گیلان
کد خبر:224570
پ
images
رئیس دانشگاه گیلان

سامان‌دهی تحقیق و پژوهش اگر اتفاق نیفتد ممکن است تاریخ دفاع مقدس به تحریف بیانجامد

رئیس دانشگاه گیلان با بیان اینکه اگر بتوانیم همه اسناد مربوط به دفاع مقدس را به‌صورت الکترونیکی جمع‌آوری کنیم موفق خواهیم بود، گفت: از این شیوه باید استفاده کنیم در این صورت هر کس هر جا هست امکان بارگزاری اسناد دفاع مقدس را دارا خواهد بود و می‌توانیم کارهای دقیقی در ارتباط با دفاع مقدس شکل دهیم شیوه سنتی ممکن است کارهای ناقصی را پیش ببرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،احمد رضی صبح امروز در مراسم افتتاحیه همایش ملی بررسی دستاوردهای دفاع مقدس در تالار حکمت دانشگاه گیلان با بیان اینکه دانشگاهیان و حوزویان وظایف خاص‌تری نسبت به دفاع مقدس دارند، گفت: سامان‌دهی و جریان دهی در عرصه تحقیق و پژوهش در ارتباط با دفاع مقدس است که اگر اتفاق نیفتد ممکن است تاریخ دفاع مقدس به تحریف بیانجامد و یا دچار تکرار مکررات شویم که جاذبه کافی نداشته باشد.

وی با بیان اینکه اگر تأخیر کنیم ممکن است بخش عظیمی از منابع دفاع مقدس را از دست بدهیم، افزود: دانشگاهیان رسالت ویژه‌ای در این خصوص دارند و نباید خود را به برگزاری مراسم و پاس داشت شعائر محدود و راضی کنند، دوران دفاع مقدس تجربه‌ای گران‌بها در دوران معاصر است که زوایای ناشناخته بسیاری دارد.

رئیس دانشگاه گیلان با تأکید بر بازنگری بر ابعاد گسترده دفاع مقدس بیان کرد: وقتی ۳۰ کشور به‌طور رسمی با عراق همکاری می‌کردند اسناد بسیاری هنوز در دست ما نیست و بنابراین نیاز به این اسناد داریم تا به این زوایای پنهان پی ببریم و تاریخ دفاع مقدس مستند نوشته شود و برای این کار باید ضوابطی رعایت شود.

رضی با تأکید بر اولویت دادن به تحقیقات مسئله محور گفت: هدف تحقیقات آموزش محور، توزیع دانش موجود است و خوبی آن این است که با توزیع علم کم نمی‌شود اما تحقیقات دفاع مقدس باید به سمت مسئله محور پیش برود.

وی با اشاره به لزوم حمایت از تحقیقات پایه‌ای افزود: ما به‌اندازه کافی در این زمینه موفق نیستیم چراکه سنتی عمل کردیم و برای اینکه بتوانیم جامع عمل کنیم نیازمند توجه به ظرفیت‌های جمع‌آوری اسناد از طریق فضای مجازی هستیم.

رئیس دانشگاه گیلان با بیان اینکه اگر بتوانیم همه اسناد مربوط به دفاع مقدس را به‌صورت الکترونیکی جمع‌آوری کنیم موفق خواهیم بود، تصریح کرد: از این شیوه باید استفاده کنیم در این صورت هر کس هر جا هست امکان بارگزاری اسناد دفاع مقدس را دارا خواهد بود و می‌توانیم کارهای دقیقی در ارتباط با دفاع مقدس شکل دهیم شیوه سنتی ممکن است کارهای ناقصی را پیش ببرد.

رضی با تأکید بر اینکه حمایت‌ها باید به سمت کارها تیمی پیش برود، افزود: باید تیم‌هایی که در حوزه دفاع مقدس فعالیت می‌کنند موردحمایت قرار بگیرند، در حوزه‌های آکادمیک همیشه تیم‌ها ارزش بیشتری در مراکز علمی دارند و اگر حمایت‌ها را به سمت تیم‌هایی که به زوایای مختلف نگاه می‌کنند موفق‌تر خواهیم بود.

وی با بیان اینکه پرداختن به دفاع مقدس یعنی پرداختن به تاریخ گفت: تاریخ یک تخصص است بنابراین انتظار داریم کارها روشمند انجام شود نگاه تخصصی داشتن به بحث دفاع مقدس یعنی نظام‌مند عمل کردن بنابراین دفاع مقدس باید توسط متخصصین امر موردبررسی قرار گیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.