پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل

اتحادیه اروپا ۶ مقام روس را تحریم کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل [1]؛ اتحادیه اروپا روز دوشنبه شش مقام روس را که ادعا شده در مسمومیت «الکسی ناوالنی» مخالف روس، دست داشته‌اند را به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد.

شورای اتحادیه اروپا همچنین رژیم تحریم‌های خود برای استفاده از تسلیحات شیمیایی را تا ۱۶ اکتبر ۲۰۲۲ تمدید کرد.

لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا در حال حاضر شامل ۱۵ فرد و دو نهاد است که این افراد و نهادها به طور مستقیم در توسعه و استفاده از تسلیحات شیمیایی نقش داشته‌اند.

در این لیست، ۵ مقام ارشد سوریه حضور دارند و اتحادیه اروپا مدعی است که این مقام‌ها در استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان نقش داشته‌اند.

همچنین ۴ افسر اطلاعاتی روس به اتهام دست داشتن در مسموم کردن «سرگئی اسکریپال» با عامل اعصاب نیز در این لیست قرار دارند.

یک موسسه تحقیقاتی روسی و سوری نیز تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارند.

الکسی ناوالنی، روز ۱۷ ژانویه هنگام بازگشت از آلمان به روسیه بازداشت شد. او پس از مسمومیت با گاز اعصاب نوویچوک، به مدت ۵ ماه برای درمان در آلمان حضور داشت. کشورهای غربی روسیه را به استفاده از گاز شیمیایی علیه ناوالنی متهم کرد، ادعایی که از سوی روسیه قویا رد شده است.

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب قرار گرفت و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا در واکنش به بازداشت الکسی ناوالنی تحریمهایی را علیه برخی نهادها و افراد روسیه اعمال کرده‌اند.