کد خبر:222291
پ
photo_2021-01-12_05-34-49

اتحادیه اروپا: غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در فردو متناقض با برجام است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در فردو توسط ایران، این اقدام را متناقض با بند‌های مندرج در برجام دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه ای، با تاکید براینکه برجام یک مؤلفه اصلی در ساختار عدم اشاعه هسته‌ای جهان محسوب می‌شود، بار دیگر از تعهد محکم و حمایت مداوم این نهاد از توافق هسته‌ای ایران خبر داد.

وی ادامه داد: برجام در حقیقت دستاورد دیپلماسی چند جانبه‌ای محسوب می‌شود که از سوی شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ مورد تایید قرار گرفته است.

بورل در ادامه ضمن ابراز تاسف از گام‌های نگران‌کننده ایران طی دو سال اخیر، مدعی شد: اتحادیه اروپا بار‌ها از ایران درخواست کرده است تا تمامی اقدامات خود که با تعهدات برجامی متناقض است را به عقب بازگرداند و همانند گذشته رفتار کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در تأسیسات فردو اشاره کرد و گفت: این اقدام ایران تحولی بسیار جدی است که با بند‌های مشخص در برجام درباره فردو ناهمگون است.

بورل بار دیگر ضمن ابراز نگرانی از اقدامات اخیر ایران، اظهار کرد: در این زمان بسیار حساس چنین اقداماتی از سوی ایران ممکن است تلاش‌هایی که با هدف تقویت فرایند دیپلماتیک صورت گرفته بود را تضعیف کند.

وی افزود: در حقیقت ما از ایران درخواست می‌کنیم تا از تنش‌زایی بیشتر اجتناب کند و مسیر طی شده تا به امروز را بدون معطلی به عقب باز گردد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: تداوم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امری حیاتی است.

وی با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا تمامی تعهداتش به برجام را بطور کامل که شامل اقدامات مرتبط با برداشته شدن تحریم‌ها می‌شود را انجام داده است، ادامه داد: ما کاملا این موضوع را می‌پذیریم که مشکل از خروج یکجانبه آمریکا از توافق و باز اعمال تحریم‌هایش است.

بورل با اشاره به چالش‌های رخ داده در اجرای برجام و تلاش اتحادیه اروپا برای حفاظت از آن، اظهار کرد: این نهاد ضمن حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک موجود در چارچوب کمیسیون مشترک، به بیانیه نشست وزرای کشور‌های مشارکت‌کننده در برجام را که در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ بتصویب رسیده است توجه می‌کنیم.

وی ضمن تاکید بر حمایت از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران، افزود: اتحادیه اروپا حمایت خود را با هدف تسهیل بازگشت آمریکا به برجام و از سوی دیگر بازگشت ایران به اجرای کامل برجام را اعلام می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان به بیانیه‌های مثبت جو بایدن، رئیس جمهور آتی آمریکا اشاره و خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا از این بیانیه استقبال می‌کند و در انتظار همکاری با دولت جدید این کشور است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.