×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Wednesday, 23 September , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تخلیه کنید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل؛«تهران باید تخلیه می‌شد». پیروز حناچی، شهردار پایتخت در واکنش به آلودگی بی‌سابقه دوشنبه‌شب هوای تهران این جمله را بر زبان آورد اما حتی در چنین شرایط اضطراری‌ای هم دولت حاضر نشد ادارات را تعطیل کند.

به گزارش «وطن امروز»، دوشنبه‌شب دودی تهران را به جرأت می‌توان آلوده‌ترین شب پایتخت در سال جاری دانست به طوری که شهروندان حتی برج میلاد را از نزدیک هم به درستی نمی‌توانستند ببینند. دوشنبه‌شب لازم نبود تابلوهای شاخص آلودگی، آمار و ارقام را اطلاع‌رسانی کند، چون ذرات معلق به وضوح در هوای تهران دیده می‌شد. دولت روحانی از همان ابتدا با لج‌بازی محسوس از تعطیل شدن ادارات و نهادهای عمومی جلوگیری کرده و این لج‌بازی حتی صدای حامیان دولت را هم در آورده است. اما دوشنبه‌شب آلودگی هوا آنقدر افتضاح شد که شهردار تهران پا را فراتر از تعطیلی ادارات گذاشت و حرف جدیدی زد: شهر باید تخلیه می‌شد. پیروز حناچی در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: دوشنبه‌شب غلظت ذرات معلق PM2/5 نزدیک به ۲۰۰ پی‌ام رسیده بود، این مقدار یعنی باید یواش یواش شهر را تخلیه می‌کردیم چون تأثیرات جدی دارد.
۲ موضوع آلودگی هوا و ترافیک اصلی‌ترین مشکلات شهر تهران است، بر اساس میزان آلاینده‌ها، هیچ‌گاه سطح آلایندگی در تهران به صفر نمی‌رسد اما ما می‌توانیم آن را کاهش دهیم، ضمن اینکه باید توجه داشت ۱۰ درصد آلودگی تهران مستقیماً مرتبط با موتورهای کاربراتوری و ۴۰ درصد مربوط به خودروهای تک‌سرنشین است که البته اتوبوس‌های شرکت واحد نیز در این رابطه نقش ایفا می‌کنند.  وی درباره منشأ بوی بد تهران هم گفت: هم سال گذشته و هم امسال با این بوی بد در پایتخت مواجه بوده‌ایم که اتفاقاً ارتباط مستقیمی با پدیده وارونگی هوا دارد، چرا که در این زمان‌ها میزان SO2 در هوای تهران بالا می‌رود و زمانی که آلودگی افزایش می‌یابد، این بوی بد هم تشدید می‌شود، بنابراین تا زمانی که مطالعات‌مان تکمیل نشود، نمی‌توان درباره منشأ اصلی بوی بد تهران اظهارنظر قطعی کرد.
* آلودگی هوا ۷۹۱۶ نفر را به مراکز اورژانس کشاند
سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: با افزایش آلودگی هوا ۷۹۱۶ نفر به دلیل مشکلات تنفسی و قلبی به مراکز اورژانس مراجعه کرده‌اند. مجتبی خالدی در گفت‌وگو با فارس، درباره آخرین آمار مراجعه بیماران قلبی و تنفسی از تاریخ ۲۳ تا ۲۵ آذر به دلیل افزایش آلودگی هوا به مراکز اورژانس توضیح داد: در استان‌های اصفهان، البرز، تهران و مرکزی، شاهد بیشترین آمار مراجعه‌کنندگان به مراکز اورژانس بوده‌ایم. وی تصریح کرد: به طور کلی ۷۹۱۶ نفر به دلیل مشکلات تنفسی و قلبی در پی افزایش آلودگی هوا به این مراکز مراجعه کرده‌اند. سخنگوی سازمان اورژانس کشور ادامه داد: استان تهران با ۶۰۳۴ مراجعه در صدر این جدول قرار دارد و استان اصفهان نیز با هزار مراجعه در رده بعدی قرار گرفته است. خالدی با بیان اینکه پایگاه‌های اورژانس با افزایش آلودگی هوا با آماده‌باش کامل به هموطنان خدمت‌رسانی می‌کنند، گفت: هموطنان نیز لازم است نکات ایمنی از جمله زدن ماسک را رعایت و از تردد غیرضرور بیرون از منزل خودداری کنند.
* رئیس شورای شهر تهران: کیفیت هوای پایتخت افتضاح است
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه وضعیت کیفیت هوا در پایتخت افتضاح است، گفت: این موضوع نیاز به تصمیم ویژه حاکمیتی دارد و تنها یک دستگاه در رفع آن سهیم نیست. به گزارش فارس، محسن هاشمی در حاشیه یکصدوهشتادوسومین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره موضوع آلودگی هوا،‌ اظهار داشت: بخش حاکمیتی، دولت، شورای شهر و در واقع همه در موضوع آلودگی هوا دخیل هستند و اخیرا در مصاحبه‌ای مقصران را اعلام کرده‌ام. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شهردار تهران اعلام کرده هوای پایتخت آنقدر آلوده بوده که دوشنبه‌شب باید تهران را تخلیه می‌کردند، آیا نظر شما نیز اینچنین است، گفت: من مدام شاخص آلودگی هوا را کنترل کردم و عدد از ۱۸۷ بالاتر نرفت. منشأ آلودگی هوا در پایتخت مصرف بالای سوخت و نوع سوخت است که پدیده اینورژن یا وارونگی دما بر آن دامن می‌زند. باید تصمیم ویژه‌ای در این زمینه بگیرند و موضوع بیشتر حاکمیتی است. وی بیان داشت: حمایت از حمل‌ونقل عمومی حائز اهمیت بوده و شهرداری و شورای شهر برنامه‌های خود را در این راستا اجرا می‌کنند ولی باید توجه داشت که دستگاه‌های زیادی دخیل هستند؛ از تصمیم برای بودجه و اعتبار گرفته تا موضوعات دیگر. وی با اشاره به اینکه کیفیت هوا افتضاح است، گفت: از محل هدفمندی یارانه‌ها که ۱۱ سال از اجرای این برنامه می‌گذرد یک ریال هم به شهرداری‌ها برای توسعه حمل‌ونقل عمومی اختصاص نیافته است و الان هم که سوخت گران شده هیچ میزانی به این مسأله اختصاص نداده‌اند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از عملکرد مدیران شهری گفت: آلودگی هوا، بوی نامطبوع و ازدحام جمعیت در مترو برای مسؤولان شهری تکراری شده است. در هفته گذشته شاهد چند اتفاق در شهر تهران بودیم که رفتارهای تکراری از سوی مسؤولان در سطح شهر تهران رخ داد. شاخص کیفیت هوا در حد ناسالم بود و در کنار این شاهد انتشار بوی نامطبوع هم بودیم که به اینها ازدحام مسافران در حوزه مترو و حمل‌ونقل عمومی را هم اضافه کنید. وی افزود: در هیچ‌کدام از اینها شاهد ابتکار عمل و تحرک خاصی از سوی مسؤولان شهری نبودیم و گویا این اتفاقات برای مسؤولان تکراری شده است. رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: اینکه مدیریت شهری و مدیریت به طور کلی در کشور دچار روزمرگی شده باشد امر خوبی نیست. البته درباره بوی نامطبوع چندین فرضیه وجود دارد اما هیچ‌کدام از مسؤولان دلیل قطعی برای این موضوع اعلام نکرده‌اند.
***
[تداوم آلودگی هوا با وجود بارندگی]
روز گذشته در تهران باران آمد اما شهروندان با پدیده جدید دیگری مواجه شدند؛ تداوم آلودگی حتی با وجود بارش باران. مرکز پایش آلودگی هوا، شاخص دیروز کیفیت هوای پایتخت را ۱۵۳ و در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها اعلام کرد، این درحالی است که چند ساعت در تهران باران بارید. معاون پایش و نظارت اداره کل محیط‌زیست استان تهران در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد: وضعیت کیفی هوای تهران سه‌شنبه در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌هاست. وضعیت هوای تهران از ابتدای سال تا ۲۶ آذر ۲۵ روز هوای پاک، ۱۹۲ روز قابل قبول، ۵۱روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۴ روز ناسالم برای همه گروه‌ها گزارش شده است در حالی که طی مدت مشابه در سال  ۹۷ شاهد ۱۵ روز پاک، ۲۱۷ روز قابل قبول و ۴۰ روز ناسالم برای گروه‌های حساس بودیم و هیچ روزی ناسالم برای همه گروه‌ها نبود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.