×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Saturday, 4 April , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 6 خبر
«توسعه» ارمغان انقلاب اسلامی در شهرستان مرزی آستارا

احرارگیل: با گذشت چهل و یک سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی اقدامات و خدمات مهمی در حوزه‌های زیر ساختی، اقتصادی، بهداشتی، صنعتی، کشاورزی، ورزشی و آموزشی در شهرستان مرزی بندر آستارا به انجام رسیده، به طوری که سرعت و ضرباهنگ پیشرفت را در این شهرستان مرزنشین و در حال توسعه شمال کشور بیش از پیش شتاب بخشیده است.

تمام کسانی که از وضعیت توسعه‌یافتگی شهرستان مرزی آستارا در سال‌های قبل از انقلاب باخبر هستند، تأکید دارند که سطح کارهای عمرانی انجام شده در این منطقه پس از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی به هیچ وجه با کارکرد رژیم ستم شاهی پهلوی قابل قیاس نیست.

در جریان رشد و توسعه کشور ما ایران و در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شهرها و روستاهای بسیاری در مسیر پیشرفت قرار گرفتند و شهرستان مرزی بندر آستارا نیز از این چرخه دور نبوده است. شهرستان آستارا در غربی‌ترین نقطه استان گیلان و در مجاورت کشور جمهوری آذربایجان، هم اکنون و پس از پیروزی انقلاب اسلامی از نقاط اصلی و کلیدی کشور از نظر مرزهای فعال سیاسی و تجارتی محسوب می‌شود.

به وجود آمدن این تحول در این نقطه استراتژیک از کشور که پیش از انقلاب تنها یک شهر کم رونق کشور بود، تنها با خدمات شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی و توجه به نقاط محروم ممکن شده است. آستارا تا سال ۱۳۵۷، منطقه‌ای در بن‌بست قرار گرفته و با حدود ۳۵ هزار نفر جمعیت بود که به دلیل نبودن هرگونه فضای توسعه اقتصادی از مناطق بدون بازده خاص برای تولید عمومی کشور بود، اما اکنون این شهرستان مهم شمال ایران با بیش از ۹۱ هزار نفر جمعیت و با کارهای عمرانی بسیار بزرگ انجام شده به فعال‌ترین مرز صادراتی زمینی و مرز ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران مبدل شده است و تبادل قابل توجه کالا در دو سوی مرز ایران و جمهوری آذربایجان از سهم بالای این منطقه در تجارت عمومی کشور حکایت می‌کند که هم به صورت زمینی، هم دریایی و همچنین ریلی در حال فعالیت است.

هم اکنون مرز زمینی آستارا که تا سال ۱۳۶۹ هیچکس در آن تردد نمی‌کرد، شاهد جابجایی هزاران مسافر داخلی و خارجی است و تأثیر اقتصادی این آمد و شد بر چهره توسعه یافتگی شهر مرزنشین آستارا کاملاً مشهود است.

آستارا قطب بزرگ تجاری و حمل کالا در کشور

با راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی و بندر چندمنظوره آستارا پس از انقلاب اسلامی این شهرستان گردشگر پذیر استان گیلان به یک قطب بزرگ تجاری، جابجایی و حمل کالا و بار مبدل شد. ایجاد خط ریلی آستارا – آستارا با همکاری دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان اهمیت آستارا در طرح کریدور حمل و نقل شمال – جنوب را بیشتر کرد و نظر سرمایه گذاران و تجار داخلی و خارجی به آستارا و به سمت این شهرستان پر استعداد جلب شد و رویکرد جدید بازرگانی در سطح منطقه به وجود آمد.

با اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به آستارای ایران و تکمیل کامل خط آهن قزوین- رشت – آستارا این نقطه اهمیت ویژه خود در طرح بین المللی کریدور حمل و نقل شمال- جنوب به خوبی نشان خواهد داد.

توسعه راه‌های ترانزیتی و گردشگر پذیر آستارا

زیرساخت‌های ضعیف و عقب‌مانده جاده‌های آستارا به تالش و گردنه حیران در مسیر آستارا به اردبیل در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی برای هیچکس فراموش‌شدنی نیست و بهسازی آنها شاید یک آرزوی دور برای هر کسی به شمار می‌رفت.

شهرستان آستارا که تا سال ۱۳۵۷ از طریق یک جاده درجه ۲ با رشت مرکز استان گیلان و از طریق گردنه بسیار خطرناک و خاکی حیران با استان اردبیل ارتباط داشت، اکنون شاهد تکمیل جاده چهار بانده آستارا به سمت مرکز استان گیلان است و گردنه حیران نیز با اصلاحات راهسازی به جای خطرناک بودن به یکی از زیباترین جاده‌های بین المللی کشور تبدیل شده است.

در حوزه راه‌های روستایی، مراکز دانشگاهی، تأمین سوخت گاز طبیعی شهری و روستایی، انرژی برق، آب شرب، خطوط تلفن ثابت و همراه، خدمات اینترنت، بخش کشاورزی، کتابخانه، مدارس شهری و روستایی، سالن‌ها و زمین‌های ورزشی شهری و روستایی، بهداشت و درمان، محیط زیست، توسعه گردشگری و ظرفیت‌های صنعتی نمی‌توان از خدمات شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و نفوذ انقلاب اسلامی بر توسعه این شهرستان مرزنشین شمال کشور به سادگی گذشت.

کاستن از محرومیت‌های آستارا پس از انقلاب اسلامی

مهم‌ترین نتیجه کارهای عمرانی و توسعه‌ای پس از انقلاب اسلامی، افزایش سطح عمومی درآمدهای مردم مرزنشین آستارا است و در این روند نتایج مناسب اجتماعی، توسعه فرهنگی و کاستن از محرومیت‌ها به وجود آمده است. اکنون با گذشت سال‌ها از انقلاب اسلامی و با بلوغ کشور در بخش‌های مختلف، مردم ولایتمدار و شهیدپرور بندر مرزی آستارا که قریب به ۷۰ سال طبل توخالی کمونیسم را شنیدند اما هرگز روی از اسلام برنگرداندند، چشم به راه بهبود و ارتقای هر چه بیشتر این شهرستان کوچک مرزی و ساحلی هستند.

با توجه به ظرفیت‌های بی شمار گردشگری، اقتصادی و تجاری آستارا، برنامه‌ریزی صحیح برای استفاده از این پتانسیل‌ها و تلاش برای جذب سرمایه‌گذار در رشد و توسعه هرچه بیشتر این شهرستان مرزنشین و شهید پرور غرب استان گیلان مؤثر خواهد بود.

ضرورت بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی

فرماندار آستارا در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی باید برای مردم بیان شود و ضرورت دارد، اظهار کرد: ملت ایران با بصیرت و فهم و شعور مسیر تحقق آرمان‌های انقلاب را طی می‌کند و انقلاب اسلامی ایران نیز در چهل و یک سالگی خود مانند یک جوان چالاک می تازد و دستاوردهای عظیمی به همراه دارد.

حسن رستم زاد با اشاره به اینکه ضرب آهنگ توسعه، ارمغان انقلاب اسلامی در شهرستان مرزی بندر آستارا است، گفت: شهرستان مرزی آستارا نسبت به دوران قبل از انقلاب اسلامی پیشرفت‌های بسیاری کرده است و طرح‌های توسعه‌ای یکی پس از دیگری افتتاح می‌شوند و این طرح‌ها بیانگر تلاش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دولت در خدمت به مردم است و تکمیل طرح‌های نیمه تمام با جدیت پیگیری می‌شود.

فرماندار آستارا، افزود: دهه فجر فرصت معرفی دستاوردهای نظام اسلامی است و کمیته‌های ستاد دهه فجر، برای اجرای کیفی برنامه‌ها در این شهرستان مرزنشین تلاش می‌کنند و راهپیمایی ۲۲ بهمن نیز باید باشکوه‌تر از سال‌های قبل برگزار شود.

انقلاب اسلامی برگرفته از معرفت قرآنی

امام جمعه آستارا نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه انقلاب اسلامی، برگرفته از معرفت قرآنی است و مردم، با ایمان در برابر رژیم طاغوت به پیروزی رسیدند، اظهار کرد: در انعکاس دستاوردهای ۴۱ ساله انقلاب اسلامی نباید کوتاهی شود و به تبیین برکات انقلاب، تحکیم همبستگی ملی، مردمی شدن برنامه‌ها و بهره گیری از شعار سال باید توجه ویژه شود.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا، افزود: ایام الله دهه فجر، فرصت مناسب بیان برکات و دستاوردها و بازخوانی ارزش‌های انقلاب است و فداکاری ملت ایران برای ایجاد و تحکیم نظام اسلامی را یادآوری می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران بزرگترین انقلاب مردمی جهان است که با اقتدار به حرکت خود ادامه می‌دهد، گفت: دهه فجر سال جاری فرصتی برای تجلی بیانیه گام دوم انقلاب است و از این رو اهمیت راهپیمایی ۲۲ بهمن چند برابر می‌شود.

امام جمعه آستارا تصریح کرد: اقتدار ایران اسلامی مقابل ابرقدرت‌های جهان از برکات مهم تفکر ایثار و شهادت و نهضت خمینی(ره) است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.