×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Friday, 4 December , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر
ناگفته‌هایی از مقاومت جانانه لشکر ۱۶ قدس گیلان در عملیات کربلای ۵+‌ تصاویر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،لشکر ۱۶ قدس گیلان که بعد از انجام عملیات کربلای ۴ در کنترل عملیاتی قرارگاه نجف قرار گرفته بود، ضمن بازسازی و آموزش نیروهای گردان‌های خود، بخشی از نیروهای اطلاعات را به منطقه عمومی سومار اعزام کرد و در ادامه بخش دیگری از نیروهایش را نیز در خرمشهر نگه داشت.

علاوه بر این‌‌ها همزمان لشکر یک گردان را در چزابه مستقر کرده بود که پدافند از آن منطقه حساس را به عهده داشت و پس از قطعی شدن عملیات در شلمچه نیروها به اردوگاه شوشتر برگشتند و در سازماندهی جدید لشکر با ۹ گردان پیاده در کنترل قرارگاه نجف که پشتیبان قرارگاه کربلا بود قرار گرفت.

مأموریت این لشکر ابتدا ورود به جزیره ام‌الطویل و ادامه تک به سمت جزیره شلحه بود که بنا به وضعیت پیش آمده تغییراتی در مأموریت آن داده شد همچنین لشکر می‌باید با عبور از لشکر ۱۷ علی‌ابن‌ابیطالب(ع) در پنج ضلعی تک را به سمت جزیره بوارین ادامه داده و غرب جزیره را تصرف و پاکسازی می‌کرد.

لشکر ۱۶ قدس گیلان در عملیات بزرگ کربلای ۵، با فرماندهی سردار بزرگ اسلام شهید حسین همدانی و جانشینی جعفرمظاهری، با در اختیار داشتن ۹ گردان پیاده، یک گردان ادوات، یک گردان توپخانه و یک گردان زرهی وارد عمل شد.

مأموریت لشکر ۱۶ قدس گیلان در عملیات کربلای ۵ حمله به جزیره بوارین معروف به باغ رضوان و انهدام قرارگاه فرماندهی دشمن مستقر در جزیره و تصرف و تأمین جزیره بود که بنا به دستور فرماندهان در شب یکشنبه ۲۱ دی ماه با سه گردان از لشکر وارد عمل شدند.

گردان میثم، گردان امام حسین(ع) و گردان حمزه سیدالشهدا(ع) با عبور از لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب(ع) در پنج ضلعی پیشروی به سمت بوارین، در حوالی سیل بند نهرخین با دشمن درگیر شدند و نیروها با عبور از پل خود را به سیل‌بند چسبانده و با یک درگیری شدید وارد نخلستان‌های غرب جزیره بوارین شدند.

این مقاومت سرسختانه رزمندگان اسلام حرکت دشمن و پیشروی آن را کند کرده بود و تحرک شجاعانه گردان‌های میثم و حمزه از راست و گردان امام حسین(‌ع)‌ از چپ، منجر به عقب‌نشینی دشمن تا سه راهی دوعیجی شد و گردان‌ها در یک جاده شنی واقع در غرب جزیره مستقر شدند.

این جاده شنی از یک سو به سمت سیل بند اروند صغیر و از سویی به سمت شهرک نظامی دوعیجی وصل می‌شد و دشمن که از ورود نیروها به غرب جزیره احساس خطر کرده بود حداکثر تلاش خود را برای مسدود کردن پیشروی نیروهای لشکر به کار گرفت اما سرانجام مجبور شد از سه راهی و بخشی از جزیره دست بردارد.

با روشن شدن هوا فرماندهان قرارگاه و لشکر به‌ویژه گردان‌ها متوجه شدند که از سه طرف با دشمن درگیرند و یگان‌های همجوار پیشروی قابل ملاحظه‌ای نداشته‌اند؛ از طرفی آتش سنگین توپخانه و راکت هلی‌کوپترهای توپدار، پشتیبانی و امداد‌رسانی را غیرممکن کرده بود به‌طوری‌که حتی مجروحان را نیز نمی‌توانستند به عقب منتقل کنند.

فرمانده گردان امام حسین(‌ع)‌، مجروح و معاون گردان حمزه سیدالشهدا(ع) شهید و تعدادی دیگری از نیروهای مؤثر گردان‌ها مجروح و شهید شده بودند به‌همین علت قرارگاه نجف به لشکر اجازه داد که اندکی عقب‌تر آمده و در سه راهی دوعیجی روی سیل‌بند جنوبی جزیره مستقر شوند.

دشمن همزمان از طرف راست جاده پنجم اقدام به یک پاتک شدید کرد و یگان دیگر گردانی برایش نمانده بود؛ گردان حضرت ابوالفضل(ع) به فرماندهی سردار شهید حجت نظری که در میدان امام رضا(ع) در محل استقرار گردان‌ها در کانال مستقر بود، بر اثر بمباران هوایی دشمن از هم پاشید و به‌واسطه تلفات وارده زیاد به عقب منتقل شد.

در شب سوم عملیات، با وارد عمل شدن گردان سردار جنگل به فرماندهی سید علی آقازاده، گردان کمیل به فرماندهی سردار شهیدمحمد اصغری‌خواه و گردان مالک اشتر به فرماندهی مهدی کاظمی‌پور مأموریت ادامه پیدا کرد و بخش اعظم جزیره به تصرف رزمندگان لشکر قدس گیلان درآمد.

با رسیدن گردان مالک اشتر به سه راهی درگیری شدید و بسیار نزدیکی با نیروهای دشمن بعثی که اکنون در داخل نخلستان‌ها و استحکامات موجود خود مخفی شده بودند و منتظر نیروهای ایرانی بودند رخ داد به طوری‌که در ادامه درگیری بین دو طرف لحظه به لحظه شدت بیشتری پیدا کرد.

با توجه به نخلستانی بودن و وجود ساختمان‌ها و استحکامات و به ویژه با نزدیک شدن نیروهای گردان مالک به یکی از قرارگاه‌های مهم دشمن در مقابل مقاومت سنگینی نیز از سوی دشمن به عمل می‌آمد به طوری‌که در ادامه گردان به تنهایی بیشتر از این قادر به پیشروی نبود.

به همین علت به گردان مالک دستور داده شد، تک را ادامه داده و برای رسیدن به سیل‌بند اروند صغیر تلاش کند؛ از طرف دیگر گردان سردار جنگل که پس از چند ساعت زیر آتش شدید دشمن قرار داشته و از سه راهی شلمچه پیاده تا سه راهی دوعیجی آمده بود بلافاصله به کمک گردان مالک آمد.

فرمانده گردان کمیل برای آخرین هماهنگی نزد حسین املاکی آمد، اما حسین که براثر اصابت تیر مستقیم مجروح شده بود با اشاره روی کالک، او را نسبت به مأموریت توجیه کرد و با حرکت دادن انگشتان خود روی آن او را متوجه کرد که باید خود را به سیل‌بند اروند صغیر برساند و از آن جا به سمت ام‌الطویل ادامه دهد.

بنابراین فرمانده گردان کمیل پس از کسب تکلیف از حسین املاکی بلافاصله گردان را حرکت داد و ضمن هماهنگی با فرماندهان گردان‌های دیگر نظیر مالک و سردار جنگل و البته با کمک و همرانی‌ آن‌ها به منظور محاصره کامل جزیره بوارین به سمت دشمن بعثی حمله کردند.

نیروها فاصله زیادی با سیل‌بند نداشتند بنابراین هر سه گردان سریع به سیل‌بند رسیدند و جزیره را به محاصره کامل خود در آوردند؛ موضوع به قرارگاه نجف اطلاع داده شد ولی آن‌ها باور نمی‌کردند،‌ به طوری‌که برادر محسن رضاییگفته بود ما در عملیات کربلای ۵ به هر چه خواستیم رسیدیم.

در ادامه عملیات، گردان خندق نیز به فرماندهی سید قربان رضی‌زاده وارد عمل شده و پس از دفع چندین پاتک سنگین دشمن بعثی در نهایت امر جزیره بوارین پس از فداکاری‌های بسیار توسط لشکر ۱۶ قدس گیلان، لشکر ۵ نصر و دیگر لشکرهای عمل‌کننده به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.

در این عملیات گردان سلمان به فرماندهی سردار شهید غلامرضا بامروت به همراه یک گردان از لشکر ۵۷ برای تصرف جزیره ام‌الطویل وارد عمل شدند و گردان سلمان موفق شد پل ارتباطی بین جزیره و ام‌الطویل را تصرف کند و بعد از سازماندهی جدید در جزیره ام‌الطویل و سپس در جاده شلمچه به پدافند از مواضع جدید تصرف‌شده پرداختند.

پس از دو روز درگیری و مقاومت، سرانجام دشمن به ناچار‌ اقدام به عقب‌نشینی و تخلیه جزیره ام‌الطویل کرد و نیروهای لشکر به همراه سایر یگان‌ها وارد آن جزیره شدند اما چون جزیره فاقد عوارض لازم جهت پدافند موثر بود، پس از چند روز، آن را تخلیه و در ساحل اروند شروع به پدافند کردند.

سرانجام بعد از دو روز انجام پدافند از جزیره ام‌الطویل، لشکر ۱۶ قدس گیلان که در این عملیات متحمل فشارهای بسیار زیادی شده بود به منظور استراحت کردن و بازسازی نیروها از خط پدافندی آزادشده و به سمت عقبه لشکر واقع در اردوگاه شهید قلی‌پور منطقه شوشتر منتقل شدند.

در عملیات کربلای ۵ و مراحل تکمیلی آن لشکر قدس ۴۱۹ شهید تقدیم اسلام کرد که شهدایی نظیر سردار شهید غلامرضا بامروت فرمانده گردان سلمان، سردار شهید حجت نظری فرمانده گردان حضرت ابوالفضل(ع)، سردار شهید سید مهدی نقیبی‌راد فرمانده گردان حضرت رسول(ص) و سردار شهید ابراهیم کشاورز از جمله این شهدا بودند.

به گزارش تسنیم،‌ مطالب یاد شده در این گزارش از فرماندهان حاضر در عملیات کربلای ۵، سرداران حمزه فلاح،قاسم شافعی و معاونین اطلاعات لشکر قدس جمع آوری شده است.

احرارگیل: گزارش فوق (به گواه تنی چند از سرداران و مسئولان وقت لشکرقدس گیلان) دارای ابهام اساسی است که امید واریم بنیاد حفظ آثار و نشرارزشهای دفاع مقدس گیلان پاسخی شایسته در اختیار مردم و رسانه ها قراردهد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.