پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل

رئیسی: صادرکنندگان متخلف را معرفی کنید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل؛ [1]به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با تشکر از زحمات همکاران دستگاه قضا بابت رسیدگی جهادی به پرونده‌های قضایی همزمان با شیوع کرونا، به شرایط اقتصادی این روز‌های کشور اشاره کرد و گفت: آنچه این روز‌ها موجب رنجش مردم شده عدم مدیریت بازار، عدم مدیریت قیمت‎ها و نوسانات بازار است. اما این اولین کار دشمن نیست و بار‌ها دیده شده دشمن از طریق اخلال در نظام ارزی و پولی کشور به دنبال دشمنی کردن است. رئیس قوه قضائیه افزود: برخی راه حل این مسئله را در مذاکره با امریکا و اروپا می‌دیدند، که البته برای همگان روشن شد که راه نادرستی است و باید به دستان پرتوان مردان و زنان این کشور دل بست. هیچ مشکلی نداریم الا اینکه راهکار آن در درون کشور وجود دارد و این همان اصلی است که رهبر معظم انقلاب در همه این سال‌ها بر آن تأکید داشتند.

آیت‌الله رئیسی لازمه برون‌رفت از این شرایط و ایجاد ثبات اقتصادی در بازار را فعالیت جهادی دانست و ادامه داد: این شرایط تلاش جدی و سریع را می‌طلبد. وجود طرح‎هایی برای برون‌رفت از شرایط فعلی اقتصادی یک ضرورت است و تبیین این طرح‌ها برای مردم از ضرورت‌های بعدی است.
رئیس قوه قضائیه گفتگو با مردم و نخبگان اقتصادی و دانشگاهی را شرط لازم موفقیت طرح‎های اصلاح اقتصادی عنوان کرد و افزود: دولتمردان باید با مردم حرف بزنند باید با نخبگان اقتصادی و دانشگاهی و صاحب‌نظران گفتگو کرد، هم سخن آن‌ها را شنید و هم با آن‌ها سخن گفت. اگر با مردم دقیق روشن و واضح سخن گفته شود و ابعاد این طرح‎ها روشن شود، مردم در این رابطه با مسئولان و دولتمردان همراه و همگام خواهند شد.
صادرکنندگان و واردکنندگان متخلف را معرفی کنید
آیت‎الله رئیسی یکی دیگر از ضرورت‎های عبور از شرایط خاص اقتصادی را نیز برخورد با تخلف از ناحیه برخی واردکنندگان و صادرکنندگان دانست و گفت: وارد‌کننده یا صادرکننده متخلف فرقی نمی‌کند هم برخورد با آن‌ها هم افشای نام آن‌ها یک ضرورت است که مسئولان بانک مرکزی باید آن را دنبال کنند. مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند که دنبال معرفی صادرکنندگان متخلف هستند، اما من معتقدم وارد‌کننده‌ای که ارز دریافت کرده و کالا وارد نکرده هم باید معرفی شود.
رئیس قوه قضائیه بی‌انضباطی مالی را عامل خسارت به کشور و ایجاد هزینه‎های اضافی عنوان و تأکید کرد: همه می‌دانند که امروز دستگاه قضایی نسبت به معوقات بانکی تلاش ویژه‎ای به کار گرفت و با همت همکاران ما هزاران میلیارد معوقه به نظام بانکی کشور بازگشت، اما همین معوقات با اخذ ضمانت‌های لازم و پیگیری ضمانت‎ها، می‌توانست به معوقه مبدل نشود و زحمت ایجاد نکند. آیت‌الله رئیسی افزود: دستگاه قضایی مصمم است که با همکاری بخش بانکی اجازه ندهد برخی افراد پولی بگیرند و تعهدات را انجام ندهند و بعد برای کشور مشکل ایجاد کنند. ولی از آن طرف هم دستگاه‎های مسئول نباید اجازه دهند که اعتبارات به دست افرادی سپرده شود که یا صلاحیت و توانایی لازم برای انجام تعهدات را ندارند و یا تضمینات لازم را نمی‌توانند بسپارند.
خشونت در امریکا و اروپا مایه ننگ مدعیان حقوق بشر
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود به برخورد خشونت‌آمیز دولت امریکا و برخی دولت‌های اروپایی با معترضان در این کشور‌ها پرداخت و گفت: شرایطی که در امریکا و برخی کشور‌های اروپایی وجود دارد مایه ننگ برای دستگاه‌هایی است که مدعی حقوق بشر و حقوق انسان هستند. این کشور‌ها با بازداشت‌های پرتعداد و ضایع کردن حقوق اولیه و مسلم مردم کشور‌های مختلف به صورت روشن مشغول ضایع کردن حقوق انسان هستند، اما کسی دم بر نمی‌آورد. حمایت از مردم عدالت‌خواه در امریکا و اروپا وظیفه دستگاه‌های مدافع حقوق بشر و حقوقدانان آزاد که آزاد است و باید در دستور کار آن‌ها قرار گیرد.
گزارش مسئولان قضایی به رئیسی
در این نشست حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‎ها با اشاره به توافق صورت گرفته با بنیاد مستضعفان، از تخصیص ۵۰ میلیارد تومان برای آزادی بیش از ۲‌هزار زندانی جرائم غیر عمد خبر داد و افزود: از مقام معظم رهبری بابت این استجازه و از مهندس فتاح بابت همراهی برای تأمین این مبلغ و آزادی این محکومان تشکر می‌کنیم.
وی با اشاره به افزایش کرونا در کشور کاهش جمعیت کیفری را یکی از راهکار‌های ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی در زندان‌ها عنوان کرد و افزود: سازمان زندان‎ها این آمادگی را دارد که در صورت در نظر گرفتن ارفاقات مجدد قانونی برای زندانیان، با همکاری نهاد‌های مردمی، زندانیان آزاد شده و یا مرخصی رفته در جامعه رها نشوند و تحت اقدامات تربیتی و باز اجتماعی قرار گیرند تا مردم از این بابت نگرانی نداشته باشند.
حجت‌الاسلام عبداللهی، رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه نیز به با ارائه گزارشی از اقدامات نظارتی این مرکز درباره سلامت کارکنان قوه گفت: در هفته‎های گذشته گزارش‌هایی به دست این مرکز رسید که برخی کارکنان و قضات دستگاه قضا در مقابل پرداخت کارت اعتباری، گوشی اپل و دیگر هدایا به بهانه هفته قوه قضائیه، ضمن رد این هدایا نسبت به برخورد با هدیه دهندگان اقدام کرده‌اند.
همچنین حجت‌الاسلام درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز به ارائه گزارشی از وضعیت بازار مسکن پرداخت و گفت: در حوزه مسکن برخی ترک فعل‌ها در انجام تکالیف قانونی از سوی مسئولان ذی‌ربط در سال‎های گذشته، از جمله بی‌توجهی به ساخت مسکن ارزان قیمت، بازسازی بافت فرسوده و راه‌اندازی سامانه‎های قانونی، زمینه‌ساز شرایط کنونی این بازار است که سازمان بازرسی پیگرد ترک فعل‎های صورت گرفته را در دستور کار خود قرار داده است.
دستور برخورد با اهمالکاران در حوادث اخیر
رئیس قوه قضائیه نیز در واکنش به این گزارش و گزارش برخی اعضا درباره حوادث اخیر کشور گفت: مدیری که مسئولیت داشت باید پاسخگو باشد و مورد مواخذه قرار بگیرد. نمی‌توانیم همیشه منفعلانه برخورد کنیم تا باز هم یک مورد مشابه ساختمان پلاسکو شکل بگیرد. در زمینه حوادث مختلفی که در این مدت داشتیم و همه را اسم نمی‌آورم، باید عوامل را شناسایی کنیم که آیا پیش‌بینی لازم، پیشگیری لازم و اقدام لازم را کرده‌اند؟ آیت‌الله رئیسی افزود: من این را به سازمان بازرسی، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و دادستان تهران هم گفته‌ام که سیاست دستگاه قضایی پیگیری و مواخذه مدیری است که مسئولیت قانونی و شرعی دارد که ببینیم کار را در زمان خودش انجام داده یا نه و گرنه هر روز باید به ما یک گزارش بدهند که این اتفاقات افتاد. باید نسبت این قصور یا تقصیر خصوصاً ترک فعل‌ها حساس بود چرا که ما مواردی داریم که ترک فعل‌ها قابل‌پیگیری قانونی است و بسیاری ترک فعل‌ها خسارتش از فعل‌ها بیشتر است. مردم انتظار دارند که هر کس نسبت به مسئولیتش پاسخگو باشد.