گیلان
کد خبر:243042
پ
۱۴۰۱۰۸۱۹۰۰۰۳۴۳_Test_PhotoN

به نتیجه رسیدن مطالبات مردمی از قوه قضائیه/ چشم انتظاری بیش از ۸۲۲ هزار نفر برای اجرای احکام

مردم با ثبت ۸۲۲ هزار امضا خواستار برخورد قاطع با عاملان، مسببان و مباشران اغتشاشات اخیر در کشور شدند، در این راستا تا کنون چند بازیگر و چهره مشهور بازدداشت و به دادستانی احضار شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،از اوایل مهر ماه، چند روز پس از فوت مهسا امینی، اغتشاشات در برخی از استان های کشور آغاز شد، در روزهای نخست افراد به صورت هیجان زده در تجمع‌های غیرقانونی حاضر می‌شدند، دور از واقعیت در فضای مجازی خود منتشر می کردند. در حالی‌که هنوز علت فوت این دختر جوان مشخص نشده بود و این افراد بدون هیچ تحقیقی هیزم برای به آتش کشیدن کشور جمع می‌کردند. 

از ساعات اولیه اغتشاشات عده ای به خیابان‌ها آمده‌اند، خیابان را برای مردم ناامن کرده و امنیت را برهم زدند. در این تجمعات غیرقانونی مسجد، حسینیه و حتی قرآن و پرجم کشور را به آتش کشیدن و حجاب از سر یک خانم کشیدند.

در این اغتشاشات اموال مردم را تخریب کردند و بانک و ماشین های مردم به آتش کشیده شد. این اغتشاشات به این موارد ختم نشد و تشنه خون حافظان امنیت بود. اغتشاشاگران از ضرب و شتم، آتش کشیدن تا بریدن گلوی حافظان امنیت پیش رفتند.

در روزهای نخست با مماشات با این افراد برخود می شد اما هر چه مماشات بیشتری صورت گرفت، خشونت اغتشاشاگران نیز افزایش پیدا می‌کرد و تعداد آن ها زیر به صورت چشم گیری کاهش پیدا می‌کرد و همزمان مردم خواستار برخورد قاطع، اشد مجازات و پایان مماشات با اغتشاشاگران شدند و چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی این خواسته به حق خود را مطرح کردند.

در همین رابطه نیز صدها پویش در بخش فارس من خبرگزاری فارس به ثبت رسیده است، پویش برخورد با بازیگران و سلبریتی هایی که مردم را تشویق به حضور در اغتشاشات کرده اند و در صفحات مجازی به شایعات و دروغ پراکنی معاندین خود را بازنشر کردند، بیش از ۲۰۰ هزار امضا داشت. همچنین در یک پویش در خصوص برخورد با علی کریمی به عنوان یکی از لیدرهای اغتشاشات اخیر بیش از ۱۷۰ هزار امضا به ثبت رسیده است.

همچنین پویش برخورد با دروغ پراکنان در اغتشاشات اخیر ۱۵ هزار امضا، پویش پایان مماشات با اغتشاشاگران بیش از ۱۴۷ هزار امضا ، برخورد با برهم زنندگان امنیت عمومی حدود ۲۵۰ هزار امضا، برخورد با شایعه پراکنان و دروغ پراکنی افراد در فضای مجازی بیش از ۴۰ هزار امضا به ثبت رسیده است که در مجموع این پویش ها با بیش از ۸۲۲ هزار امضا خواستار ورود قوه قضائیه به این عرصه، محاکمه و مجازات بازدارنده با عاملان، مباشران و مسببان اغتشاشات اخیر در کشور شدند. (گفتنی است این پویش ها در بخش فارس من خبرگزاری فارس به ثبت رسیده و قابل مشاهده است.)

در همین راستا مسئولان قوه قضائیه اعلام کردند که  کسانی که به صورت مسلح در ناآرامی های اخیر دستگیر شدند، جلسات محاکمه آن ها به صورت علنی منتشر و اطلاع رسانی می شود.

یک اعدام و پنج حبسی

در همین راستا قوه قضائیه یکشنبه ۲۲ آبان ماه اعلام کرد پس از برگزاری دادگاه تعدادی از متهمان اغتشاشات در استان تهران، احکام بدوی این پرونده‌ها از سوی دادگاه انقلاب صادر شد.احکام اولیه دادگاه‌های ناآرامی‌های اخیر در تهران صادر شد که طی آن یک نفر به اعدام و پنج نفر دیگر به ۵ تا ۱۰ سال حبس  محکوم شدند.

یک اعدامی دیگر

 در ادامه همین روند و پس از رسیدگی قضایی به اتهامات یکی دیگر از متهمان اغتشاشات، سه شنبه ۲۴ آبان ماه حکم بدوی و اولیه این پرونده نیز صادر شد. طبق حکم صادره، متهمی که با استفاده از سلاح سرد در خیابان برای مردم رعب و وحشت ایجاد کرده بود و موتورسیکلت شهروندی را به آتش کشیده و با چاقو نیز فردی را مورد حمله و جراحت قرار داده بود، به اعدام محکوم شد.

سه نفر دیگر از دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر در تهران به اعدام محکوم شدند

 قوه قضاییه چهارشنبه ۲۵ آبان ماه از محکومیت سه نفر دیگر از دستگیرشدگان ناآرامی‌های اخیر در تهران به اعدام خبر داد.

در یکی از احکام صادر شده توسط دادگاه انقلاب تهران، فردی که در اقدامی تروریستی، به صورت عمد و با قصد جان مامورین نیروی انتظامی، با خودرو سواری خود به سرعت به مامورین هجوم برده و در اثر برخورد با آن‌ها یک پلیس را به شهادت رسانده و تعدادی را نیز مجروح نموده بود پس از اعترافات صریح خودش مبنی بر ارتکاب جرم در دادگاه و مستندات مستدل موجود در پرونده به افساد فی‌الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، تخریب و اقدام علیه امنیت ملی ‌کشور که منجر به اخلال در نظم عمومی و ناامنی در کشور و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی متهم و به اعدام محکوم شد.

همچنین، براساس دادنامه دیگر صادر شده از سوی دادگاه انقلاب تهران، متهمی که با کشیدن سلاح سرد و حمله مسلحانه از طریق جرح عمدی با چاقو به یکی از ماموران حافظ امنیت به قصد جان وی، ایجاد رعب و وحشت برای شهروندان و ناامنی در محیط و به آتش کشیدن فرمانداری شهرستان پاکدشت و تخریب اموال آن به اتهام محاربه محاکمه شده بود با حکم دادگاه به اعدام محکوم شد.

در حکم صادر شده دیگر، به موجب دادنامه دادگاه انقلاب تهران فردی که با حضور در محل اغتشاشات و بر اساس مستندات موجود در فیلم‌های بررسی شده از دوربین‌های محل اغتشاش،  اقدام به بستن خیابان، جلوگیری از تردد وسایل نقلیه و ایجاد رعب و وحشت و همچنین آسیب زدن به اموال عمومی نموده بود و در این زمینه‌ها نقش هدایت‌گری داشت به اتهامات محاربه به مجازات اعدام محکوم شد.

 اغتشاشگر خیابان ستارخان تهران نیز به اعدام محکوم شد

 قوه قضائیه می‌گوید فردی که در خیابان ستارخان تهران با در دست داشتن سلاح سرد، اقدام به بستن خیابان، ایجاد ناامنی برای مردم، درگیری با مامورین بسیج، جرح یکی از مامورین و ایجاد رعب و وحشت در رهگذران و شهروندان کرده بود، به اعدام محکوم شده است.

همچنین  برخی چهره‌های معروف هنری و ورزشی در پی اظهار نظرهای بدون استناد در مورد وقایع اخیر، همچنین انتشار مطالب تحریک آمیز در جهت حمایت از اغتشاشات خیابانی جهت پاسخگویی به مقام قضایی منتشر شد.

بازدداشت دو بازیگر

در همین رابطه عصر روز گذشته، به حکم بازپرس ، هنگامه قاضیانی جلب و بازداشت شد. همچنین، کتایون ریاحی نیز روز گذشته، به حکم بازپرس جلب شده است.

این گزارش حاکی است طی روزهای گذشته از تعدادی افراد در مورد صحت ادعاهای تحریک آمیز مطرح شده در مورد اغتشاشات مستندات و ادله خواسته شده که با گذشت چند روز هیچ مستند و دلیلی ارائه نشده بود. بنابراین گزارش اتهامات قاضیانی و ریاحی دایر بر اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام است.

احضار به دادسرا برای انتشار مطالب غیرمستند یا توهین‌آمیز

قوه قضاییه از احضار برخی چهره‌ها به دادسرا برای توضیح درخصوص انتشار مطالب غیرمستند یا توهین‌آمیز خبر داد.  محمود صادقی، پروانه سلحشور، یحیی گل‌محمدی از جمله افراد احضار شده هستند.

عباسی به دادستانی رفت

براساس این گزارش همزمان، حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین که اتهاماتی را به فوتبالیست‌ها وارد کرده بود و به دادستانی احضار شد و صبح روز گذشته با حضور در دادسرا نسبت به اتهامات خود به مقام قضایی  توضیحاتی ارائه داد.

رسیدگی به پرونده های اغتشاشات اخیر و صدور مجازات بر اساس قانون، و البته قاطع و بازدارنده که یک مطالبه جدی از سوی مردم نیز هست، در دستور کار قوه قضائیه قرار داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.