گیلان
کد خبر:224904
پ
۱۳۹۹۱۲۰۸۰۰۰۳۶۹_Test_PhotoN
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد؛

شیوع خوشه‌ای کرونا در گیلان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان اینکه بیماری کرونا در استان به صورت خوشه‌ای در حال شیوع است، گفت: ۹۰۰ هزار دوز واکسن کرونا بین گیلانیان در ۲۵۰ روز تلقیح می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان اینکه بیماری کرونا در استان به صورت خوشه‌ای در حال شیوع است، گفت: ۹۰۰ هزار دوز واکسن کرونا بین گیلانیان در ۲۵۰ روز تلقیح می‌شود.

آبتین حیدر زاده ظهر امروز در جمع مجازی اصحاب رسانه گیلان با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در استان اظهار کرد: در ابتدای شیوع این ویروس استان گیلان به‌شدت درگیر بود و علیرغم پیک‌ بی‌نظیر به‌صورت نسبی این بیماری کنترل و اکنون شرایط به‌صورت یکنواخت ادامه دارد.

وضعیت شکننده بیماری کرونا در گیلان

وی با اشاره به همکاری خوب مردم با کادر بهداشت و درمان، افزود: همکاری مردم با کادر بهداشت و درمان خوب بود اما وضعیت استان باوجود نوع متاسیون یافته شکننده بوده و مجدداً نیازمند همراهی مردم هستیم.

 ۱۱۵ هزار نفر در گیلان تست PCR داده‌اند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۱۱۵ هزار نفر در گیلان آزمایش PCR داده‌اند، گفت: شماری از این افراد بستری، شماری بهبود و متأسفانه تعدادی نیز فوت کرده‌اند.

شیوع خوشه‌ای کرونا در گیلان

حیدر زاده بیان اینکه بیماری کرونا در استان به‌صورت خوشه‌ای در حال شیوع است، افزود: در حال حاضر شیوع کرونا به‌صورت شهرستانی نیست بلکه درون خانوادگی بوده و به‌صورت خوشه‌ای در حال شیوع است.

وی با اشاره به فرایند توزیع واکسن در نظام سلامت، بیان کرد: بر اساس پروتکل‌های تعریف‌شده وزارت بهداشت، سه معاونت بهداشت، درمان و غذا و دارو در فرآیند توزیع واکسن مشارکت دارند و بر نحوه دریافت، توزیع و تزریق واکسن کرونا نظارت می‌کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه طی چند نوبت واکسن کرونا در گیلان توزیع‌شده، تصریح کرد: بر اساس لیستی که معاونت درمان ارائه کرده ابتدا تزریق واکسن به کادر درمان انجام‌شده و سپس به مراکز نگه‌داری سالمندان و معلولین، قشر جانبازان و شیمیایی‌ها و سپس به سایر سالمندان داوطلب واکسیناسیون آغاز خواهد شد.

کرونا جهش‌یافته ایرانی در کشور مشاهده نشد

حیدر زاده با اشاره به ارتباط مستقیم دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تهران در خصوص اطلاع‌رسانی سریع کرونا نوع جهش‌یافته، گفت: تاکنون خبری مبنی بر اینکه کرونا جهش‌یافته ایرانی در کشور رخ‌داده شود، هنوز اعلام‌نشده است.

وی با اشاره به میزان واکسن کرونا توزیع‌شده در گیلان افزود: وزارت بهداشت در تلاش است تا واکسن بیشتری وارد کشور کند و علاوه بر آن واکسن‌های ایرانی نیز در حال آزمایش هستند و امیدواریم به‌زودی میلیون‌ها دوز واکسن تلقیح شود.

۹۰۰ هزار دوز واکسن کرونا بین گیلانیان در ۲۵۰ روز تلقیح می‌شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۹۰۰ هزار نفر از گیلانیان در اولویت تزریق واکسن هستند، افزود: متناسب با اولویت‌ها واکسن کرونا بین جمعیت گیلان طی ۲۵۰ روز توزیع و تلقیح می‌شود.

اگر رسانه‌ها نبودند نظام سلامت باید میلیاردها تومان بیشتر هزینه می‌کرد

وی با اشاره به نقش اصحاب رسانه در کنترل شیوع کرونا و با اذعان به اینکه اگر رسانه‌ها نباشند نظام سلامت باید میلیاردها تومان هزینه کند، تصریح کرد: نقش رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب در کنترل شیوع کرونا اثرگذار بوده و ازآنجاکه حداقل ۵۰ درصد مردم دارای گوشی‌های هوشمند هستند پیام‌های بهداشتی به‌ویژه در بحران کرونا مستقیم به مردم منتقل‌شده که قابل‌تقدیر است.

بیش از اعمال قانون هنجارشکنان در پی تداوم آموزش و تشویق مردم هستیم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پاسخ به اینکه آیا طرح انسداد مبادی ورودی گیلان در ستاد کرونا استان مطرح‌شده یا خیر، گفت: در طرح‌های غربالگری مشاهده‌شده که برخی از مبتلایان از افراد غیربومی ساکن بوده‌اند گرچه همه مبتلایان غیربومی نیستند اما این پیشنهاد که ورودی‌ها بیشتر کنترل شوند به ستاد کرونا اعلام‌شده است.

حیدر زاده در پاسخ به اینکه آیا طرح جریمه هنجارشکنان پروتکل‌های بهداشتی به نمایندگان مجلس اعلام‌شده یا خیر، بیان کرد: به‌جز کنترل خودرو، کنترل افراد در ترددها بسیار سخت است و ازآنجاکه دست پلیس نیز در اعمال قانون‌ها باز بوده بنا بر رأفت اسلامی برخوردها بالطافت بوده اما لازم هست در مواجه با موضوعات سلامت آموزش‌ها و مشوق‌ها جدی‌تر گرفته شود.

وی درخصوص عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین تاکسی‌داران بیان کرد: اینکه گفته می‌شود رانندگان اصلاً رعایت نمی‌کنند غیرواقعی بوده چون نظارت‌ها و جریمه‌ها اجازه عدم رعایت را به رانندگان تاکسی‌ها نمی‌دهند.

شمار بستری‌های کرونا در گیلان به زیر ۳۰۰ تن رسید

حیدر زاده با اشاره به آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در گیلان افزود: در حال حاضر ۲۸۹ بیمار مبتلابه کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

وی با بیان اینکه ۶۷ بیمار جدید طی ۲۴ ساعته اخیر بستری‌شده‌اند، گفت: حال ۷۰ بیمار مبتلابه کرونا وخیم بوده و در ICU بیمارستان‌ها بستری هستند.

 ۱۹ هزار تن گیلانی مبتلابه کرونا بهبود یافتند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در طی یک سال گذشته حدود ۳۱ هزار نفر در گیلان به دلیل ابتلا به کرونا بستری‌شده‌اند، افزود: تست کرونا برای حدود ۲۰ هزار نفر از این افراد مثبت شده و تقریباً ۱۹ هزار تن از این ۲۰ هزار نفر بهبودیافته‌اند.

۱۸۰۰ گیلانی براثر کرونا جان‌ باختند

حیدر زاده در خصوص جان‌باختگان ناشی از کرونا در گیلان بیان کرد: حدود یک هزار و ۸۰۰ تن از گیلانیان به دلیل ابتلا به کرونا در استان طی یک سال اخیر جان‌باخته‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در چهارشنبه آخر سال و همچنین جدی گرفتن آداب بهداشتی در ایام عید مبعث و نور‌وز توسط مردم با هدایت جریان رسانه‌ای در استان شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.