری  دوست شهید از قول خود او می گوید: (( شهید تقی پور خودش می گفت :ما تا قبل از این ماجرا با توجه به تبلیغاتی که روی ما صورت می گرفت به هر کس که مقابل رژیم می ایستاد و به مخالفت می پرداخت خرابکار می گفتیم و خودمان را نیروهای ضد خرابکاری می دانستیم آن سال وقتی من را به زندان فرستادند اولین باری بود که با همان نیروهای خرابکار همکلام می شدم و تازه فهمیدم که قضیه چیست و خرابکار واقعی ما هستیم نه آنها.))

بعد از مدتی به دستور امام همراه با سایر زندانیان از زندان فرار کرد و مدتی را در جنگلها و کوههای گیلان گذراند.با پیروزی انقلاب و تشکیل سپاه و از آنجایی که دوستان زیادی را در میان انقلابیون پیدا کرده بود به خیل پاسداران پیوست و خود از مؤسسین سپاه رودسر بود.

رشادتها ،جسارتها و دلاوریهایی که از خود در هنگام مواجهه با عناصر ضد انقلاب و منافقین در درگیریهای مخالف نشان می داد باعث شد تا اعتماد دوستانی را که به دلیل سابقه حضور او در گارد شاه نسبت به او تردید داشتند جلب نماید.تا آنجائی که مسئولیت جذب و فرماندهی و آموزش نیروها را در سپاه به عهده گرفت.

اخلاق خوب او باعث جلب توجه اطرافیان می شد و با تبحر خاصی که در فنون رزمی داشت آموزشهای ویژه ای را برای نیروها ترتیب می داد و به این شکل جسم و روح نیروهای خود را پرورش می داد.

آقای یحیی حسین نژاد هم در مورد ایشان می گویند: (( شهید تقی پور انسانی بسیار شجاع بود و از نظر قدرت بدنی بسیار قوی بود و شما متوجه توانمندی او نمی شدی مگر این که با او زندگی می کردی و چالاکی او را در موراد مختلف به عینه می دید چون او به حدی دارای خضوع و خشوع بود که هیچ وقت قدرت خود را به رخ دیگران نمی کشید ، اخلاق ایشان زبانزد خاص و عام بود به موقع احساس مسئولیت می کرد و کارهای خود را انجام می داد از احدی واهمه نداشت و هر آن چه را لازم می دانست انجام می داد.))

با شروع جنگ تحمیلی به عنوان فرمانده اولین نیروهای اعزامی از گیلان انتخاب شد.حضور پر نشاط او در بین نیروهای اعزامی باعث تقویت روحیه اطرافیان می شد .او همیشه با خنده به دوستانش می گفت: (( من با تیر و تفنگ عراقها از پای در نمی آیم، آنها باید برای از بین بردن من فکر دیگری بکنند توپ مستقیمی! خمپاره ای!))

چه خوب گفته بود! چرا که ۹ آذر ماه ۱۳۵۹ بود که گلوله خمپاره ای که شهید تقی پور انتظارش را می کشید به ماشینی که او مسافر آن بود اصابت کرد و او را که هنوز مدت زیادی از پیوستنش به سربازان اسلام نگذشته بود به آرزوی شیرینش رساند.

سرباز گارد شاهنشاهی فرمانده نخستین نیروهای اعزامی گیلان شد

شهید محمدرضا تقی پور بعد از سپری کردن آموزش‌های مختلف در نیروهای گارد رژیم شاهنشاهی به‌کارگیری شد اما یک اتفاق مسیر زندگی او را تغییر داد و به‌عنوان فرمانده اولین نیروهای اعزامی گیلان به جبهه‌های جنوب انتخاب شد و سرانجام در ۹ آذر ۱۳۵۹ توسط گلوله خمپاره‌ای که به ماشین او اصابت کرد به شهادت رسید.

سرباز گارد شاهنشاهی فرمانده نخستین نیروهای اعزامی گیلان شد

 شهید محمدرضا تقی پور در سال ۱۳۳۸ در خانواده‌ای مؤمن و مذهبی در بخش واجارگاه شهرستان رودسر دیده به جهان گشود.

او برای کمک به خانواده که در شرایط بد اقتصادی به سر می‌برد از کارکردن در باغات چای و مرکبات و مزارع خودداری نمی‌کرد و همین مشکلات اقتصادی باعث شد تا او علی‌رغم علاقه به ادامه تحصیل بعد از گذراندن مقطع سوم راهنمایی وارد ارتش شود.

شرایط ویژه جسمی او باعث شد تا بعد از سپری آموزش‌های مختلف او را در نیروهای گارد رژیم سابق به‌کارگیری نمایند اما یک اتفاق ساده مسیر زندگی او را تغییر داد.

دریکی از شب‌هایی که او همراه با سایر دوستان گاردی خود در کاخ نیاوران مستقر بودند یکی از فرماندهان آن‌ها از سر مستی به نیروهای گارد مستقل در محل حمله‌ور می‌شود اما به‌محض این‌که نوبت به تقی پور می‌رسد او با ضرباتی به‌عنوان دفاع از خود مانع کارهای فرمانده مذکور می‌شود و دراین‌بین فرمانده مذکور آسیب شدیدی دیده و راهی بیمارستان می‌شود و شهید تقی پور هم با حکم دادگاه نظامی راهی زندان می‌گردد.

شهید تقی پور آن زمان به دوستان خود می‌گفت: ما تا قبل از این ماجرا با توجه به تبلیغاتی که روی ما صورت می‌گرفت به هر کس که مقابل رژیم می‌ایستاد و به مخالفت می‌پرداخت خرابکار می‌گفتیم و خودمان را نیروهای ضدخرابکاری می‌دانستیم اما آن سال وقتی من را به زندان فرستادند اولین باری بود که با همان نیروهای خرابکار هم‌کلام می‌شدم و تازه فهمیدم که قضیه چیست و خرابکار واقعی ما هستیم نه آن‌ها.

وی بعد از مدتی به دستور امام خمینی (ره) همراه با سایر زندانیان از زندان فرار کرد و مدتی را در جنگل‌ها و کوه‌های گیلان گذراند و با پیروزی انقلاب و تشکیل سپاه و ازآنجایی‌که دوستان زیادی را در میان انقلابیون پیداکرده بود به خیل پاسداران پیوست و خود از مؤسسین سپاه رودسر بود.
او با رشادت‌ها، جسارت‌ها و دلاوری‌هایی که از خود در هنگام مواجهه با عناصر ضدانقلاب و منافقین در درگیری‌های مختلف نشان می‌داد باعث شد تا اعتماد دوستانی را که به دلیل سابقه حضور او در گارد شاه نسبت به او تردید داشتند جلب نماید تا آنجائی که مسئولیت جذب و فرماندهی و آموزش نیروها را در سپاه به عهده گرفت.

اخلاق خوب او باعث جلب‌توجه اطرافیان می‌شد و با تبحر خاصی که در فنون رزمی داشت آموزش‌های ویژه‌ای را برای نیروها ترتیب می‌داد و به این شکل جسم و روح نیروهای خود را پرورش می‌داد.

شهید تقی پور انسانی بسیار شجاع و ازنظر قدرت بدنی بسیار قوی بود و هیچ‌کس متوجه توانمندی او نمی‌شد مگر این‌که با او زندگی می‌کرد تا چالاکی او را در موارد مختلف به عینه ببیند، زیرا او به حدی دارای خضوع و خشوع بود که هیچ‌وقت قدرت خود را به رخ دیگران نمی‌کشید.

اخلاق او زبانزد خاص و عام بود زیرا به‌موقع احساس مسئولیت می‌کرد و کارهای خود را انجام می‌داد و از احدی واهمه نداشت و هر آنچه را لازم می‌دانست انجام می‌داد.

محمدرضا بنا به سفارش و سنت پیامبر اکرم (ص) در سال ۱۳۵۸ ازدواج کرد و صاحب دختری شد که به یاد اولین شهید زن اسلام نام او را سمیه گذاشت.

محمدرضا با شروع جنگ تحمیلی به‌عنوان فرمانده اولین نیروهای اعزامی از گیلان انتخاب شد و حضور پرنشاط او در بین نیروهای اعزامی باعث تقویت روحیه اطرافیان می‌شد و او همیشه با خنده به دوستانش می‌گفت: من با تیر و تفنگ عراقی‌ها از پای درنمی‌آیم، آن‌ها باید برای از بین بردن من فکر دیگری مانند توپ مستقیم یا خمپاره کنند.

شهید محمدرضا تقی پور سرانجام ۹ آذر ۱۳۵۹ توسط گلوله خمپاره‌ای که به ماشین او اصابت کرد به آرزویش رسید و آسمانی شد، درحالی‌که هنوز مدت زیادی از پیوستنش به سربازان اسلام نگذشته بود.

سمیه دوماهه بود که سایه گرم پدر را به‌زعم ما از دست داد اما خود باصداقت و اطمینان کامل می‌گوید: در هرجایی که تابه‌حال در زندگی‌ام دچار مشکل شده‌ام حضور او و دعای خیر پدر را همراه خود دیده‌ام.

سمیه خانم برای این‌همه حضور مصادیقی شنیدنی دارد، از سفارش‌هایی که پدر در خواب‌وبیداری در نزد دوستان و آشنایان برای حمایت از او داشته تا زمان‌هایی که گروه‌هایی در زندگی‌اش بوده که جز او خدای مهربانش احدی از آن باخبر نبوده و دست گره‌گشایی به یاری آمده همه و همه برای او حضور گرم و مؤثر پدر بوده و هست هرچند همه این حضور معنوی برای او خلأ یک‌بار بابا گفتن را پر نکرد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.