کد خبر:222177
پ
۱۳۸۵۸۲۸_۸۵۵
هاشمی های کوچک نخواهند توانست به هاشمی پدر برسند

هاشمی رفسنجانی ها به چه می اندیشند؟

خانواده هاشمی در روزهای گذشته در عرصه رسانه ای پرکار بوده اند؛ فعال شدن رسانه ای برادر و خواهر برای تشریح آنچه بدان باور دارند با نشانه های انتخاباتی قابل تحلیل است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،خانواده هاشمی در روزهای گذشته در عرصه رسانه ای پرکار بوده اند؛ فعال شدن رسانه ای برادر و خواهر برای تشریح آنچه بدان باور دارند با نشانه های انتخاباتی قابل تحلیل است. در واقع هر چه به ایام انتخابات نزدیک تر می شویم استفاده از ابزارهایی که در این سال ها جریان لیبرال از آنها برای تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی سود برده است، بر مبنای تکرار وارد میدان سیاستگذاری ها و برنامه های انتخاباتی در قالب تبلیغات می شود. با این حال هر بار استفاده و تأکید استادانه و حرفه ای از مفاهیم و مضامین مذکور در قالب سوژه های سیاسی، به گونه ای بوده است که توانسته اند افکار و اذهان مخاطبان اجتماعی خود را در قالب رأی دهندگان مانند خمیرمایه در دستانشان به هر شکلی درآورند.

 صحبت های محسن هاشمی و فائزه هاشمی با خوراک انتخاباتی مرتبط با مسئله آمریکا و اختلافات تاریخی میان آنها با ایران است. اگرچه محسن هاشمی مبنای سخن را اظهاراتی قرار داده است که در قالب مصاحبه ها و گفتگوها از سوی افراد و شخصیت سیاسی نظام، مطرح شده اند، اما با این حال محسن هاشمی با طرح این موضوع که «امام(ره) نظر آیت‌الله هاشمی درباره رابطه با آمریکا را نپذیرفت» تلاش دارد تا به ایده سازش در درون نظام سیاسی وجهه تاریخی ببخشد و هاشمی رفسنجانی را بر مبنای شاخص های مورد نظر در قالب تراز واقع گرایی معرفی کند که در برابر جریان دشمنی با آمریکا قرار داشته است. اما اظهارات فائزه هاشمی بیانگر ترسیم فضایی پیشروتر و بلندپروازنه تر از اظهارات برادرش می باشد. بطوریکه وی از تمایلش به پیروزی ترامپ جهت فشار بیشتر به ایران برای تغییر رفتار نظام سخن گفته است؛ در واقع این موضع گیری فائزه هاشمی بیانگر باوری است که وی برای رسیدن به اهدافش از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد. بطوریکه بنا بر این گفته ها، ایشان حاضر است برای دستیابی به منافع مورد نظرش، ایران، مردم و نظام را قربانی کند. در بیانی جامع تر اینکه، هدف در نزد فائزه هاشمی، وسیله را توجیه می کند.
واقعیت امر این است که هاشمی های کوچک در عرصه سیاست ورزی نخواهند توانست به هاشمی پدر برسند؛ تناقصات رفتاری و پارادوکس های عملی پدر اگرچه بطور ارثی به فرزندان انتقال پیدا کرده است، اما این به آن معنا نیست که فرزندان می توانند به ایفای نقش های پدر بپردازند. از این رو با بازخوانی رفتار و عملکرد پدر و انتقال آن، تلاش دارند برای خود جایگاهی تعریف شده را در میان نخبگان و آحاد جامعه خلق کنند.
بنابراین ماندن و در زیر سایه نقش پدر قرار داشتن، اگرچه موجب می شود هاشمی ها همچنان با الصاق به نام هاشمی رفسنجانی مورد خطاب و شناخت قرار گیرند، اما این مزیت را نیز دارد تا از نقش چالشی پدر برای حصول به اهداف خود استفاده کنند. چرا که با تعاریف و ثبت خاطرات از پدر درصدد هستند تا او را نماینده تغییرات در نظام در خط مقدم نشان دهند و خود را نیز پیرو راستین پدر و انحرافات واپسین سال های حیاتش، به جامعه نشان دهند؛ و از این رهگذر هم پایگاه اجتماعی خود تقویت کنند و هم جریانی را رهبری و سازماندهی کنند که ایده سازش را راه نجات می دانند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.