گیلان
کد خبر:83
پ
فاقد تصویر شاخص

بیانیه بیسج دانشجویی نسبت به وضعیت فرهنگی کشور

  بیسج دانشجویی ۸ دانشگاه بزرگ تهران طی بیانیه‌ای به تبیین و تحلیل وضعیت فرهنگی کشور پرداختند.  ایسنا، متن این بیانیه به شرح ذیل است : متاسفانه فرهنگ و هنر ایران اسلامی از پیش از انقلاب اسلامی تا کنون از وجود دو جریان «روشنفکری» و «ابتذال»در سینما چون خاری در چشم رنج می برد. جریان‌هایی […]

 

بیسج دانشجویی ۸ دانشگاه بزرگ تهران طی بیانیه‌ای به تبیین و تحلیل وضعیت فرهنگی کشور پرداختند.

 ایسنا،

متن این بیانیه به شرح ذیل است : متاسفانه فرهنگ و هنر ایران اسلامی از پیش از انقلاب اسلامی تا کنون از وجود دو جریان «روشنفکری» و «ابتذال»در سینما چون خاری در چشم رنج می برد.

جریان‌هایی که در طی این سال‌ها عمومی ترین هنجار های مردم را مورد هجمه های وسیع خود قرار دادند و به اساسی ترین ارزشها تاختند.کاری که اگر از جانب دشمن ترین دشمنان ملت صورت می گرفت هرگز به این ظرافت و تاثیر نبود.

با تاسفی مضاعف؛ در دوران کنونی «دیکتاتوری و انحصار گرایی روشنفکری» حتی اجازه طرح دیدگاه‌های متفاوت، مکتبی ومتناسب با خواست عمومی مردم را نمی‌دهند؛ و از مجامع سینمایی تا برنامه هفت را با تک صدایی پیش می برند. گرچه در این میان جریانی حقیقتا هنرمند، حرکت اصیل سینمای کشور را با همه ناملایمتی‌ها به موفقیت‌های ارزنده ای رسانده اند.بر اثر این انحصار گرایی: برخی از هنرمندان ناگزیر به سکوت؛ عده ای دچار تغییر در رفتار؛ وبسیاری نیز از اصحاب ارزشی رسانه و فرهنگ بایکوت و به گوشه ای رانده شدند؛ تا نکند نظرات بیدارگر آنان کیسه های دوخته شده برای سینمای ایران را با خطر مواجه کند.

در این بین رخدادی غریب نیز قابل تامل است،حافظان و نگهبانان فرهنگ و هنر که برخی از آنهاخواستگاه در جریان خودی نیز دارند(!) دچار خطای غیر قابل چشم پوشی، غفلت و یا همراهی ناخواسته با سارقان اندیشه و اعتقاد مردم شدند. «حمایت و میدان دادن به جریان روشنفکری و ابتذال»، «اتخاذ سیاست تساهل و تسامح»، «رفع توقیف و اکران فیلم های مسئله دار» که به تعبیر رهبری اکران این فیلم ها کم از تولید آنها نیست، «صدور پروانه تولید برای همین دست از تولیدات که از ابتداانحراف آنها هویدا بود»، ایستادن در جبهه مقابل مردم مکتبی،علما ،دانشجویان و طلاب»، «ارائه چهره نامناسب از جمهوری اسلامی ایران در جشنواره های بین المللی،با ارسال نمایندگانی نامناسب و فیلم هایی که برخی از آنها از فرط سیاه نمایی موجب اعتراض بیگانگان شد» و دست آخر به جای پاسخگویی و اصلاح رویه«پا فشاری بر اشتباه کردن» در برهه ای رخ داد که مسئولین سینمایی دولت اخیر اتفاقابا شعار دین مداری بر مسند مدیریت سینما تکیه زدند.

بسیج دانشجویی صراحتا اعلام می‌دارد این روند به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و بنابراین بود تا با تجمعی فرهنگی و فراگیر از جانب دانشجویان و طلاب اعتراض خود را به جولان جریانات معارض فرهنگی در داخل،سیاستگذاری های کلان این حوزه و همچنین عملکرد مسئولین مربوطه را ابراز نماید؛ که فعلا بنا بر مصالحی این خارِ در چشم و عملکردِ نامطلوب را تحمل می نماید.

دانشجویان قویا بر این مسئله تاکید می‌نمایند که اعتقادات مردم و ازجمله نهاد «خانواده»، «دفاع مقدس» و از همه مهم‌تر «حریم احکام الهی» گهگاهی بسیار مظلوم است محل جولان روشنفکر نماها نیست و مسئولین نیز باید به وظیفه اصلی خود در این حوزه پایبند باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.