پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل

یادگاران دفاع مقدس باید مورد توجه باشند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل [1]،سرهنگ پاسدار حسین مصطفی‌پور ظهر امروز در آئین اختتامیه دو جشنواره استانی شعر پایداری و جایزه ادبی یوسف در مجتمع ایثار با بیان اینکه تاریخ کشورمان مملو از آثار درخشان بین‌المللی در حوزه فرهنگ است اظهار داشت: ایرانیان به مردمی بافرهنگ شناخته می‌شوند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به قدمت فرهنگی و تاریخی ایرانیان و ایجاد حوزه ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس پس از پیروزی انقلاب در کشور گفت: آثار درخشانی تاکنون در این عرصه خلق شده است و این حوزه امروز گنجینه‌ای برای اهالی فرهنگ و هنر مطرح می‌شود.

مصطفی‌پور وجود ظرفیت‌های بسیار و تمام‌ناشدنی در حوزه دفاع مقدس را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: فرزندانی از این مرز و بوم در هشت سال دفاع مقدس در سخت‌ترین شرایط مقابل رژیم بعث و استکبار جهانی ایستادگی کردند که باید از آن‌ها سخن گفت.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان ابراز داشت: به اعتقاد بنده اگر سال‌ها آثار فرهنگی، ادبی و هنری متعددی در حوزه دفاع مقدس تولید شود باز ظرفیت‌ها و موضوعات جذابی برای خلق آثار در این حوزه وجود دارد.

وی به آثار فرهنگی تولید شده در حوزه دفاع مقدس اشاره و بیان کرد: آثار قابل قبولی در این حوزه تولید شده است و پرفروش‌ترین فیلم‌های جشنواره فجر نیز مربوط به حوزه دفاع مقدس بود که نشان‌ می‌دهد در صورت تولید آثار خوب در این حوزه، مردم نیز استقبال می‌کنند.

مصطفی‌پور با بیان اینکه ایثار و فداکاری رزمندگان ایرانی در دوران دفاع مقدس سبب شد تا ذره‌ای از خاک کشورمان جدا نشد تصریح کرد: با وجود اینکه آثار متعددی در حوزه شعر و ادبیات پایداری پس از پیروزی انقلاب تولید شده است اما همچنان جای کار داریم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان گفت: یادگاران دفاع مقدس به‌عنوان تاریخ شفاهی آن دوران حماسه‌ساز همواره سوژه‌‌های ویژه‌ای هستند که باید مورد توجه باشند.

مصطفی‌پور اظهار داشت: در سال‌های اخیر، انگیزه صاحبان قلم برای تولید آثار حوزه دفاع مقدس افزایش یافته است افزود: بسیاری از فعالان این حوزه همواره نگاه مادی به این موضوع ندارند اما دغدغه تولید آثار و کار برای شهدا آنها را پای کار نگه می‌دارد‌.

مدیر هنری و ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان نیز در این مراسم با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا برگزاری جشنواره‌ها را تحت تاثیر قرار داد اظهار داشت: اختتامیه این جشنواره به‌دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت محدود برگزار می‌شود.

اسماعیل محمدپور از آماده‌سازی ۱۵ عنوان مجموعه شعر دفاع مقدس در طول یک سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: این مجموعه‌ها تا پایان سال به دست مخاطبان می‌رسد.

به گزارش تسنیم، در پایان این مراسم کتاب “ما توی جنگ بزرگ شدیم” تاریخ شفاهی خاطرات سردار حجت حیدری و کتاب “خوانش گزاره‌های گیلکی” رونمایی شد.