پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل

جمعه های«شهدایی»احرار/ زندگی نامه معلم شهید سید رضا معصومی؛ لشت نشاء

گروه ایثار و مقاومت پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل [1]: معلم شهید بزرگوار سید رضا معصومی ساداتی در سال ۱۳۳۶ در شمال کشور و در منطقه سرسبز و خرم استان گیلان در بخش لشت نشاء از توابع رشت در میان خانواده ای مسلمان و متدین و کشاورز دیده به جهان گشود .

سید رضا دوران خردسالی را در میان طبیعت سر سبز و خرم و با طراوت گیلان با نشاط و شادابی کودکانه سپری کرد .
با ورود به سن ۷ سالگی برای تحصیل کسب علم و دانش وارد مدرسه شد و تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم در زادگاه اش لشت نشاء با موفقیت سپری نمود .
سید رضا از سال ۵۶ به صفوف مبارزین به رهبری حضرت امام خمینی (ره) پیوست و همگام با دیگر جوانان این مرز و بوم علیه حکومت جور و ظلم پهلوی قیام کرد و مطیع امر ولایت بود و در تظاهرات و راهپیمائی ها در منطقه، نقش چشمگیری ایفاء نمود .
سید رضا با پیروزی شکوهمند نظام مقدس جمهوری اسلامی، ابتدا در کمیته انقلاب اسلامی مشغول به دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی شد و با شکل گیری جهاد لشت نشاء در آن مشغول به تکلیف شد و به همراه جهادگران جوان در امر آسایش و عمران و آبادانی روستاهای محروم این استان تلاش زیادی نمود و سپس مدتی به عنوان معلم فی سبیل ا… به تدریس در مدارس لشت نشاء پرداخت و پس از آن بعنوان معلم پیمانی به همکاری خود با آموزش پرورش ادامه داد و علاوه بر آن در پایگاههای بسیج و انجمن اسلامی جندا… خشک رود فعالیت می نمود و با روشنگری و جذب و هدایت جوانان و دانش آموزان به پایگاههای بسیج و سازماندهی آنها در بسیج نقش موثری ایفاء نمود .
سید رضا مشتاق بود که در جبهه های نبرد حق علیه باطل در مناطق جنگی حضور داشته باشد، لیکن فعالیتهای پشت جبهه مانع از این امر می شد ،که در اسفند سال ۶۰ به همراه عده ای از دوستان بسوی مناطق جنگی جنوب کشور هجرت نمود و در سنگری دیگر وارد مبارزه و نبرد شد که سرانجام در عملیات بیت المقدس و در محل طراح در ۱۰/ ۲/ ۶۱ در حین رزم و مبارزه با دشمن متجاوز بعثی عراق به درجه رفیع شهادت نائل آمد . (( روحش شاد و یاد و خاطره اش گرامی باد ))
پیام شهید :
خطاب به دوستان و همکاران :
شما را بخدا قسم قدر و ارزش یکدیگر را بدانید و از غیبت و حسد و کبر و دروغ و حب دنیا و رذایل اخلاقی بپرهیزید .
برادران و خواهران معلم : معلم همانند شمع می سوزد و به دیگران نور می رساند شما مقام بزرگ پیامبران را دارید .
انبیاء فرمودند : معلم امانتدار است و انسان امانت اوست .
شما را به شهدای انقلاب اسلامی قسم مسئولیت بس خطیر خود را به نحو احسن انجام دهید و با خدمت نیکوی شماست که جامعه پاک و سالم می شود .