×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Saturday, 19 September , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 13 خبر
بازخوانی بیانات رهبر انقلاب درباره ویژگی‌های خاص امام خمینی(ره)

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،هر ساله با فرا رسیدن سالگرد ارتحال معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره)، مراسم یاد بود آن حضرت در مرقد ایشان برگزار می‌شد. بیانات مقام معظم رهبری در این روز، مرهمی بر دل‌های  تا ابد داغدیده ملت ایران بوده، اما امسال  علی رغم تمام انتظاراتی که متحمل شدیم تا باز هم به رسم هر سال در کنار یار دیرینه امام در مرقد مطهر او داغ دل سبک کنیم، حال باید کمی غریبانه‌تر و متفاوت‌تر از هر سال پای صحبت اشبهه‌ترین مردم به امام نشسته و نظاره‌گر او از قاب تلویزیون و رسانه‌ها باشیم.

سی و یک سال از ارتحال پیر فرزانه انقلاب می‌گذرد و هر سال رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد ایشان از موضوعات مهم مختلفی در کنار مردم صحبت می‌کنند. در ادامه به بررسی بیانات مهم مقام معظم رهبری در پنج سال گذشته در این روز می‌پردازیم:

بازخوانی بیانات رهبر انقلاب درباره ویژگی‌های خاص امام خمینی(ره)

مقاومت موجب عقب‌نشینی دشمن می‌شود

رهبر معظم انقلاب در سی امین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از خصوصیات امام راحل نام بردند و بیان کردند که ایستادگی، مقاومت، عدم تسلیم در مقابل مشکلات و موانع یکی از خصوصیّات امام بوده است. ایشان در ادامه به تعریف اصلی مقاومت پرداختند و فرمودند: معنای مقاومت چیست؟ معنای مقاومت این است که انسان یک راهی را انتخاب کند که آن را راه حق میداند، راه درست می‌داند، و در این راه شروع به حرکت کند و موانع نتواند او را از حرکت در این راه منصرف کند و او را متوقّف کند؛ این معنای مقاومت است.

مقام معظم رهبری در ادامه بیان کردند که امروز در منطقه‌ی ما، منطقه‌ی غربِ آسیا، کلمه‌ی مشترکِ ملّت‌ها مقاومت است؛ مقاومت را همه قبول دارند. البتّه بعضی جرئت می‌کنند وارد میدان مقاومت شوند، بعضی جرئت نمی‌کنند؛ امّا آن کسانی هم که جرئت می‌کنند کم نیستند. همین شکست‌هایی که در این چند سال، آمریکایی‌ها در عراق و در سوریه و در لبنان و در فلسطین و مانند این‌ها داشتند، محصول مقاومت گروه‌های مقاومت است. جبهه‌ی مقاومت، امروز یک جبهه‌ی قوی است.

ایشان معتقد‌اند که مقاومت موجب عقب‌نشینی دشمن می‌شود، بر خلاف تسلیم. وقتی که دشمن به شما زور می‌گوید، اگر شما یک قدم به عقب برداشتید، او جلو می‌آید؛ بدون تردید. راه اینکه او جلو نیاید، این است که شما بِایستید. ایستادگی و مقاومت کردن در مقابل زیاده‌خواهی دشمن و زورگیری دشمن و باج‌خواهی دشمن، راه جلوگیری از پیش آمدنِ او است؛ پس صرفه با مقاومت است.

بازخوانی بیانات رهبر انقلاب درباره ویژگی‌های خاص امام خمینی(ره)

هفت خصلت نجات بخش

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین در بیست و نهمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) به توصیف خصلت‌های حضرت امام خمینی (ره) پرداختند و بیان کردند که امام راحل هفت خصلت خوب داشتند؛  اوّلاً امام در مواجهه‌ی با دشمنی‌ها و دشمنان، برخورد شجاعانه و فعّال داشت، برخوردِ از روی ضعف و انفعال نداشت؛ امام هرگز منفعل نشد؛ نه احساس ضعف کرد و نه از خود ضعف نشان داد؛ در مقابل دشمنان، قدرتمندانه و به‌صورت فعّال ایستاد. دوّم، امام از هیجان‌زدگی پرهیز می‌کرد؛ امام در مقابل حوادث، هیجان زده نمی‌شد و تکیه به احساسات خالی از عقلانیّت نمی‌کرد؛ تصمیم‌های امام، تصمیم‌های شجاعانه و همراه با احساسات محکم بود، امّا مبتنی بر محاسبات عقلانی.

ایشان سومین خصلت امام را رعایت اولویّت‌ها بیان کردند و گفتند امام تمرکز بر اولویّت‌ها می‌کرد. در دوران مبارزات، اولویّت امام مقابله‌ی با رژیم سلطنت بود و مسائل حاشیه‌ای را وارد میدانِ کار خود نمی‌کرد؛ در دوران جنگ تحمیلی، اولویّت امام مسئله‌ی جنگ بود؛ امام بار‌ها این را فرموده بودند که جنگ در رأس امور است، دفاع مقدّس در رأس امور است، (۷) و واقع هم همین بود. متمرکز بر یک مسئله‌ی دارای اولویّت می‌شد و حواشی را واردِ میدانِ اهتمامِ خود نمی‌کرد. در اوّل انقلاب در همان روز‌های اوّل و هفته‌های اوّل- در رفتار امام، انسان با شگفتی مشاهده می‌کند تکیه‌ی امام بر قانون اساسی، بر ایجاد نظام، بر ترتیبات قانونی و بر این چیز‌ها بود؛ یعنی بر روی آن نقطه‌ی اصلی متمرکز میشد.

رهبرانقلاب در ادامه چهارمین خصلت امام را اعتماد به توانایی‌های مردم دانستند و بیان کردند که امام، ملّت ایران را ملّتِ بزرگ و آگاه و توانایی میدانست، به آن‌ها اعتماد می‌کرد، به آنها خوش‌بین بود؛ مخصوصاً به جوانان. پنجم، بی‌اعتمادی به دشمن؛ امام در طول ده سال حضور بابرکت خود در رأس نظام اسلامی، یک لحظه به دشمن اعتماد نکرد؛ به پیشنهاد‌های دشمن بدبین بود؛ به تظاهرات (۸) آن‌ها بی‌اعتنا بود؛ دشمن را به معنای واقعیِ کلمه، دشمن میدانست و به او اعتماد نمیکرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه صحبت‌های خود بیان کردند که اهتمام به همبستگی و اتّحاد ملّت از دیگر خصوصیت امام راحل بوده است و هر چیزی که ملّت را به دو دسته تقسیم کند، به دو قطب تقسیم کند، از نظر امام مردود بود.

ایشان بر این باورند که آخرین خصلت امام خمینی (ره) ایمان و اعتقاد راسخ به نصرت الهی و به وعده‌ی الهی بود که این هم آن نقطه‌ی اصلی. اتّکاء امام به نصرت الهی بود.بازخوانی بیانات رهبر انقلاب درباره ویژگی‌های خاص امام خمینی(ره)

مبانی امام، بیرون آمدن از چنبره‌ی سلطه آمریکا بود

رهبر معظم انقلاب در بیست و هشتمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از مبانی امام راحل سخن گفتند و بیان کردند که امام دارای یک شخصیّت بسیار قوی، بسیار مستحکم، دارای قدرت ایستادگیِ در مقابل سختی‌ها بود.

ایشان تاکید کردند که امام دارای صراحت بود، صراحت در بیان. امام دارای صداقت بود، با صداقت حرف میزد؛ همه‌ی مخاطبان امام، صداقت را در گفته‌ی او احساس می‌کردند؛ این‌ها جذّابیّت‌های شخصی امام بود. ایمان و توکّل امام به خدای متعال، در رفتار او و در گفتار او به‌طور مساوی نمایان بود؛ هم رفتار او و هم گفتار او نشانه‌ی ایمان او و توکّل او به خدای بزرگ بود؛ این‌ها جذّابیّت‌های امام بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اعتقاد بر اینکه ازجمله‌ی مبانی امام بیرون آمدن از چنبره‌ی سلطه‌ی آمریکا بود، به مردم تاکید کردند که امروز بیرون آمدن از چنبره‌ی سلطه‌ی آمریکا برای جوان‌ها [حتّی]در کشور‌هایی هم که با آمریکا پیمان‌های طولانیِ وابستگی دارند، جذّاب است.

بازخوانی بیانات رهبر انقلاب درباره ویژگی‌های خاص امام خمینی(ره)

پنج شاخصه انقلابی بودن از منظر امام خمینی (ره)

حضرت آیت الله خامنه‌ای در بیست و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) با حضور در مرقد مطهر ایشان از شاخصه‌های انقلابی بودن برای مردم سخن گفتند. این شاخصه‌ها عبارت‌اند از:

  • پایبندی به مبانی و ارزش‌های اساسی انقلاب
  • هدف‌گیری آرمان‌های انقلاب و همّت بلند برای رسیدن به آنها
  • پایبندی به استقلال همه‌جانبه‌ی کشور اعم از استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیّتی
  • حسّاسیّت در برابر دشمن و کار دشمن و نقشه‌ی دشمن و عدم تبعیّت از او
  • تقوای دینی و سیاسی که این بسیار مهم است. این پنج شاخص اگر در کسی وجود داشته باشد، قطعاً انقلابی است

بنای نقشه راه امام، سیاسی و بر اساس عقلانیت اسلامی بود

رهبر انقلاب در بیست و ششمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از  نقاط اصلی و خطوط اصلی و تفکّر امام راحل سخن گفتند. ایشان تاکید کردند که مسئله‌ی استقلال کشور، ردّ سلطه‌پذیری، مسئله‌ی وحدت ملّی است و توجّه به توطئه‌های تفرقه‌افکن، طرف‌داری از مظلومان و مخالفت با ظالمان، اعتقاد به اراده‌ی مردم و نیروی مردم، و مخالفت با تمرکز‌های دولتی و اعتماد به خدا و بی‌اعتمادی به مستکبران را از نقاط اصلی و خطوط اصلی تفکّر حضرت امام خمینی (ره) دانستند.

مقام معظم رهبری در بیست و پنجمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در سخنرانی خود بیان کردند که نقشه‌ی امام، کار اصلی امام، بنای یک نظم مدنی – سیاسی براساس عقلانیت اسلامی است و تاکید کردند که مقدمه‌ی لازم این کار، این بود که نظام پادشاهی – که هم فاسد بود، هم وابسته بود، هم دیکتاتور بود ریشه کن شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.