×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Sunday, 20 September , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 6 خبر
مادر مهربان! تحلیلی کوتاه از وقایع لبنان

پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، یاد داشتی از “سید صادق آقازاده”دانشجوی دکتری روابط بین الملل:

پس از جنگ جهانی اول و سرمستی دول فاتح بلافاصله تصمیم بر تقسیم سرزمین ها، آن هم با واژه ی پرطمطراق “قیمومت” صورت پذیرفت. سردمداران استعمار اینبار منطقه ای تحت عنوان سوریه بزرگ را در راستای منافع سیاسی-اقتصادی بین خود تقسیم نمودند. انگلستان، فرانسه و البته روسیه ای که در پی مشکلات داخلی و انقلاب کمونیستی ۱۹۱۷ از این صحنه خارج شد و در سال ۱۹۲۳ دو کشور سوریه و لبنان از سوی جامعه ملل رسما تحت قیمومت فرانسه قرار گرفت و حکومت لبنان توسط یک فرماندار فرانسوی اداره شد.

جالب تر آنکه در سال ۱۹۲۶ این فرانسه بود که قانون اساسی لبنان را نگارش و اعلام نمود! و سنگ بنای بمب تاخیری-جمعیتی جدیدی در آن جغرافیا شکل گرفت. فرانسوی ها مقرر کردند رئیس جمهور که در آن مقطع از قدرت سیاسی بالایی برخوردار بود از طیف مسیحی(مارونی) و از طرفداران غرب و فرانسه، نخست وزیر از طیف مسلمانان سنی، رئیس مجلس از طیف مسلمانان شیعه و وزرا نیز از سایر فرقه ها تعیین شوند. نتیجه آنکه پس از این تفکیک مذهبی-طایفه ای از سوی فرانسه، بحرانی جدید به نام جنگ های داخلی به مدت ۱۵ سال لبنان را فراگرفت.

این ارتباط تنگاتنگ تا آنجا پیش رفت که مسیحیان مارونی فرانسوی ها را ” مادر مهربان” نامیدند! بسیاری از مارونی ها دارای تابعیت فرانسه هستند و حتی برخی از مسئولین لبنان همزمان در فرانسه نیز مسئولیت داشتند!به عنوان نمونه وزیر سابق فرهنگ لبنان که همزمان مشاور وزیر فرانسه بود! این گرایشات و وابستگی های تاریخی حوزه اثرگذاری فرانسه بر تحولات لبنان را دوچندان نمود.

بی شک این اشاره تاریخی زمانی اهمیت بیشتری می یابد که به تحولات اخیر در لبنان گره می خورد، از این منظر حضور امانوئل مکرون در پسا انفجار گمرک بیروت و اظهارات سخیف او در ارائه مهلت چند روزه به مسئولان لبنانی در حل مشکلات و در صورت عدم کارایی آنان، بدست گرفتن مسئولیت سیاسی در لبنان، در راستای همان “توهم قیمومت” ارزیابی می گردد. شاید فرانسه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده فراموش کرده اند بخش عظیمی از وضعیت کنونی لبنان ماحصل روی کار بودن نیروهای مطیع غرب طی سالهای گذشته و البته شیطنت های هوشمندانه آنان در لبنان است.

لبنان بدهکارترین کشور دنیاست، قروض این کشور بیش از ۸۰ میلیارد دلار اعلام شده که معادل ۱۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است، نرخ بیکاری در این کشور ۳۵ درصد می باشد، بیش از ۴۵ درصد مردم این کشور(معادل ۷ میلیون نفر) زیر خط فقر زندگی میکنند، هر دلار ۵هزار لیر لبنانی است و ۷۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است و البته به این آمارها اتفاق اخیر تخریب گسترده گمرک بیروت و هزینه های چند ده میلیارد دلاری جبران آن خسارت را نیز باید اضافه نمود.موارد مذکور، نتایج بخشی از یک فرایند مدیریتی ناکارآمد، غیر متعهد و منفعت طلب در لبنان است که اتفاقا ذیل همگرایی با غرب، وضع کنونی را رقم زده اند.

اما گویا اکنون و پس از پیروزی های محور مقاومت و بازیگری اثربخش حزب الله در ابعاد داخلی لبنان، وقت مناسبی برای تسویه حساب سیاسی و بازپس گیری قدرت مطلق در این کشور است.

با این همه باید منتظر ماند و دید تا در آینده نزدیک عملکرد این “مهمان ناخوانده ” چه نتایج اسفناکی برای ملت لبنان به بار خواهد آورد…

“سید صادق آقازاده”
دانشجوی دکتری روابط بین الملل

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.