گیلان
کد خبر:168776
پ
۱۳۹۷۰۲۲۰۰۰۰۲۲۰_Test_PhotoA

بشار اسد: سوریه با تروریستهایی می‌جنگد که ارتش رژیمهای ترکیه، آمریکا و عربستان هستند

اسد ضمن نمایش خواندن ادعای غربیها درباره استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی خاطر نشان کرد که هر کس به صورت غیر قانونی وارد سوریه شود، دشمن این کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،بشار اسد رئیس جمهور سوریه تأکید کرد که انگلیس، فرانسه و آمریکا به همراه عربستان، قطر و ترکیه با حمایت خود از تروریستها مسئول جنگ در سوریه هستند.

اسد ادعاهای غرب درباره استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی را یک نمایش سطح پایین قلمداد کرد که کشورهای حامی تروریسم، پس از شکست تروریستها و از دست دادن یکی از برگه های اصلی خود، آن را برای حمله به ارتش سوریه آماده کردند.

وی در گفت‌وگو با روزنامه «کاتیمرنی» یونان خاطر نشان کرد، سوریه با تروریستهایی می جنگد که ارتش رژیمهای ترکیه، آمریکا و عربستان هستند.

رئیس جمهور سوریه اعلام کرد که پس از مبارزه با تروریستها و به دست گیری هر چه بیشتر مناطق، باید با هر متجاوز و ارتشی مبارزه کرد؛ چه این ارتش ترکیه ای باشد یا فرانسوی و تا زمانی «که به صورت غیر قانونی وارد سوریه شوند، دشمنان ما هستند».

اسد در پاسخ به اینکه نظرت درباره توهین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به وی چیست، گفت: «زمانی که رئیس جمهور یک کشور باشی باید قبل از هر چیز، پیش از آنکه نماینده اخلاق شخصیت باشی، باید نماینده اخلاق ملتت باشی. تو نماینده یک کشوری، آیا این زبان، نماینده فرهنگ آمریکاست… این مسئله بسیار بدی استو من فکر نمیکنم که این زبان، نماینده فرهنگ آن باشد… من شخصا به این سخنان اهمیتی نمیدهم و با اوضاع مانند یک سیاستمدار و یک رئیس جمهور برخورد میکنم، نه به صورت شخصی. آنچه برایم اهمیت دارد، چیزی است که در کشورم تأثیر دارد، جنگ، تروریستها و وضعیتی که در آن زندگی میکنیم».

رئیس جمهو سوریه درباره ادعای ترامپ که گفته بود «مأموریت در سوریه انجام شد»، اعلام کرد: «فکر میکنم تنها مأموریتی که انجام شد زمانی بود که [آمریکاییها] به داعش کمک کردند از رقه فرار کند… و به دیرالزور رفتند تا با ارتش سوریه بجنگند. مأموریت دیگر نیز زمانی انجام شد که در پایان سال ۲۰۱۶ به ارتش سوریه حمله کردند… و به خاطر حمله آمریکاییها دیرالزور در آستانه سقوط در دست داعش قرار داشت. اگر [ترامپ] از نابودی سوریه سخن میگوید، این نیز مأموریتی است که انجام شده، ولی اگر از مبارزه با تروریسم سخن میگویی، همه میدانیم، مأموریتی که آمریکا در سوریه دارد، حمایت از تروریستهاست».

وی با بیان اینکه در صورت قطع حمایت خارجی از تروریستها، بازگرداندن ثبات به سوریه کمتر از یک سال به طول خواهد انجامید، درباره همپیمانان خود و سوریه اظهار داشت: «اگر درباره همپیمان من به عنوان رئیس جمهور سخن میگویی، همپیمانم ملت سوریه هستند، ولی اگر از همپیمانان سوریه سخن میگویی، ایرانیها و روسها هستند. آنان اصلیترین حامیان ما هستند… این حکومتها به حاکمیت سوریه و تصمیم ملی آن احترام می گذارند… ایران و روسیه بیشترین کشورهایی هستند که به حاکمیت سوریه احترام می‌گذارند».

رئیس جمهو سوریه درباره نقش منفی ترکیه در بحران این کشور هم تأکید کرد: «[حضور ترکیه] تجاوز و اشغالگری است… این بدان معنا نیست، که ملت ترکیه دشمن ما هستند؛ چرا که چند روز پیش یک هیئت سیاسی از ترکیه نزد ما بود…در واقع اردوغان از زمان آغاز جنگ، از تروریستها حمایت میکرد، ولی در آن زمان میتوانست در پسِ عبارتهایی مانند «حمایت از ملت سوریه، حمایت از ملت سوریه و حمایت از آوارگان پنهان شود… اما اکنون نقاب کنار رفته و مانند یک متجاوز ظاهر شده است».

اسد در پاسخ به اینکه آیا نگران آغاز جنگ جهانی سوم در سوریه است یا خیر، اعلام کرد: «نه. فقط به یک دلیل. خوشبختانه روسیه رهبری حکیمانه ای دارد و میداند که طرحهای بنیادین آمریکا، ایجاد درگیری است… به فضل عقلانیت روسها، توانستیم از بروز چنین مسئله ای دوری کنیم… امیدوارم شاهد درگیری مستقیم میان ابرقدرتها نباشیم؛ زیرا این همه مسائل را خارج از کنترل خواهد کرد».

وی در پایان درباره سیاستهای آمریکا خاطر نشان کرد که این کشور اگر نتواند اهداف خود را محقق کند، دست به ایجاد هرج و مرج می‌زند تا شاید به اهداف خود برسند یا «اهداف خود را تغییر دهند، ولی اگر نتوانند آن را محقق کنند، تلاش خواهند کرد همه طرفها را تضعیف نموده و درگیری ایجاد کنند. این مسئله منحصر به سوریه نیست و در همه منطقه طی چند دهه سیاستشان این بوده است».

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.