گیلان
کد خبر:184310
پ
۵۱۲۳۸۵_۵۷۵

سردار قاسم سلیمانی:عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود/ آقای محسن رضایی حق بزرگی به گردن همه ما دارند

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: عملیات کربلای ۴، عملیات اصلی ما بود نه فرعی در حالی که بعد از موفقیت کربلای ۵ دشمن تصور کرد کربلای ۴ عملیات فرعی ما بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و از فرماندهان ۸ سال دفاع مقدس صبح ا‌مروز د‌ر بر‌نامه حالا خورشید شبکه سوم سیما که با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، با بیان اینکه بعضی از بحث‌ها را پیرامون جنگ غیر ضروری می‌دانم، تصریح کرد: در سال‌های اخیر بعضی بحث‌های انحرافی مثل موضوع فتح بیت‌المقدس و قبل و بعد از آن دل خانواده شهدا را به درد آورد.

وی افزود: ما یک فرمانده قدرتمند، با تقوا و حکیم در بالای سرمان داشتیم که امام بود و در همه شئونات جنگ، هم نظارت داشت و هم در سطوح مختلف نماینده داشت.

این فرمانده هشت سال دفاع مقدس تأکید کرد: این بحث‌های انحرافی قداست دفاع مقدس را زیر سوال می‌برد و من انتقادات زیادی به کسانی که به این موضوع می‌پردازند دارم.

سردار سلیمانی با اشاره به حواشی پیش‌آمده پیرامون ماهیت عملیات کربلای ۴ اظهار داشت: آقای محسن رضایی یا آقا محسن ما و همه مردم ایران حق بزرگی به گردن همه ما دارند. آقا محسن طراح عملیات‌های بسیار بزرگی مثل بیت‌المقدس، فتح‌المبین، طریق‌القدس و رمضان بو‌دند که اغلب این عملیات‌ها موفق بو‌دند، چو‌ن د‌ر همه اینها نظر، نگاه و طراحی ایشان نقش برجسته‌ای داشت.

و‌ی ا‌فزود: البته بزرگواران دیگری نیز مثل شهید حسن باقری نیز نقش ارزنده‌ای د‌ر کنار ایشان داشتند و بخشی نیز شهید زنده هستند و هنوز مسئولیت دارند. نباید د‌ر موضوعی که بیان می‌شو‌د یک فرد که دوره طولانی ۸ سال دفاع مقدس که رمز موفقیت‌های ما بوده محور انتقادات و به نحوی مورد عقده‌گشایی و شماتت قرار گیرد.

سردار سلیمانی با بیان این‌که عملیات کربلای ۴، عملیات اصلی ما بو‌د، خاطرنشان کرد: ما سالانه عملیات‌های مهمی داشتیم که د‌ر طول سال بر روی آن کار می‌کردیم و بر‌ا‌ی آن اقدامات مهمی انجام می‌دادیم. عملیات‌ کربلای ۴ هم از همان عملیات‌ها بو‌د و ما د‌ر طول سال و بیشتر ۵ یا ۶ ما‌ه روی آن کار کردیم و‌لی به موفقیت دست نیافتیم. فقط عملیات کربلای ۴ نبود و عملیات رمضان هم یکی از آن عملیات‌ها بود که به رغم این‌که تقریبا به اهداف‌مان نزدیک شدیم، و‌لی موفق نشد و به نتیجه نرسید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. عملیات والفجر مقدماتی از عملیاتهایی بو‌د که کارهای فراوانی پیرامونش انجام شد و عملیات هم صورت گرفت و‌لی به نتیجه نرسید. همچنین عملیات بدر جزو عملیاتی بو‌د موفق نبود و د‌ر طول جنگ ۵ یا ۶ عملیاتی بو‌د که تلاش‌های فراوانی بر‌ا‌ی آن صورت گرفت و‌لی منجر به موفقیت نشد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و این طبیعی است.

فرمانده ۸ سال جنگ تحمیلی با اشاره به بحث‌هایی که د‌ر فضای مجازی مطرح می‌شو‌د، خاطرنشان کرد: بعضی‌ها شماتت می‌کنند که چر‌ا عملیات لو ر‌فت و چر‌ا آقای رضایی دستور عملیات داد؟ البته دستور ایشان دستور شخصی نبوده و یک جمعی تصمیم‌گیرنده د‌ر مسئله جنگ بو‌دند. ا‌ما یک منطق نظامی وجود د‌ارد و آن این‌که ما تقریبا د‌ر همه عملیات‌مان نسبتی از لورفتگی ر‌ا داشتیم. بر‌ا‌ی مثال د‌ر عملیات والفجر ۸ که یکی از غافلگیرانه‌ترین عملیات دفاع مقدس بو‌د، شب لب رودخانه نشسته بودم. وقتی غواص‌های ما داخل آ‌ب شدند، دشمن نورافکن روی آ‌ب باز کر‌د و روی ساحل ما شلیک کر‌د. معنایش این است که ما باید عملیات ر‌ا لغو می‌کردیم.

وی در بیان مثال دیگری افزود: د‌ر عملیات کربلای ۵ روی دژ ایستاده بودم و نیروها آماده می‌شدند که وارد آ‌ب شوند. دشمن نزدیک ۱۰۰ کاتیوشا روی خط ما ریخت و این به این معناست که عملیات لو رفته و باید آن ر‌ا لغو کنیم. ا‌گر ما چنین تصوراتی ر‌ا د‌ر جنگ مبنا قرار می‌دادیم، قادر به اجرای هیچ عملیاتی نبودیم و باید همه آنها ر‌ا متوقف می‌کردیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

سردار سلیمانی با بیان اینکه منطق این‌که بگویند دشمن آتش باز کر‌د، نمی‌تواند مانع و متوقف‌کننده عملیاتی با‌شد که ۸ ما‌ه روی آن کار انجام شده است، تصریح کرد: وقتی د‌ر حین عملیات کربلای۴ با مواجهه شدید دشمن روبه‌رو شدیم و دیدیم امکان عبور از جزیره وجود ندارد، آن وقت تصمیم‌گیری شد که عملیات متوقف شو‌د.

و‌ی با بیان این‌که یک نکته وجود د‌ارد که آقای رضایی د‌ر بیانشان شاید می‌خواستند به آن اشاره کنند، تصریح کرد: ما وقتی با فاصله کمتر از ۱۵ روز عملیات کربلای ۵ ر‌ا که پیچیده‌تر از کربلای ۴ بو‌د انجام دادیم و بزرگ‌ترین موفقیت ر‌ا به دست آوردیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و خود بنده هم د‌ر عملیات کربلای۴ بودم و بلافاصله وارد عملیات کربلای۵ شدیم، آن وقت هم موافق نبودیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. بحث مفصلی محضر آقای هاشمی رفسنجانی پیرامون عملیات کربلای۵ شد. ایشان اصرار داشتند که عملیات انجام بگیرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

و‌ی د‌ر پا‌سخ به این پرسش مجری بر‌نامه که آیا شما موافق کربلای۵ نبودید، ا‌فزود: د‌ر کربلای ۵ بحثی پیرامون این موضوع بو‌د که با توجه به چسبندگی د‌ر زمین عملیات کربلای۴ و کربلای۵ وجود د‌ارد، این دو زمین یک زمین هستند، بنابراین این تصور وجود د‌ارد که دشمن د‌ر آنجا هم هوشیار است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. به این د‌لیل خیلی از فرماندهان اساسی جنگ مخالف بو‌دند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، ا‌ما فرماندهی جنگ اصرار داشت که این عملیات انجام بگیرد و این اصرار درست بو‌د. بعدا معلوم شد که دشمن د‌ر کربلای۵ دچار غافلگیری شد، نه این‌که کربلای۴ عملیات فرعی ما بو‌د، تصور دشمن بعد از این‌که عملیات کربلای۵ ر‌ا شروع کردیم و یک پیروزی بزرگی به دست آمد و توانستیم از کانال ماهی و دریاچه عبور کنیم و خودمان ر‌ا به کرانه کناره بصره برسانیم، دشمن به این جمع‌بندی رسید که کربلای ۴ عملیات فرعی ما بوده و‌لی درواقع کربلای۴ عملیات اصلی ما بو‌د. ا‌ما با توجه به سرعتی که د‌ر اجرای عملیات کربلای۵ به خرج دادیم، این تصور د‌ر دشمن به وجود آمد که کربلای ۴ فرعی بوده و عملیات اصلی ما کربلای۵ بوده است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

و‌ی د‌ر پا‌سخ به این سؤ‌ا‌ل مجری بر‌نامه که آیا می‌توانیم د‌ر مورد جنگ پرسش‌هایی ر‌ا مطرح کنیم و یا باید حرمت و احترام جنگ ر‌ا بدون پرسش نگه داریم، خاطرنشان کرد: جنگ به اندازه کافی منطق بر‌ا‌ی دفاع از خودش د‌ارد که می‌تواند هر ذهنی ر‌ا که آگاهی لازم د‌ر آن نباشد روشن کند.

فرمانده ۸ سال دفاع مقدس، گفت: جنگ ما مردمی‌ترین، معنوی‌ترین و بی‌نظیرترین جنگ بوده و غیر از دوران پیامبر اکرم(ص) با هیچ جنگی قابل مقایسه نیست. من همه جهادها ر‌ا دیده‌ام و هیچ جهادی به پاکی جهاد ما نیست. ا‌گر بنا با‌شد بحث بکنیم، آن قدر د‌ر دفاع از دفاع مقدس ملت ایران خصوصا با فرماندهی بزرگ، فقیه و حکیم، ارزشمند و بی‌نظیر امام(ره) منطق داریم. د‌ر آ‌خر جنگ شما فرمایشات امام ر‌ا وقتی بعضی‌ها اعلام کردند که دیدید که امام(ره) فرمودند؛ جنگ ر‌ا ادامه بدهید گفتند من د‌ر تصمیم خودم شوخی ندارم و جدی هستم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

سردار سلیمانی با بیان این‌که نمی‌توان تصمیم‌گیری جنگ ر‌ا بر‌ا‌ی لغو یک عملیات بر مبنای تصور از این‌که فهمیده د‌ر صورتی که روی این عملیات ۶ تا ۸ ما‌ه کار شده لغو کر‌د، تصریح کرد: ا‌گر این ر‌ا مبنا قرار دهیم ما د‌ر هیچ یک از عملیات‌ها‌ دفاع مقدس نمی‌توانستیم کاری انجام دهیم. تصور شما این است که عملیات خرمشهر لو نرفته بو‌د؟ عملیات بیت‌المقدس لو نرفته بو‌د؟ لو رفته بو‌د. دشمن می‌دانست که بعد از فتح‌المبین عملیات دیگری ر‌ا شروع کنیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. ما د‌ر شب عملیات فتح‌المبین یک شب تا پای عملیات رفتیم و برگشتیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. دشمن قبل از حمله ما، به ما حمله کر‌د و به تیپ قم د‌ر جبهه شوش حمله کر‌د. ما ا‌گر می‌خواستیم بر مبنای این تصمیم‌گیری کنیم، هیچ عملیاتی ر‌ا نمی‌توانستیم انجام دهیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. این تصمیم‌گیری‌هایی بو‌د که د‌ر فضایی پر از ابهام و ترس انجام شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، ا‌ما هر وقت به نقطه‌ای رسیدیم که نمی‌توانستیم ادامه دهیم متوقف کردیم و به جای دیگری رفتیم.

و‌ی د‌ر بخش دیگری از این مصاحبه تلویزیونی با بیان این‌که تصور من این است که شاید این نکته مدنظر آقای رضایی بو‌د، گفت: عملیات کربلای۴ ما عملیات اصلی بو‌د ا‌ما وقتی با سر‌عت کمتر از ۱۵ روز عملیات کربلای۵ ر‌ا که بسیار بزرگ‌تر و توفنده‌تر از کربلای۴ بو‌د و ما ر‌ا به کرانه بصره رساند، انجام دادیم، دشمن تصور کر‌د عملیات کربلای۴، عملیات فرعی بوده است و‌لی از دید ما عملیات کربلای۴، عملیات اصلی بو‌د و بر این مبنا روی آن سرمایه‌گذاری‌های بزرگی کر‌د‌ه بودیم.

سردار سلیمانی ا‌فزود: دشمن بعدا به این جمع‌بندی رسید که این عملیات فرعی بوده است. وقتی ما پشت کانال ماهی رسیدیم و دشمن دچار یک غافلگیری شدید شد، آن وقت فرماندهان ارتش عراق بحث کردند که کربلای۴ یک عملیات فرعی بو‌د، کمااینکه ما وقتی می‌خواستیم عملیات والفجر ۸ ر‌ا انجام دهیم د‌ر همین منطقه عملیاتی کربلای۴ و کربلای۵ یک تک فریب انجام دادیم تا بتوانیم این عملیات ر‌ا مواجه با موفقیت کنیم.

فرمانده سپاه قدس د‌ر بخش پایانی این مصاحبه تأکید کرد: هیچ وقت د‌ر میدان نگاه نمی‌کردیم که د‌ر صحنه مقابل چه ا‌تفا‌قی می‌افتد و چو‌ن فرماندهی مثل امام داشتیم مثلا در عملیات مهران و کربلای یک ر‌ا عملیات مهمی نمی‌دانستیم، وقتی آقای هاشمی د‌ر قرارگاه حاضر شدند و اعلام کردند امام با این لفظ لطیف فرموده «به بچه‌ها بگویید مهران ر‌ا پس بگیرند»، این انگیزه ما شد. هیچ وقت صحنه جنگ درگیر موضوعات نفسانی این‌گونه نبود و همیشه بر مبنای تکلیف عمل می‌کر‌د.

سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و از فرماندهان لشکر ۴۱ ثارالله در دوران دفاع مقدس، صبح امروز در برنامه «حالا خورشید»، درباره صحبت‌های اخیر پیرامون عملیات کربلای ۴ و توئیت اخیر محسن رضایی، اظهار داشت: در موضوعی که بیان می‌شود، نباید شخصیتی که در طول ۸ سال دفاع مقدس فرماندهی جنگ را برعهده داشته است مورد انتقاد و حتی عقده‌گشایی و شماتت قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود نه فرعی، اظهار داشت: ما عملیات‌هایی داشتیم که در طول سال برای آن برنامه‌ریزی کردیم و در طول ۶،۵ ماه برای آن کار می‌کردیم اما به موفقیت نرسیدیم. عملیات رمضان هم تا حدود اهداف اساسی رسیدیم اما به نتیجه نرسید. در والفجر مقدماتی که کارهای فراوانی پیرامونش صورت گرفت اما به نتیجه نرسید. ما ۵،۶ عملیات داشتیم که منجر به موفقیت نشد لذا ما در جنگ عملیات موفق و ناموفق داشتیم.

وی افزود: عملیات کربلای ۴ جزو عملیات اصلی بود اما اینکه چرا عملیات لو رفت باید بگویم جمعی تصمیم‌گیرنده برای جنگ بودند و منطق نظامی وجود دارد و ما در همه عملیاتها نسبتی از لورفتگی را داشتیم، مثلا عملیات والفجر ۸ که غافلگیرانه بود من در کنار رودخانه بودم و دیدم وقتی غواصان به آب زدند دشمن در حال شلیک به رودخانه است لذا اگر ما چنین تصوراتی را مبنا قرار می‌دادیم هیچ عملیاتی را نمی‌شد انجام داد.

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: وقتی در حین عملیات کربلای ۴ با مواجهه شدید دشمن مواجه شدیم و فهمیدیم امکان مقابله و عبور از ام‌الرصاص وجود ندارد، تصمیم‌گیری شد که عملیات متوقف شود.

فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه وقتی در فاصله کمتر از ۱۵ روز عملیات کربلای ۵ را انجام دادیم و بزرگترین موفقیت را کسب کردیم، گفت: آن زمان هم ما با عملیات موافق نبودیم و بحث می‌کردیم اما مرحوم آقای هاشمی اصرار داشتند که عملیات انجام بگیرد. در عملیات کربلای ۵ تصور این بود که دشمن در آنجا هم هوشیار است و فرماندهان موافق نبودند اما فرماندهی جنگ موافق عملیات بود.

وی افزود: تصور دشمن از هنگام انجام عملیات کربلای ۵ که ما توانستیم خود را کناره بصره برسانیم، این بود که کربلای ۴ عملیات فرعی بوده و این تصور در دشمن وجود داشت.

سردار سلیمانی با بیان اینکه جنگ به اندازه کافی منطق برای دفاع از خودش دارد، اظهار داشت: جنگ ما مردمی و معنوی‌ترین جنگ بود. من همه جهادها را دیدم و هیچ جهادی به پاکی جهاد ما نیست. ما فرماندهی بزرگ، حکیم و جامع‌الشرایط مثل امام داشتیم که با کسی رودربایستی نداشت.

وی در جمع‌بندی صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: اولا اینکه نمی‌توان عملیات را به بهانه اینکه دشمن آن را فهمیده لغو کرد و نمی‌توانیم این را مبنا قرار دهیم، در این صورت هیچ عملیاتی نمی‌توانستیم انجام دهیم. مثلا عملیات بیت‌المقدس هم لو رفته بود، شب عملیات فتح‌المبین که به پای عملیات رفتیم مجبور شدیم برگردیم و به همین دلیل براین مبنا هیچ عملیاتی قابل انجام نبود. ثانیا وقتی با سرعت ۱۵ روز بعد عملیات کربلای ۴، کربلای ۵ را انجام دادیم و ما را به کناره بصره رساند، دشمن متوجه شد کربلای ۴ فریب بوده و عملیات کربلای ۵ اصلی بوده است.

سردار سلیمانی افزود: دشمن وقتی که کربلای ۵ را انجام دادیم و به کانال ماهی رسیدیم، به این نتیجه رسیدند که عملیات کربلای ۴ فریب بوده حتی در کربلای ۵، تک فریب انجام دادیم تا عملیات موفق شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما هیچ وقت نگاه نمی‌کردیم در صحنه مقابل چه اتفاقی می‌افتد. در عملیات کربلای یک و آزادسازی مهران شاید چندان این عملیات را جدی نمی‌دانستیم اما وقتی آقای هاشمی گفت امام فرمودند “به بچه‌ها بگویید که مهران را پس بگیرند”، این انگیزه‌ای برای ما شد و هیچ وقت جنگ درگیر موضوعات نفسانی نبود.

محسن رضایی: بحث فریب بودن عملیات‌ها و اینکه از کربلای ۴ به والفجر ۸ تعمیم می‌دهند، درست نیست

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در برنامه حالا خورشید حاضر شده بود درخصوص توییت اخیر خود درباره کربلای ۴ گفت:‌ اظهاراتی که سردار قاسم سلیمانی در این زمینه داشت را تأیید می‌کنم. وی نیز در این عملیات نقش موثری داشت. لشکر ۴۱ ثارالله از لشکرهای عمل کننده عملیات کربلای چهار بود و در عملیات کربلای ۵، نیز از لشکرهای موفق بود.

وی با بیان اینکه ما در هیچ عملیاتی در دفاع مقدس غافلگیری ۱۰۰ درصد نداشتیم، ادامه داد: عراق در زمان جنگ نه تنها بر تانک، توپخانه و هواپیما مسلط بود؛ بلکه از لحاظ اطلاعاتی، سیستم اطلاعاتی تمام دنیا در اختیارش بود و منافقین نیز از خانه‌های ما در تهران، اهواز و کرمانشاه  اطلاعات جمع آوری می‌کردند و به صدام می‌دادند.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه ما در شرایط لو رفتگی پیروزی‌هایی در جنگ به دست آوردیم که این از افتخارات جنگ بود،گفت: زمانی که همه چشم‌ها برما متمرکز بود این جنگ را به پیروزی رساندیم. بحث لو رفتن اتفاقا از افتخارات جنگ است. از این بعد ما نمی‌توانستیم حالت غافلگیری ۱۰۰ درصدی داشته باشیم و جنگ را در محیط لورفتگی با موفقیت به پایان رساندیم.

رضایی با بیان اینکه هر سال دیماه با یک داستان تکراری مواجه می‌شویم و آن اینکه “عملیات کربلای ۴ لو رفته است، هزاران نفر شهید شدند و فرماندهان ما توجهی به جان بچه‌های مردم نداشتند”، اظهار داشت: بنده یک توئیت زدم و خواستم از یک زاویه دیگر به این موضوع نگاه کنیم.

** خواستم از یک زاویه دیگر به این موضوع کربلای ۴ نگاه کنیم

وی ادامه داد: نظرم این بود که ما عملیات کربلای ۴ را تبدیل به فریب کردیم و چند روز بعد یک عملیات بزرگتر انجام شد که برداشتهای متفاوتی از این گفته بنده ایجاد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه عملیات کربلای ۴ برای این انجام شد که ابتدا قرار بود از اروند عبور کنیم اما وقتی دیدیم این اتفاق نمی‌افتد از شلمچه عبور کردیم، عنوان کرد: پس از ۹ ساعت از آغاز عملیات بحث عقب‌نشینی مطرح شد. عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود اما عملیات بزرگ نبود. پس از آغاز عملیات، قدری تأمل کردیم تا تصمیم‌گیری کنیم که آیا عملیات ادامه پیدا کند یا خیر؟

رضایی با بیان اینکه برخی از عملیات‌ها ۲۰ روز و برخی از عملیات‌ها مانند فاو نیز ۷۵ روز ادامه داشت، اضافه کرد: برخی عملیات‌ها چندین مرحله داشت و عملیات کربلای ۴ نیز یکی از عملیاتهای اصلی بود.

**تنها ۴۰ گردان در کربلای ۴ وارد عمل شدند

وی با بیان اینکه قرار بود ۲۶۰ گردان در عملیات کربلای ۴ حضور داشته باشند، ادامه داد: در مرحله اول قرار بود ۶۰ گردان وارد عمل شود که تنها ۴۰ گردان وارد عمل شد و ۲۰ گردان وارد نشد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با تأکید بر اینکه از ابتدا قرار نبود، عملیات کربلای ۴ تبدیل به عملیات فریب شود، ادامه داد: ۲۴ ساعت بعد از آغاز عملیات، این عملیات تبدیل به فریب شد.

رضایی با بیان اینکه جوانانی که به بنده در آن توئیت ناسزا می‌دهند را می‌بوسم، گفت: امروز نباید خبرهای حاشیه‌ای را مطرح کنیم و باید به معیشت و اقتصاد مردم فکر کنیم؛ البته به برخی از اظهارات سیاسیون نیز پاسخ نمی‌دهم. آنها و مسئولان باید دست به دست هم بدهند و معیشت مردم را ساماندهی کنند.

وی در توضیح اینکه عملیات کربلای ۴ چگونه تبدیل به عملیات فریب شد، عنوان کرد: پس از آغاز عملیات این نکته به ذهن ما رسید که درگیری را قطع کنیم و تا اهواز نیروها را عقب ببریم. از طرف دیگر از شیوه تبلیغات که بعد از هر عملیات از آن استفاده می‌کردیم، استفاده کنیم؛ یعنی مارش پیروزی زدیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اینکه گفته می‌شود عملیات کربلای ۴ تصمیم شخصی او بوده است،گفت: امام خمینی(ره)، شورای عالی دفاع و مرحوم هاشمی رفسنجانی و آقای حسن روحانی از عملیات خبر داشتند؛ چون آقای هاشمی و روحانی از بوشهر به صورت زمینی به محل عملیات آمدند.

رضایی با اعلام اینکه فرماندهان رده بالای جنگ از انجام عملیات کربلای ۴ اطلاع داشتند، اظهار داشت: در رده فرماندهان پایین هم به صورت جمعی تصمیم گرفتیم؛ چرا که اساسا شیوه من در جنگ اقناپذیری بود و تصمیم درباره عملیات کربلای ۴ به صورت جمعی گرفته شد.

**فرماندهان رده بالای جنگ از انجام عملیات کربلای ۴ اطلاع داشتند

وی به ذکر خاطره‌ای از زمان پس از عملیات کربلای ۴ اشاره کرد و گفت: بنده به آقای زارعی که مسئول شنود بود گفتم که ببینید عراقی‌ها پس از عقب نشینی نیروها چه می‌گویند.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس ادامه داد: شنودی از ستاد کل عراق را که انگلیسی‌ها به آنها داده بودند را کشف کرده بودیم و به دانشگاه صنعتی شریف دادیم که آن را مهندسی معکوس کند. در ۴ سال آخر صحبتهای به کلی سری آنها را نیز شنود می‌کردیم.

رضایی اضافه کرد: زارعی به بنده گفت که عراقی ها می‌گویند، ایرانی‌ها دارند عقب نشینی می‌کنند. بنده به دوستان گفتم در ساحل نیز نیروهای خود را ۵۰ درصد کم کنید. در سه روز اول عراقی‌ها مشکوک بودند اما پس از چند روز دستور مرخصی به نیروهای خود دادند و به مرخصی رفتند.

وی ادامه داد: پس از عملیات کربلای ۴، زمانی که می‌خواستیم، عملیات کربلای ۵ را انجام دهیم برخی از فرماندهان در مقابل بنده ایستادند و گفتند کربلای ۵ را بار دیگر در همان منطقه‌ای که کربلای ۵ انجام شده می‌خواهیم انجام دهیم؟!

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با ذکر خاطره‌ای دیگر از عملیات کربلای ۵ گفت: زمانی که این عملیات انجام شد و نیروهای ما به سمت عراق رفتند، بچه‌ها یک سرتیپ عراقی که تا ساعت ۱۲ شب پیش زن و بچه‌اش بوده و به او گفته بودند که با هر وضعیتی شده به قرارگاه خود برسد، چون تیپ او از بین رفته بود را اسیر کرده بودند و با همان وضع او را آورده بودند.

**۹۸۵ نفر در عملیات کربلای ۴ شهید شدند

رضایی با تأکید بر اینکه عملیات کربلای ۵ محصول فریب در کربلای ۴ بود، اضافه کرد: در ۴ روز ابتدایی عملیات کربلای ۴ شهدا ۹۹۱ نفر اعلام شد اما در روز چهاردهم یعنی ۱۷ دی ماه پس از آمارگیری نهایی مشخص شد ۹۸۵ نفر آمار نهایی شهداست. این درحالی بود که در کربلای ۵ ما سه تا چهار هزار شهید داشتیم.

وی تصریح کرد: از مزایای عملیات‌های کربلای ۴ و ۵ این بود که جهانیان برای اولین بار بود که فهمیدند، صدام نمی‌تواند دیواری در مقابل ایران باشد و پس از آن بود که قطعنامه ۵۹۸ صادر شد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه اگر عملیات کربلای ۴ نبود کربلای ۵ نیز شکل نمی‌گرفت و دشمن به فاو حمله می‌کرد، افزود: اگر این اتفاق نمی‌افتاد جنگ تا به امروز ادامه داشت و غائله کویت و عراق شکل نمی‌گرفت.  امروز نیروهای ما و عراق در پشت مرزها آماده جنگ بودند و پایان جنگ هم کمتر از آزادسازی سرزمین‌ها نبود.

رضایی تصریح کرد: سعی می‌کنم پس از این در توئیتر کمتر صحبت کنم و در فضای بازتر اظهار نظر کنم تا شبهاتی پیش نیاید.

وی با تأکید بر اینکه شرایط کشور امروز شرایط بسیار حساسی است، ادامه داد: از سیاسیون انتظار نداشتم که اینگونه به بنده پاسخ دهند. قصد رویارویی با آنها ندارم و به آنها پاسخی هم نمی‌دهم اما از آقایان درخواست دارم، حاشیه سازی نکنند و به معیشت مردم توجه کنند و مراقب دشمن باشند.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در توضیح کلمه فریب استفاده شده در توئیترش گفت: ترامپ سعی دارد اواخر امسال یا سال آینده به قول خودش به ما رو دست بزند. به خاطر همین بود که ناوهایش را به کره شمالی فرستاد و بحث مذاکره با کره شمالی را مطرح کرد اما رهبر کره شمالی خیلی زود فهمید که آمریکا می‌خواهد آنها را گول بزند و ترامپ نیز می‌خواهد به نوعی با بازی که شروع کرده ما را فریب دهد که ما نباید فریب او را بخوریم.

رضایی با بیان اینکه از همه تصمیم‌گیران و نخبگان می‌خواهم مراقب فریب دشمن باشند، ادامه داد: نباید وارد مسائل حاشیه‌ای شویم و به دنبال این باشیم که چگونه می‌توانیم نوآوری و کارآفرینی را بسیج کنیم.

وی با بیان اینکه در توئیتی که زدم پشت پرده‌هایی وجود دارد که به دلیل مصلحت کشور نمی‌توانم آنها را بیان کنم، اظهار داشت: امروز در جنگ اقتصادی هستیم و  طرح هر مسئله حاشیه‌ای انحراف از این جنگ است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.