اعطای مجوز واردات ۲۰۰هزار تنی شکر به چهار شرکت خاص + سند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ بهمن - ۱۳۹۸  
true
true
اعطای مجوز واردات ۲۰۰هزار تنی شکر به چهار شرکت خاص + سند

به گزارش احرارگیل به نقل از نسیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت در 17 ماه اخیر بدجوری روی مدار حاشیه حرکت کرده است. از حواشی مختلف پیرامون حذف موارد قانونی مختلف مانند ایران کد و شبنم گرفته تا اعطای مجوزهای مختلف برای واردات کالاهای اساسی و یا حتی مجوز برای واردات رسمی سیگار مارلبرو از شرکت فیلیپ موریس که شبهه صهیونیستی بودن دارد. این حواشی موجود وزیر کهنسال این وزارتخانه را مدام به دردسر انداخته و وی بارها  در مقام پاسخگویی به ارگان های مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

به گزارش نسیم، اما واردات شکر در چند ماه اخیر که حتی منجر به کارت زرد به وزیر صنعت هم شده بود، با افشا شدن سندی جدید وارد ابعاد جدیدتری شد. طبق سند یاد شده وزارت صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اقدام به تمدید مجوز برای ثبت سفارش نسبت به واردات شکر کرده است. براساس این مجوز چهار شرکت وارد کننده شکر این اجازه را دارند که با استفاده از ارز مبادله ای به واردات شکر ادامه دهند. تمدید مجوز واردات شکر برای این چهار شرکت در شرایطی اتفاق می افتد که چغندرکاران کشور در بدترین شرایط قرار دارند و شکر تولید داخل روی دست تولید کنندگان داخلی باقی مانده است.

اما موضوع تمدید این ثبت سفارش ها از چند جهت قابل بررسی است. یکی از این موارد که بسیار تامل برانگیز است، انحصارگرایی در واردات شکر به چهار شرکت خاص است. در واقع باید مشخص شود که چرا وزارت صنعت تمدید ثبت سفارش برای چهار شرکت خواست را درخواست کرده است و آیا پای رانت یا سود خاصی در این خصوص در میان است.

نکته قابل تامل دیگر اصرار بیش از حد این وزارتخانه به واردات کالاهای اساسی است. در شرایطی که تولید کنندگان داخلی در وضعیت دشواری قرار گرفته اند، هدف گیری تولید داخل از سوی وزارت صنعت چه معنای خاصی می تواند داشته باشد. مطمئنا وزارت صنعت باید در خصوص این تخلفات و نابسامانی های به وجود آمده پاسخگو باشد.

نکته آخری که باید به آن پرداخته شود این است که این مجوزها با هماهنگی قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی صادر شده است. بعد از اجرای قانون تجمیع وظایف بازرگانی کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی این وزارتخانه با اعطای مجوز به واردات شکر در شرایطی که تولید کنندگان داخل با مشکل رو به رو هستند، نمره منفی بزرگی در کارنامه خود برجای گذاشت، که مطمئنا باید در این خصوص توجیه قابل قبولی را ارائه کند، در غیر اینصورت این وزارتخانه هم شریک جرم وزارت صنعت در هجمه به تولید ملی به شمار می رود.

جدول محوزهای اعطایی از سوی وزارت صنعت برای تمدید واردات شکر به شرح زیر است:

سند تمدید مجوز واردات شکر برای چهار شرکت وارد کننده شکر

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true