×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۹ تیر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Thursday, 9 July , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
فرار ممنوع!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل؛رئیس جمهور در سخنان خود در جمع مردم یزد بر شفاف سازی و مبارزه با فسادهای میلیارد دلاری تأکید ویژه کرد؛ تأکیدی که به نظر می رسد باید از مسئولان و وزرای کابینه وی و یا حتی خویشاوندان ایشان آغاز شود. همه می دانیم که در ریاست جدید قوه قضائیه، عزم جدی و بی بدیل و بدون سوگیری جناحی و حزبی با مفسدان آغاز شده، اما جای تعجب دارد که آقای رئیس جمهور از تریبون ملی، قوه قضائیه را به نوعی کم کاری در معرفی مفسدان اقتصادی متهم می کند.

آقای روحانی روز گذشته بعد از گذشت بیش از ۶ سال از دوران ریاست جمهوری اش، هنوز کارنامه موجه و قابل قبولی ارائه نداده و برجام که مهم‌ترین دستاورد دولتش بوده، دچار مرگ تدریجی شده است. این درحالی است که قوه قضائیه با ورود ریاست جدید در مدت زمان کوتاهی، کارنامه خوبی از عملکرد خود ارائه داده است.
امروز حتی حامیان رئیس جمهور، انتقادهای سختی به عملکرد او دارند، اما ایشان در کمال ناباوری انتقاد بر کارنامه موفق قوه قضائیه می کند. به همین منظور با چند تن از چهره ها و کارشناسان سیاسی گفت و گویی را درباره اظهارنظر رئیس جمهور در مواجهه قوه قضائیه با پرونده های فساد اقتصادی داشته ایم که در ادامه از نظر می گذرد.
*روحانی در ضعیف ترین جایگاه اجتماعی
حمید رسایی نماینده سابق مجلس در گفت و گو با «رسالت» می گوید: «آقای روحانی اکنون در ضعیف ترین جایگاه اجتماعی قرار دارد. صحبت های وی درباره قوه قضائیه درحالی بیان می شود که آقای رئیسی از ابتدای حضور در این مجموعه مبارزه با فساد را به صورت عملی آغاز کرده است و برای او فرقی ندارد فساد متعلق به کدام جناح و حزب است، اما اقدام قوه قضائیه به نفع روحانی نیست بلکه به ضرر اوست.»
رسایی ادامه داد: «قوه قضائیه از یک سو بر مهره های اصلی فساد دست گذاشته که جزء اطرافیان آقای روحانی می شوند و از سوی دیگر سپاه در ماه های اخیر یکی از مهم ترین عناصر رسانه ای ایجاد جنگ روانی بر علیه انقلاب و نظام، یعنی روح الله زم را دستگیر کرد. دستگیری زم و فعالیت امیدآفرین آقای رئیسی باعث عصبانیت آقای روحانی شده است. به همین دلیل رئیس جمهور به دنبال منحرف کردن افکار عمومی است، تا اقدامات رئیسی را با علامت سؤال مواجه کند، اما مردم می بینند حجت الاسلام رئیسی برخورد جناحی با فساد ندارد. بنابراین آقای روحانی به جای فضا سازی ها باید از عملکرد دولتش در دوران ریاست جمهوری دفاع کند.»
وی تصریح می کند: «رئیس جمهور باید پاسخ ملت را درباره برجام و فرصت سوزی ها و اعمال تحریم های بیشتر بدهد. او اکنون بعد از گذشت ۶ سال مجددا به مسیر آقای جلیلی در مذاکرات هسته ای بازگشته است. اکنون به همان مسیر مقاومت و کوتاه نیامدن در برابر مطالبات که در گذشته در آن قرار داشتیم، برگشته ایم. آقای روحانی با گفتن «آی دزد آی دزد» نمی تواند حواس مردم را پرت کند. مردم می دانند چه کسی صادقانه فعالیت می کند و چه کسی به دنبال مبارزه با فساد است و چه کسی فساد را توجیه می کند.»
*اظهارات روحانی برای تبرئه خودش است
عباس سلیمی نمین،‌ کارشناس مسائل سیاسی و مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران درمورد صحبت‌های روحانی در جمع مردم یزد به «رسالت» می گوید: «واکنش نشان دادن نسبت به پیگیری قضائی وابستگان مقامات مختلف، امری است که تاحدی قابل پیش بینی بود، برادر ‌روحانی در ارتباط با مسائل بانکی رشوه گرفت و اکنون محاکمه شد. ازقضا این مربوط به قبل از انتخابات بود و به همین دلیل قوه قضائیه از رسیدگی به آن خودداری و این پرونده را اعلام نکرد. همین مطلب باید موجب سپاسگزاری روحانی می‌شد و بابت این کار از قوه قضائیه قدردان باشد که اجازه ندادند کمترین بهره برداری انتخاباتی از این قضیه به عمل آید.»
وی می افزاید: «درحالی که اگر این پرونده قبل از انتخابات علنی می شد ضربه جدی به روحانی می زد، اما متأسفانه نه تنها آقایان قدردان این کار نبودند بلکه احساس می‌کردند به دلیل موقعیت روحانی پرونده رفع و رجوع خواهد شد و زمانی که دیدند این اتفاق نیفتاد و حکم برادر رئیس جمهور آمد، ‌بحث هایی را مطرح کردند. این مباحث دیگر برای مردم تازگی ندارد.»
*رئیس‌جمهور مدعی حقوق برادر متخلفش است
این کارشناس یادآور می شود: «باعث تأسف است که برادر رئیس‌جمهور در بانک سرمایه و برخی بانک های دیگر اعمال نفوذ کند و در ازای آن رشوه بگیرد و از طریق سیستم بانکی به سرمایه های ملت ظلم شود و بعد روحانی به جای این که بر سوگند خود وفادار بماند و درهرشرایطی مصالح مردم را پیگیری کند،‌ مصلحت یک فرد متخلف را حتی این که برادرش باشد پیگیری می‌کند. این کار موجب ظلم فاحشی به فرهنگیان شده است. رئیس‌جمهور به جای اینکه مدعی حقوق فرهنگیان باشد مدعی برادرش است.»
سلیمی‌نمین ضمن تأکید بر این‌که اظهارات روحانی فقط برای تبرئه خودش است، ادامه می دهد: «حتی از رؤسای جمهور سابق نیز که اطرافیانشان با سوءاستفاده از موقعیت آنها به تخلفاتی دست زده بودند زمانی که مورد پیگیرد قضائی قرارگرفتند جوسازی ها و موضع گیری های خلاف مسائل ملی را شاهد بودیم. اظهارات روحانی هم فقط برای تبرئه خودش است درحالی که روحانی باید خودش در این زمینه ادعای برخورد با فساد می‌کرد.»
روحانی در بخشی از اظهاراتش دولت محمود احمدی‌نژاد را مسئول عدم بازگشت ۲ میلیارد دلار از درآمدهای دولت ایران دانست و مدعی شد که «دولت قبل ۱۰ ماه وقت داشت این پول را پس بگیرد و دست دست کرد.» به گفته او شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که قوه قضائیه باید به سرعت به این پرونده رسیدگی ‌کند، اما تا به امروز اقدامی در این باره صورت نگرفته است.
وی درواکنش به اظهارات روحانی درمورد متهم کردن قوه قضائیه به برخورد گزینشی و نشانه گرفتن حامیان دولت و پیگیری نکردن پرونده‌‌ای از دولت قبلی، می گوید: «جالب است که در این مسئله هم احمدی نژاد قوه قضائیه را متهم به سیاسی کاری می‌کند که اطرافیان او را براساس سیاسی‌کاری مجازات کرده است و ازطرف دیگر روحانی قوه قضائیه را متهم می‌کند که درمورد دولت قبلی مماشات شده است. اگر روحانی واقعا چنین پرونده ای دارد و مدعی است چنین تخلفی علیه او صورت گرفته است چرا زمانی که برادرش مجازات می‌شود این حرف را می‌زند؟»
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران می افزاید: « ۶ سال است از عمر ریاست جمهوری روحانی می‌گذرد و اگر چنین پرونده‌ای را در اختیار داشته که این مبلغ چشمگیر دست کسی بوده و پیگیری نشده، چرا در این سال ها چیزی نگفته است؟ روحانی فکرنمی‌کند با بیان این حرف‌ها سؤالاتی علیه خودش برای همه مطرح می‌شود؟ اگر روحانی واقعا دلسوز مصالح کشور است چرا در این ۶ سال سکوت کرده و دقیقا زمانی که برادرش به دلیل اخذ رشوه و اعمال نفوذ در دستگاه مالی کشور مورد پیگرد قرار می‌گیرد، ‌این بحث را مطرح می‌کند، مگر امروز از این مسئله مطلع و در جایگاه ریاست جمهور قرار گرفته است؟»
*اظهارات روحانی، قوه قضائیه را به انفعال نخواهد کشاند
سلیمی‌نمین با بیان این‌که اظهارات رئیس‌جمهور برای تحت فشار گذاشتن قوه‌قضائیه است، می گوید: «مایه شرمساری است که فردی در جایگاه رئیس جمهور و با لباس روحانیت چنین رفتاری می‌کند. این نوع اظهارات برای تحت فشارگذاشتن قوه قضائیه است. آمار و آرا از میزان رضایت قوه قضائیه نشان می‌دهد که عملکرد رئیس دستگاه قضا مورد استقبال جامعه قرار گرفته است و چنین صحبت هایی حتی از جانب حسن روحانی مؤثر نخواهد بود و قوه قضائیه را به انفعال نمی‌کشاند، روحانی نیز با این سخنان نمی‌تواند دروازه خودش را از سؤال افکار عمومی بسته نگه دارد.»
این فعال سیاسی ادامه می‌دهد: «گوش جامعه پر از حرف های سیاسی مانند دفاع روحانی از برادرش است که می خواهد با حمله به برخوردهای قوه قضائیه بگوید پرونده برادرش درست نیست،‌ هم هاشمی رفسنجانی و هم احمدی نژاد این حرف ها را می‌زدند امروز هم روحانی همین را می‌گوید، همانطور که جامعه چنین صحبت هایی را درمورد بقایی و مهدی هاشمی نپذیرفت تخلف برادر روحانی را نیز نمی‌پذیرد. این حرف ها برای رئیس جمهور بی اعتباری ایجاد می‌کند و شایسته نیست. روحانی باید با فساد مقابله کند حتی اگر برادرش باشد.»
سلیمی‌نمین درپایان معتقد است که با چنین صحبت هایی جامعه دوقطبی نمی‌‌شود و کمتر افرادی هستند که حقیقت را درمورد خودشان می‌پذیرند و بسیار خوب بلدند درمورد دیگران قضاوت کنند اما زمانی که نوبت به خودشان می‌رسد سعی می‌کنند خودشان را از قانون مصون کنند، آن هم با فرار روبه‌جلو و متهم کردن دیگران.
*عدم تأثیرپذیری مردم از حرف های تکراری
سید محمد حسینی وزیر اسبق ارشاد در گفت و گو با «رسالت» با اشاره به اینکه آقای روحانی بعد از گذشت ۶ سال که از دوران ریاست جمهوری او می گذرد، اکنون باید گزارشی از عملکرد خود را بیان کند، می گوید: « متأسفانه عملکرد این دولت در شمار ضعیف ترین دولت های بعد از انقلاب بوده است و اقدامات چشمگیری ندارد زیرا شرایط اقتصادی و معیشتی مردم بسیار سخت تر و دشوارتر از قبل شده است.»
حسینی ادامه می دهد: «آقای روحانی از سال ۹۲ که به ریاست جمهوری رسید، به دنبال ایجاد فرافکنی و حاشیه سازی بود و فضا را به سمت دوقطبی کردن و سیاسی شدن موضوعات برد که بر خلاف توصیه های رهبری است. وی در دو سال باقی مانده از ریاست جمهوری به جای پرداختن به حاشیه باید به رفع مشکلات باقی مانده بپردازد.»
وی با اشاره به اظهار نظر اخیر روحانی درباره قوه قضائیه می افزاید: «مردم دید مثبتی نسبت به عملکرد قوه قضائیه دارند. آقای رئیسی بدون ملاحظات خاص به مسائل ورود کرده و با متخلفان برخورد می کند. این مسئله باعث ایجاد امیدواری در جامعه شده و سرمایه اجتماعی را افزایش داده است زیرا اموال به بیت المال بازگردانده می شود. در برخورد قوه قضائیه ملاحظه جناحی و حزبی وجود ندارد و بارها اعلام شده اگر مسئولان با موارد غیرقانونی برخورد کرده اند، آنها را اعلام کنند.»
وزیر اسبق ارشاد با اشاره به اینکه آقای روحانی به دنبال آغاز تبلیغات برای انتخابات مجلس است، می گوید: «بر اساس نظرسنجی های انجام گرفته پایگاه اجتماعی دولت و اصلاح طلبان نزد مردم افول کرده است، بنابراین آنها به دنبال همراه کردن مردم با خودشان هستند، لذا طبیعی است موضع گیری هایی مانند آقای روحانی در قبال قوه قضائیه وجود داشته باشد.»
حسینی اضافه می کند: «اکنون بعد از گذشت ۶ سال از ریاست جمهوری آقای روحانی و گفتن حرف های تکراری، مردم تحت تأثیر قرار نمی گیرند و می دانند چه اهدافی از بیان این سخنان وجود دارد. بودجه کشور در اختیار قوه مجریه است که باید تحرک و پویایی داشته باشد، اما آقای روحانی عنوان می کند باید مردم بدانند چه کسی کشور را تعطیل کرده است. در حوزه مسکن وزارت آقای آخوندی لطمه زیادی به بخش مسکن وارد شد و اکنون با مشکلات به وجود آمده، بسیاری مجبور شدند مسکن خود را به حاشیه و جنوب شهر منتقل کنند.»
وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور چشم امید به سرمایه گذاری اروپایی ها داشت، اظهار می کند: «اروپایی ها به تعهدات خود عمل نکردند و آمریکا هم از برجام خارج شد و دست کشور خالی ماند. در حالی که ایران می توانست کارهای زیادی را با استفاده از ظرفیت های همسایگان خود انجام دهد. دولت از کارآمدی کافی برخوردار نیست و این موضوعی است که بسیاری از طرفداران دولت به آن اذعان دارند.»
*روحانی تسویه حساب‌های خود را پشت تریبون‌های عمومی انجام می‌دهد
در ادامه نیز ناصر ایمانی، فعال سیاسی دراین مورد به «رسالت» می گوید: «روحانی در هفته های گذشته هم این مطالب را مطرح کرد که خوشبختانه دستگاه قضا پاسخی به او نداد و به نظر روش منطقی است. اما اگر آیت الله آملی لاریجانی مانند ۱۰ سال قبل رئیس قوه قضائیه بود حتما پاسخ تندی به روحانی می‌داد.»
وی می افزاید: «موضوع کاملا روشن است و روحانی تسویه حساب‌های خود را پشت تریبون‌های عمومی انجام می‌دهد و جهت گیری صحبت های او به دلیل نزدیکی به انتخابات مجلس کاملا سیاسی است. درغیراین صورت هیچ کدام از عقلای جامعه از جناح های مختلف حرف های امروز او را قبول نمی‌کنند زیرا قوه قضائیه در ماه های گذشته به‌هیچ وجه گزینشی عمل نکرده و ازقضا بیشتر افرادی که به عنوان مفسد اقتصادی دستگیر و محاکمه شدند هیچ‌گونه خط و ربط سیاسی نداشتند، مانند متهمان بانک سرمایه و دارو.»
ایمانی تأکید می کند: «جامعه دیگر پذیرای حرف های روحانی نیست و قبول ندارد که قوه قضائیه برخورد جناحی داشته یا فقط طرفداران دولت را نشانه گرفته است. قوه قضائیه بسیاری از افرادی که طرفداران دولت نبوده را مورد اتهام قرار داد و به اتهامات آنها رسیدگی کرد و برایشان پرونده تشکیل داده است.»
*حرف‌های روحانی رنگ و بوی سیاسی دارد
این کارشناس سیاسی با بیان این‌که صحبت‌های روحانی رنگ و بوی سیاسی دارد، ادامه می دهد: «اگر قوه قضائیه دربرخی موارد باید اقدامی انجام می داد که صورت نگرفته، رئیس جمهور می‌تواند در جلسات سران سه قوه مطرح کند و از قوه قضائیه بخواهد رسیدگی کند و مشخص است که قوه قضائیه به آن رسیدگی خواهد کرد.»
او درواکنش به پرونده‌های مالی که رئیس جمهور به آن اشاره می کند، می گوید: « عدم بازگشت ۲ میلیارد دلار از درآمدهای ایران ۱۰ سال قبل در دولت احمدی نژاد رخ داده است،‌ ابراز می کند: «این صحبت ها هم راه حل های متعددی در درون نظام دارد و احتیاج نیست این موارد به تریبون عمومی کشیده شود. زمانی که به تریبون عمومی کشیده می شود یعنی اهداف دیگری پشت آنهاست. اگر واقعا چنین موضوعی مطرح است و قوه قضائیه پیگیری نکرده دولت می‌توانست در مکاتبات با قوه قضائیه، رهبری و مطرح کردن آن در جلسات معمولی بین قوا، درخواست رسیدگی کند.»
ایمانی با بیان این‌که یک روز هم دوران ریاست جمهوری تمام و تخلفات آشکار می‌شود، می گوید: «این که روحانی از تخلفات در دوره احمدی نژاد سخن گفت و بیان کرد در دولت خودش یک دلار هم گم نشده است، می توان گفت که پرونده های هر دولت معمولا پس از پایان کار آنها مشخص می‌شود. پرونده و تخلفات دولت قبل که روحانی می‌گوید در زمان دولت قبلی مشخص نشد و زمانی که کارشان به اتمام رسید دولت بعد آن را بیرون کشید. دوران ریاست جمهوری روحانی هم یک روز به پایان می‌رسد و رئیس جمهور بعدی پرونده‌ها و پول هایی که این دولت استفاده کرده را اعلام می‌کند.»
این فعال سیاسی تصریح می کند: «طبعا دولت علیه خودش گزارشی نمی دهد که یک ریال گم شده یا نه و مشخص است که می گوید یک دلار هم گم نشده، کسان دیگری باید این را تشخیص دهند. از طرف دیگر امیدوار هستم صحبت های روحانی ربطی به پرونده فساد برادرش نداشته باشد و موضوع را خوش‌بینانه نگاه می‌کنم.»
‌ایمانی درپایان با اشاره به این‌که روحانی در انتهای صحبت‌هایش بی دلیل نامی از خاتمی آورد،‌ می افزاید: «شأن رئیس جمهور کشور بسیار بیشتر از آن است که بخواهد به دلیل پرونده برادرش کل قوه قضائیه را زیر سؤال ببرد. اما درعین حال اغراض سیاسی می تواند در این صحبت ها دخیل باشد همچنان که او در انتهای صحبتش بدون هیچ دلیلی از رئیس جمهور اسبق،‌ خاتمی اسم برد نشان می دهد صحبت های روحانی می تواند رنگ و بوی سیاسی داشته باشد.»
*غبارآلود کردن فضای سیاسی کشور
حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی در گفت و گو با «رسالت» با اشاره به سخنان رئیس جمهور در مبارزه جدی قوه قضائیه با فساد می گوید: «اگر صحبت های اخیر آقای روحانی از باب شفاف سازی مطرح شده باشد، مشکلی ندارد، در حالی‌که ایشان باید این شفافیت را از دولت خود آغاز کند و در این زمینه پیشقدم شود در غیر این صورت غبارآلود کردن فضای سیاسی کشور و آلوده کردن فضا برای قوه دیگر از تریبون ملی کشور، نادرست است زیرا هر مسئله ای باید از مجرای خود رفع و رجوع شود.»
وی می افزاید: «رئیس جمهور باید از اقدام قوه قضائیه در مبارزه با فساد و استفاده از پول های کثیف استقبال کند. نفس شفافیت بسیار تحسین می شود اما نه اینکه با استفاده از آن جنجال و هیاهو ایجاد گردد. اگر برای فردی که در گذشته رقیب ما بوده به دنبال ایجاد هجمه و افشاگری باشیم و عنوان شفافیت را مطرح کنیم اما در مواجه عملکرد خود، شفافیت را نادیده بگیریم، از عدل و انصاف دور شده ایم.»
*رئیس‌جمهور به‌جای طرح مسائل اختلاف‌برانگیز به مبارزه با فساد کمک کند
زهره الهیان،‌ قائم مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی نیز درمورد سخنان حسن روحانی در جمع مردم یزد به «رسالت» می‌گوید: «اعتراض امروز مردم یزد مطالبات بحق مردم است که در شرایط بد اقتصادی این مطالبه را از رئیس جمهور و قوه مجریه دارند و روحانی باید در قبال این مطالبه پاسخگو باشد و طرح مسائل اختلاف افکنانه بین دوقوه در جمع مردم و دربرابر افکار عمومی فرار از پاسخگویی است و او با فرافکنی عملکرد مبارزه با فساد قوه قضائیه را زیر سؤال می‌برد.»
وی می افزاید: «این درشرایطی است که مردم در نظرسنجی ها نسبت به عملکرد قوه قضائیه به ویژه درمورد مبارزه با فساد اقتصادی و مقابله با دانه درشت ها رضایت دارند و این مطالبه مردم از تمام مسئولان است. رئیس جمهور به دلیل جایگاه حقوقی خود به جای اتهام و زیرسؤال بردن قوه قضائیه باید در این کار به آنها کمک کند و موضعی پیشگیرانه داشته باشد.»
الهیان با بیان این‌که دولت دربرخورد با فساد موفق نبوده و به همین دلیل روحانی عملکرد دستگاه قضائی را زیر سؤال می‌برد، ابراز می کند: «متأسفانه این اتفاق درطول سال های گذشته در دولت رخ نداده و امروز قوه قضائیه پرچمدار مبارزه به مفاسد اقتصادی و دانه درشت هاست و به همین دلیل روحانی این عملکرد را زیرسؤال می‌برد. اما رئیس قوه قضائیه نشان داد اینگونه تبلیغات سیاسی و اختلاف افکنی ها تأثیری بر عزم و اراده رئیس دستگاه قضا برای مقابله با دست اندازان به بیت المال نداشته و این روند ادامه خواهد داشت همانطور که بارها در مواضع خود اعلام کرده است.»
نماینده اسبق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درپایان خاطرنشان می کند: «شرط موفقیت در مبارزه بیش از حرف و شعار به عملکرد صحیح و بدون حاشیه و تبلیغات است،‌آنچه که اکنون برای دستگاه اجرایی و رئیس جمهور ضرورت دارد این است که بدون جنجال رسانه ای و اختلاف افکنی درجامعه مدیران خود را موظف کند که برنامه جدی برای مبارزه با مفاسد داشته باشند.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.