گیلان
کد خبر:29387
پ
13911115000146_PhotoA

قول مساعد آقای رئیس برای بازگرداندن خاوری

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در تهران خواست در بازگرداندن محمودرضا خاوری با دستگاه قضایی ایران همکاری کند.

به گزارش  احرارگیل از فارس، ناصر سراج صبح امروز در دیداری که با رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در تهران داشت، ضمن ابراز امیدواری در خصوص همکاری این دفتر با جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با فساد گفت: متاسفانه کشورها، خصوصا کشورهای غربی در خصوص اجرای کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد همکاری لازم را ندارند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به عدم همکاری کشورهای اروپایی برای بازگرداندن متهمان فساد به ایران گفت: تقاضا داریم دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در خصوص بازگرداندن آقای محمودرضا خاوری که یکی از متهمان اصلی پرونده فساد بزرگ مالی در ایران است، کمک کند. این متهم اکنون در کانادا حضور داشته و به رغم اقدامات زیادی که ایران از طریق اینترپل انجام داده ولی موفق به بازگرداندن وی به کشور نشده‌ایم.

وی با اشاره به بازگرداندن یکی از متهمان دیگر پرونده فساد 3 هزار میلیاردی به کشور گفت: این در حالی است که اخیرا یکی از متهمان دیگر این پرونده که به یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس فرار کرده بود، از طریق اینترپل دیپورت و به ایران باز گردانده شد.

سراج با اشاره به پیگیری‌های ایران در خصوص بازگرداندن متهم فراری دیگر به کشور گفت: مورد دیگری که مثال بزنم، شخصی به نام عیاشی است که حدود 300 الی 400 میلیارد تومان اموال قشر مستضعف و ضعیف جامعه در استان خوزستان را با لطایف الحیل اخذ و بعد از کلاهبرداری به کشور یونان گریخته است. بنده دو بار در جایگاه معاون دادستان کشور به یونان سفر کرده ام تا این موضوع را پیگیری کنم. در این سفرها با اکثر مقامات مسئول کشور یونان از جمله کمیساریای عالی پناهندگان ملاقات داشته و وعده‌هایی برای بازگرداندن این شخص دریافت کرده ام. همچنین ملاقاتی با دادستان کل کشور یونان داشته ام که وی اذعان کرد در خصوص نقش آقای عیاشی در پولشویی و بازگرداندنش به ایران قانع شده است. اما او اعلام کرد به شرط آنکه کمیساریای عالی پناهندگان در فرانسه نامه‌ای که به این کشور ارسال داشته را پس بگیرد، عیاشی را به ایران باز خواهد گرداند.

وی ادامه داد: از همین رو با کمیساریای عالی پناهندگان در ایران و فرانسه تماس گرفته شد. اما به رغم آنکه نامه مد نظر یونانی‌ها مرتفع شد، دادستان کل یونان عنوان کرد با توجه به این‌که یونان عضو اتحادیه اروپا است نمی‌تواند آقای عیاشی را دیپورت کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تأکید کرد: اگر سازمان‌های بین المللی قدرت عملیاتی کردن موضوعات و شعارها را نداشته باشند، بسیاری از اقدامات و تلاش‌ها در زمینه مبارزه با فساد موثر نخواهند بود. از همین رو ایران تقاضای مساعدت و آماده همکاری با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در خصوص مبارزه با فساد است.

سراج با تأکید بر این‌که متاسفانه کشورهای غربی به رغم شعارهایی که در خصوص مبارزه با پولشویی و فساد مطرح می‌کنند، اقدام عملی انجام نمی‌دهند، گفت: اخیرا بنده در دومین مجمع بین المللی مبارزه با فساد که تحت عنوان بازگرداندن اموال مسروقه ناشی از فساد در کشور عراق برگزار شد، شرکت کردم. به جرات می‌توان گفت که اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان سوم، درباره بازگرداندن متهمان پرونده‌های فساد با کشورهای غربی مشکل داشتند. به نحوی که کشورهای غربی مامن کسانی شده که اموال کشورهای دیگر را به یغما می‌برند. در دیدارهایی که در حاشیه این اجلاس با نمایندگان کشورهای دیگر داشتم، هیچ کدام امیدی در خصوص بازگشت اموال مربوط به فساد از کشورهای غربی نداشته و تقریبا همگی از این موضوع ناامید بودند.

وی خاطرنشان کرد: عزم همه مسئولین جمهوری اسلامی ایران در خصوص برخورد با فساد در هر رتبه و جایگاهی جدی است و تحمل نظام ایران در خصوص فساد چه جرائم سازمان یافته و چه جرایم سازمان نیافته تقریبا به صفر رسیده است.

سراج در پایان با بیان این‌که سازمان بازرسی کل کشور نهایت همکاری در امر مبارزه با فساد را با دفتر UNODC در تهران خواهد داشت، افزود: مبارزه با فساد تنها با همکاری تنگاتنگ بین المللی ممکن خواهد بود. اگر همکاری بین المللی تنگاتنگ باشد و مجرمین حرفه‌ای و سازمان یافته از آن طرف مرزها نا امید باشند، قطعا دست به این جنایات بزرگ نمی‌زنند.

در ادامه این دیدار رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در تهران با تسلیت درگذشت برخی از شهروندان ایرانی در طوفان روز گذشته تهران گفت: هر کشوری امروزه مبارزه با فساد را با اهمیت جلوه می‌دهد و همان طور که اخیرا رئیس جمهور چین گفته، باید همه به طور جدی به موضوع مبارزه با فساد توجه کنیم.

وی با تقدیر از سازمان بازرسی کل کشور به خاطر همکاری با این دفتر افزود: دفتر(UNODC) مسئولیت نظارت بر اجرای کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد را بر عهده دارد؛ کنوانسیونی که ایران نیز آن را پذیرفته است. بنابراین خواستار ادامه همکاری سازمان با دفتر(UNODC) و ارتقای آن هستیم.

رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) گفت: قبل از این‌که در کشور شما ماموریت پیدا کنم، در خصوص بازگشت اموال ناشی از فساد در کشورهای جنوب شرق آسیا فعالیت داشته ام و از این بابت با این موضوع آشنا هستم. هم اکنون نیز در خصوص بازگشت اموال ناشی از فساد، طرح مشترکی از سوی سازمان ملل و بانک جهانی پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اصول مصرح در کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد تأکید کرد: کنوانسیون می‌تواند مبنای توقیف، ضبط و بازگشت اموال ناشی از فساد به کشورها قرار گیرد.

وی با اشاره به درخواست سراج مبنی بر همکاری با ایران برای بازگرداندن خاوری و عیاشی خاطرنشان کرد: در خصوص این افراد به زودی با دفتر مرکزی UNODC در وین مکاتبه کرده و درخواست سازمان بازرسی کل کشور ایران در خصوص بحث استرداد این افراد که در فساد نقش داشته اند، را منعکس و پیگیری خواهم کرد.

رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) تصریح کرد: در سایر کشورهای آسیایی که بنده مسئولیت داشتم در حوزه مبازه با فساد و بازگرداندن اموال ناشی از فساد، توانستیم کمک بسیار خوبی با نهادهای مبارزه با فساد داشته باشیم. همکاری میان دستگاه‌های مبارزه با فساد کشورها حائز اهمیت است و ما نیز در این خصوص کمک می‌کنیم و برای کشور شما خوب است که همکاری خوبی بین دستگاه شما و دستگاه‌های مبارزه با فساد سایر کشورها داشته باشند و این گونه تبادل همکاری‌ها می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.